3 μετάλλια στην τεχνική κολύμβηση – Πόλο εφήβων – Συγχρονισμένη κολύμβηση – “Εφυγε” ο Γ. Ποζίδης

Τεχνική κολύμβηση: Ακόμα τρία μετάλλια στο Παγκόσμιο

Συνεχίζουν την εντυπωσιακή τους εμφάνιση οι εκπρόσωποι της Ελλάδας στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Τεχνικής Κολύμβησης Εφήβων – Νεανίδων στην πόλη Σαρμ Ελ Σέιχ της Αιγύπτου. Στην τρίτη ημέρα των αγώνων, την Πέμπτη (1/8), η ελληνική αποστολή κατέκτησε τρία ακόμα μετάλλια, ένα χρυσό και δύο ασημένια και η συνολική συγκομιδή της έχει φτάσει στα έξι, ενώ απομένουν  ακόμα δύο αγωνιστικές ημέρες.

Σε κορυφαίο πρωταγωνιστή αναδεικνύεται ο Χρήστος Καλαϊτζόπουλος, ο οποίος -μετά το χθεσινό χρυσό μετάλλιο στα 200- ανέβηκε για δεύτερη φορά στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου, καθώς αναδείχθηκε πρώτος και στα 400 μ. διπλά πέδιλα Εφήβων με χρόνο 3.33.49. Για άλλη μια μέρα ανάγκασε τους διοργανωτές να υψώσουν την ελληνική σημαία στον ψηλότερο ιστό και να φροντίσουν για την ανάκρουση του εθνικού μας ύμνου.

Στο ίδιο αγώνισμα ο Παρασκευάς Καλαϊτζόπουλος πήρε την 5 θέση με 3.38.17.

Πολύ καλή εμφάνιση, όμως, έκανε και η Ελευθερία Στάμου, στο ίδιο αγώνισμα, 400 μ. διπλά πέδιλα των Νεανίδων, καθώς κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με 3.54.09.

Ασημένια πρωταθλήτρια κόσμου, όμως, αναδείχθηκε και η Χριστίνα Ιωάννα Σκυλουράκη στα 400 μ. υποβρύχιο Νεανίδων με 3.11.96.

Την 4 θέση κατέλαβε η Ομάδα μας σκυταλοδρομίας 4Χ200 επιφάνεια Εφήβων στον τελικό του αγωνίσματος με 5.57.81. Την ομάδα αποτελούσαν οι Θωμάς Τσιγγέλης, Γιάννης Δουλγεράκης, Θανάσης Δημούλιος, Χρήστος Βαλαλάς.

Ο Χρήστος Βαλαλάς, εξάλλου, ήταν 6 στον τελικό των 50 μ. επιφάνεια Εφήβων με 16.51.

Εκτός τελικών έμειναν η Ηλιάνα Βακιρτζή, που ήταν 10 στον πρωϊνό προκριματικό των 50 μ. επιφάνεια Νεανίδων με 19.34 και η Κατερίνα Μανιάτη που ήταν επίσης 10 στον προκριματικό των 50 μ. διπλά πέδιλα με 23.61.

Συγχρονισμένη κολύμβηση: Στον τελικό το Ντουέτο και το Ομαδικό

Την πρόκριση στους τελικούς των δύο αγωνισμάτων πέτυχαν τα κορίτσια της Ελλάδας που μας εκπροσωπούν στο Ντουέτο και στο Ομαδικό, στην πρεμιέρα του Μεσογειακού Κυπέλλου (COMEN Cup) Καλλιτεχνικής (Συγχρονισμένης) Κολύμβησης στη Γενεύη της Ελβετίας, την Πέμπτη (1/8).

Το Ντουέτο μας με τις Ζωή Καράγγελου και Βάγια Σταυρούλα Ελένη πήραν την 6η θέση στη γενική κατάταξη του προκριματικού και 4η σε αυτή της COMEN με 75.9333 βαθμούς και προκρίθηκε στον τελικό που θα γίνει το Σάββατο (3/8) το βράδυ.

Η ελληνική Εθνική ομάδα, με τις Ζωή Καράγγελου, Βάγια Σταυρούλα Ελένη, Ευθαλία Δέσποινα Παγώνη, Γεωργία Ζώταλη, Κατερίνα Μπέκου, Κατερίνα Μανασάκη, Ελένη Ηλιάνα Καραμάνη, Κωνσταντίνα Φιλέντα, κατέλαβε την 6η θέση στη γενική κατάταξη του προκριματικού και την 3η σε αυτή της COMEN με 77,7000 β. και προκρίθηκε στον τελικό του αγωνίσματος που θα γίνει την Κυριακή (4/8) το μεσημέρι.

Πρώτος βαθμός για την εθνική εφήβων πόλο

Τον πρώτο της βαθμό στον Β’ Όμιλο στο Μεσογειακό Κύπελλο (COMEN Cup), που διεξάγεται στο Κάλιαρι της Ιταλίας, πήρε το βράδυ της Παρασκευής (2/8) η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Εφήβων.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήρθε ισόπαλο 9-9 με την Κροατία, στον τρίτο της αγώνα στη διοργάνωση. Έτσι η ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη πήρε την 4η και τελευταία θέση στον συγκεκριμένο Όμιλο και θα αντιμετωπίσει πλέον στον χιαστί προημιτελικό την Ουγγαρία (που πήρε την 1η θέση στον Α’ Όμιλο), το Σάββατο 3/8, στις 14:00 ώρα Ελλάδας.

Πέθανε ο πρωταθλητής της πάλης, Γιώργος Ποζίδης

Ο πρωταθλητής της πάλης και έκτος Ολυμπιονίκης στους Αγώνες του 1984, Γιώργος Ποζίδης, άφησε την τελευταία του πνοή σε ηλικία 63 ετών.

Ο “τίμιος γίγαντας” άφησε πιο φτωχό το χώρο της ελληνικής πάλης. Ο Γιώργος Ποζίδης άφησε την τελευταία του πνοή σε ηλικία 63 ετών έπειτα από ανακοπή καρδιάς που υπέστη με τους γιατρούς να μην προλαβαίνουν να κάνουν κάτι.

Κατά τη διάρκεια της καριέρας του στην Ελληνορωμαϊκή πάλη ο Ποζίδης είχε πετύχει σημαντικές διακρίσεις.

Μεταξύ άλλων ήταν έκτος Ολυμπιονίκης της στους Ολυμπιακούς του Λος Άντζελες το 1984, ενώ είχε κερδίσει δύο χάλκινα μετάλλια σε ευρωπαϊκά πρωταθλήματα (1981,1984). Καλύτερη του θέση σε παγκόσμιο πρωτάθλημα ήταν η τέταρτη το 1983, ενώ ήταν δεύτερος στους Μεσογειακούς Αγώνες του 1979.

Μετά το τέλος της αθλητικής του καριέρας ασχολήθηκε με την προπονητική, ενώ διετέλεσε πρόεδρος και στην Ομοσπονδία της πάλης.