Ποδόσφαιρο Super League 1 – Διεθνείς Διοργανώσεις: Βόλεϊ, Μπάσκετ, Πόλο, Ιστιοπλοϊας – Τραγωδία στη Formula 2

SUPER LEAGUE 1: Αποτελέσματα 2ης αγωνιστικής

Νικηφόρο πέρασμα της ΑΕΚ από την Τρίπολη

Η ΑΕΚ πήγε στην Τρίπολη για να κερδίσει και το έκανε! Στο 93′ ο Σιμόες βρήκε το γκολ της νίκης, η Ένωση έφυγε με το τρίποντο (2-3) και πήρε την πρώτη της νίκης στο πρωτάθλημα! Ολιβέιρα και Λιβάγια τα άλλα γκολ του Δικεφάλου! Άλλαξε την εικόνα ο Αλμπάνης στην επανάληψη. Ο τραυματισμός του Μάνταλου μετά την υπερπροσπάθεια στην Τραπεζούντα, έδειχνε το πρόβλημα που υπάρχει στην ΑΕΚ λόγω της τραγικής προετοιμασίας. Οι αποχωρήσεις των Ολιβέιρα και Γαλανόπουλου από το πρώτο ημίχρονο επίσης με μυικά προβλήματα, έκαναν ακόμη πιο δύσκολη την αποστολή για την Ένωση, η οποία είχε βρεθεί πίσω στο σκορ από το 3ο λεπτό. Παρ’ όλα αυτά, οι Κιτρινόμαυροι πήραν μια σπουδαία νίκη.

«Αγγλία» Λαμία και Ατρόμητος

Λαμία και Ατρόμητος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας ύστερα από έναν αγώνα με αρκετές συγκινήσεις, που διεξήχθη στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές αλλά οι «κυανόλευκοι» είχαν ισάριθμες απαντήσεις, με τους αντίπαλους να επαναλαμβάνουν τα αποτελέσματα που είχαν στην πρεμιέρα, με το ίδιο σκορ μάλιστα!

«Όρθιος» στη Λάρισα ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε τα προγνωστικά του φαβορί, αλλά πήρε δύσκολα τη νίκη μέσα στη Λάρισα, επικρατώντας με 1-0 της ΑΕΛ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Super League. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 7ο λεπτό ο Ματιέ Βαλμπουενά με πέναλτι.
Η ομάδα του Πειραιά είχε τον έλεγχο του αγώνα, έχασε ευκαιρίες για να φθάσει στο γκολ, ενώ δύο τέρματα, σε προσπάθειες του Ελ Αραμπί, ακυρώθηκαν (ορθά) μετά από έλεγχο των φάσεων από το VAR.

Υποτονικός ο ΠΑΟΚ στη δεύτερη νίκη του

Με δυσκολία ο ΠΑΟΚ έκαμψε τη σθεναρή αντίσταση του Πανιωνίου στην Τούμπα με 2-1. Στο 14′ ο Τσούμπα Ακπομ άνοιξε το σκορ με γωνιακό δυνατό σουτ από ασίστ του Μίσιτς. Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι υποτονικός και με λάθη, οπότε σε ένα από αυτά ο Τσιλούλης με ωραίο σουτ πέτυχε την ισοφάριση. Σστο 74′ ο Σφιντέρσκι με ανάποδο σουτ λύτρωσε τον ΠΑΟΚ, πετυχαίνοντας το 2-1 μετά από κόρνερ του Μπίσεσβαρ και αφού το VAR συναίνεσε, μετά από τρίλεπτο σχολαστικό επανέλεγχο.

Ο Βόλος λύγισε και τον Άρη

Ο «νεοφώτιστος» Βόλος έδωσε συνέχεια στην εκτός έδρας νίκη της πρεμιέρας στη Νέα Σμύρνη, επικρατώντας στην πρωτεύουσα της Μαγνησίας και του Άρη, με 1-0. Οι Θεσσαλοί, ευχάριστη έκπληξη έως τώρα του εφετινού πρωταθλήματος, έφτασαν στους τρεις βαθμούς με το πέναλτι του Γέντρισεκ στο 55ο λεπτό, παράβαση που καταλογίστηκε από τον διαιτητή Κομίνη σε χέρι του Σάσα, ύστερα από σουτ του Λύρατζη.

Ο ΟΦΗ διέσυρε το «φάντασμα» του Παναθηναϊκού

Ο ΟΦΗ πέρασε σαν λαίλαπα από το ΟΑΚΑ, επικρατώντας με 3-1 του Παναθηναϊκού που αποδοκιμάστηκε από τους φίλους του στο ΟΑΚΑ. Οι Κρήτες προηγήθηκαν με δύο γκολ του Μάνου,  στο 33ο και 49ο λεπτό, ενώ στο ενδιάμεσο (43΄) είχε ακυρωθεί γκολ του Γιαννούλη, ως επιθετικό φάουλ. Στο 58΄ ο Τσιλιανίδης έγραψε το 0-3 ύστερα από λάθος των Μπουζούκη – Νούνες, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 84΄ ο Μακέντα με πέναλτι.

Μετά το ΟΑΚΑ πέρασε και από το Αγρίνιο η Ξάνθη

Εντυπωσιακή για δεύτερη συνεχή εβδομάδα, η Ξάνθη διπλασίασε τις νίκες της στην εφετινή Λίγκα επικρατώντας του Παναιτωλικού με 2-1. Το σκορ στο Αγρίνιο άνοιξε από τα 11 βήματα ο Μπαΐροβιτς στο 70ό λεπτό. Δύο λεπτά αργότερα ο Ντουρίτσκοβιτς βρήκε τον Εντουάρντο κι εκείνος ισοφάρισε με συρτό αριστερό σουτ, ενώ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ανατροπή στο 77΄ με τον Στάρτζεον.

ΒΟΛΕΪ: Αποκλεισμός με ψηλά το κεφάλι

Με αξιοπρέπεια αποχαιρέτησε το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα η Εθνική ομάδα βόλεϊ των γυναικών. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μπορεί να ηττήθηκε 3-0 σετ (25-21, 25-23, 25-12) από την ανώτερη Ολλανδία στον αγώνα της φάσης των «16» στην «Papp Laszlo Sportarena» της Βουδαπέστης, αλλά έδειξε ότι είναι θέμα χρόνου και εμπειρίας προκειμένου να μπορεί να παίρνει τα αποτελέσματα που θέλει σε μεγάλες διοργανώσεις.

ΕΛΛΑΔΑ (Ναράνχο): Λαμπρούση 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Στράντζαλη 13 (12/28 επ., 1 άσσος, 27% υπ. – 9% άριστες), Βασιλαντωνάκη 17 (14/38 επ., 3 άσσοι), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Βλαχάκη 7 (6/26 επ., 1 μπλοκ, 30% υπ. – 14% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 56% υπ. – 31% άριστες), Κονόμι (λ), Μερτέκη, Παπαφωτίου 1 (1/1 επ.).

ΜΠΑΣΚΕΤ: 12η θέση και παραμονή για τις κορασίδες

Με δύο διαδοχικές ήττες έκλεισε την παρουσία της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16, που διεξάγεται στα Σκόπια,  η Εθνική Κορασίδων. Στους αγώνες κατάταξης (θέσεις 9-12) το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε από τη Γερμανία με 54-44 ενώ στη συνέχεια ηττήθηκε από την Ουγγαρία 65-52 και πήρε τη 12η θέση στην τελική κατάταξη, παραμένοντας στην Α’ Κατηγορία.

ΠΟΛΟ: Επιβλητική πρεμιέρα οι νεανίδες

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των νεανίδων τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, το οποίο διεξάγεται στο Βόλο. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επιβλήθηκε εύκολα 15-5 της Γαλλίας στο πλαίσιο της πρεμιέρας του Α΄ ομίλου και ατενίζει τα επόμενα παιχνίδια του στη διοργάνωση με εξαιρετική ψυχολογία. Τα οκτάλεπτα: 3-0, 5-1, 5-2, 2-2.

Αποκλείστηκε ο Απόλλων Σμύρνης

Ο Απόλλων Σμύρνης δεν κατάφερε να κερδίσει τη Ντινάμο Μόσχας στην 5η αγωνιστική του Α` προκριματικού γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ στην υδατοσφαίριση ανδρών. Παρά το γεγονός ότι μπήκε στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα στο σκορ, τελικά γνώρισε την ήττα με 16-15 και έμεινε εκτός συνέχειας, στην 5η θέση με 3 βαθμούς. Τα οκτάλεπτα: 2-4, 5-5, 5-4, 4-2.

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ: Μιτάκης από… χαλκό στην Ενοσίμα!

Νέα μεγάλη διεθνή επιτυχία για την ελληνική ιστιοπλοΐα. Στον πρώτο αγώνα της σειράς του παγκοσμίου κυπέλλου για τη σεζόν 2020 που έγινε στην Ενοσίμα ο Γιάννης Μιτάκης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία Finn. Ο Έλληνας πρωταθλητής πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση και πανάξια ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου σε σύνολο 25 σκαφών.

Σκοτώθηκε ο πιλότος της F2 Αντουάν Ουμπέρ

Απέραντη θλίψη για τον χαμό του 22χρονου οδηγού της  Reanult Αντουάν Ουμπέρ σε ένα φρικτό δυστύχημα σε αγώνα στο Βέλγιο. Ο Γάλλος πιλότος ενεπλάκη σε ένα τραγικό δυστύχημα και έχασε την ζωή του καθώς από ισχυρή σύγκρουση με τον Χουάν Μάνουελ Κορέα, που ερχόταν με πολύ μεγάλη ταχύτητα από πίσω του.

Το μονοθέσιο του κόπηκε στα δύο, το ασθενοφόρο μπήκε αμέσως μέσα στην πίστα και κατευθείαν μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο, όπου υπέκυψε στα τραύματα του. Αρχικά, το όχημα του άτυχου πιλότου χτύπησε στις προστατευτικές μπάρες, στην συνέχεια μπήκε μέσα στην πίστα. Λογίζεται πως το μονοθέσιο του Χουάν Μάνουελ Κορέα έπεσε πάνω του με 200 χλμ την ώρα.