1η με 46 μετάλλια η Ελλάδα στην Πάτρα – Κωπηλασία, ΑμεΑ/μπότσια, Τένις, Πόλο, Χάντμπολ

ΠΑΡΑΚΤΙΟΙ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ:
Τα τελευταία ελληνικά μετάλλια στους Παράκτιους Μεσογειακούς

Δύο χρυσά στο θαλάσσιο σκι

Πλούσιο θέαμα και πολλές συναρπαστικές στιγμές απόλαυσαν οι θεατές το πρωί της Παρασκευής (30/8) στον τελικό του Θαλάσσιου Σκι, στους Παράκτιους Μεσογειακούς Αγώνες της Πάτρας. Στους Άνδρες, ο Νίκος Πλυτάς συγκέντρωσε τη μεγαλύτερη βαθμολογία (7.100), κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο προστέθηκε στη συλλογή της Ελλάδας από τον Φίλιππο Κύπριο στο σλάλομ του θαλάσσιου σκι.

9 μετάλλια στο Beach Wrestling

Με την κατάκτηση εννέα μεταλλίων για τα ελληνικά «χρώματα», εκ των οποίων 2 χρυσά, 4 ασημένια και 3 χάλκινα, ολοκληρώθηκε το Beach Wrestling (Πάλη στην άμμο), το οποίο είναι το τελευταίο άθλημα των Παράκτιων Μεσογειακών Αγώνων της Πάτρας. Η Κατερίνα Ειρήνη Πιτσιαβά κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα +70 κιλά των γυναικών. Στην ίδια κατηγορία η Παρθένα Λένα Λυκοπούλου ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Στα 80 κιλά των ανδρών υπήρξε ελληνικός «εμφύλιος» που κρίθηκε στο βάρος των αθλητών μετά το 0-0, με τον Κύριλλο Μπινεμπάουμ να είναι ελαφρύτερος και να κατακτά το χρυσό μετάλλιο κόντρα στον Γιώργο Κουλουχίδη. Στα 70 κιλά των ανδρών ο Φώτης Παπαδάκης πήρε το ασημένιο μετάλλιο αφού ηττήθηκε στον τελικό από τον Γάλλο Κεντέν Στικερ, ενώ το χάλκινο πήρε ο Νίκος Αρουζμανίδης που επιβλήθηκε του Πορτογάλου Ούγκο Μιγκέλ Ντα Σίλβα Πάσος. Στα 70 κιλά των γυναικών η Ζωή Χατσατούροβα πήρε το ασημένιο μετάλλιο, καθώς ηττήθηκε στον τελικό από την Ιταλίδα Σάρα Ντα Κολ, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Αγόρω Παπαβασιλείου που νίκησε στον «μικρό τελικό» τη Γαλλίδα Μαρίν Λε Κορ Γκραντμεζόν. Τέλος, στα 90 κιλά των ανδρών ο Γρηγόρης Κριαρίδης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, καθώς ηττήθηκε στον τελικό από τον Ισπανό Πέδρο Γκαρθία Πέρεθ.

Στην 3η θέση των 5 χλμ. η Ελλάδα

Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στον μεικτό αγώνα των 5 χιλιομέτρων στην κολύμβηση ανοιχτής θαλάσσης των Παράκτιων Μεσογειακών Αγώνων της Πάτρας κατέλαβε η ελληνική ομάδα. Ο Δημήτρης Μανιός, ο Γιώργος Αρνιακός και η Στυλιανή-Ελευθερία Απλαντή τερμάτισαν σε χρόνο 01:08:57. Την πρώτη θέση κατέλαβε η ομάδα της Πορτογαλίας με επίδοση 01:02:13, ενώ στη δεύτερη θέση με χρόνο 01:02:36 τερμάτισε η Ιταλία.

«Χάλκινες» οι Αρβανίτη και Καραγκούνη

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας Βασιλική Αρβανίτη και Παναγιώτα Καραγκούνη κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στο Beach Volleyball γυναικών και χάρισαν στην Ελλάδα το 33ο μετάλλιο της στους ΙΙ  Μεσογειακούς Παράκτιους Αγώνες. Παρουσία 1.500 θεατών που από νωρίς είχαν γεμίσει τις εξέδρες του γηπέδου C5 της εγκατάστασης «Άρτεμις» οι δύο κορυφαίες ελληνίδες αθλήτριες μεγάλη μάχη για το χάλκινο μετάλλιο.

Η τελική κατάταξη: Στην κορυφή με 46 μετάλλια η Ελλάδα!

Η ολοκλήρωση της διοργάνωσης βρήκε τη χώρα μας να φιγουράρει στην κορυφή με συνολική συγκομιδή 46 μεταλλίων, εκ των οποίων τα 19 είναι χρυσά, τα 16 ασημένια και τα 11 χάλκινα.

Συνολικά από τις 26 χώρες που έλαβαν μέρος στους Αγώνες, κατέκτησαν μετάλλιο οι 13.

Στη δεύτερη θέση του τελικού πίνακα κατατάχθηκε η Ιταλία με 39 (15 χρυσά -13 ασημένια- 11 χάλκινα) και στην τρίτη η Γαλλία με 32 (13-7-12)

Ακολούθησαν -με κριτήριο κατάταξης τον αριθμό των χρυσών μεταλλίων- η Ισπανία με 18 (6-5-7), η Πορτογαλία με 6 (1-5-0), η Τουρκία με 4 (1-0-3), η Αλβανία με 1 (1-0-0), η Τυνησία με 6 (0-4-2), η Κροατία  με 5 (0-3-2), η Συρία με 3 (0-1-2), η Κύπρος με 2 (0-1-1), το Μονακό με 2 (0-0-2) και το Σαν Μαρίνο με 1 (0-0-1)

Η Ελλάδα κατέκτησε μετάλλια σε επτά από τα 11 αθλήματα του προγράμματος. Εκτός βάθρου έμειναν οι αθλητές και οι αθλήτριες στο Aquathlon, στο Canoe Ocean Racing, στο Beach Soccer και στο Βeach Tennis.

Τη μερίδα του λέοντος έχει να επιδείξει το Finswimming με 23 μετάλλια, (12 χρυσά, 10 ασημένια, 1 χάλκινο, ενώ ακολούθησαν το Beach Wrestling με 9 (2-4-3), το Water Skiing με 6 (2-0-4), το Rowing Beach Sprint με  3 (1-2-0), το  Beach Handball με 2 (2-0-0), το Οpen Water Swimming με 2 (0-0-2) και το Βeach Volleyball με 1(0-0-1)

Σε ατομικό επίπεδο τα περισσότερα μετάλλια έδρεψαν δυο μέλη της ομάδας του Finswimming: η Σοφία Κτενα και ο Νικόλαος Πιπινιας, με τέσσερα, δυο χρυσά και δυο ασημένια

Πριν από τέσσερα χρόνια στην Πεσκάρα, στους πρώτους Μεσογειακούς Παράκτιους Αγώνες είχε κυριαρχήσει πάλι η διοργανώτρια χώρα.

Τότε η Ιταλία συγκέντρωσε 70 μετάλλια, εκ των οποίων τα 33 ήταν χρυσά, τα 23 ασημένια και τα 14 χάλκινα. Δεύτερη είχε καταταγεί η Γαλλία με 27 (13-5-9) και τρίτη η Ελλάδα με 21 (5-7-9).

Στο Νο 4 είχε βρεθεί η Αλγερία με 19 (2-4-4), στο Νο 5 η Αίγυπτος με 11 (1-6-4) και στο Νο 6 η Τυνησία με 12 (1-4-7).

Ως γνωστόν, το κριτήριο στην κατάταξη των χωρών στις αθλητικές διοργανώσεις, είναι ο αριθμός των χρυσών μεταλλίων που έχουν κατακτήσει.

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ: Για πρώτη φορά στους Ολυμπιακούς ο πλήρωμα Μπούρμπου – Κυρίδου

Σπουδαία επιτυχία μετά από μία απίστευτη κούρσα για τη δίκωπο γυναικών. Χριστίνα Μπούρμπου και Μαρία Κυρίδου κατάφεραν να πάρουν το 5ο εισιτήριο, τελευταίο κιόλας, στον μικρό τελικό και να σφραγίσουν την πρόκρισή τους για πρώτη φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Αυτό είναι παράλληλα το πρώτο πλήρωμα στην κωπηλασία που τα καταφέρνει ενόψει Τόκιο. Την Κυριακή (1/9) αγωνίζεται στον μικρό τελικό του μονού σκιφ ο Στέφανος Ντούσκος. Αν τερματίσει κι αυτός στις πέντε πρώτες θέσεις, παίρνει την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες όπως και το προαναφερθέν δίδυμο.

ΑμεΑ: Ασημένιο μετάλλιο για τα ζευγάρια BC3

Νέα μεγάλη στιγμή για το ελληνικό μπότσια στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που ολοκληρώθηκε απόψε (31/8) στην Σεβίλη. Οι Γρηγόρης Πολυχρονίδης, Άννα Ντέντα και Αναστασία Πυργιώτη, σημείωσαν τρεις νίκες στο προκριματικό γκρουπ. Επικράτησαν κατά σειρά 5-0 της Σουηδίας, 1-0 στο τάιμ μπρέικ της Πολωνίας (3-3 ο κανονικός αγώνας) και 4-2 της Γαλλίας. Στα ημιτελικά η ελληνική ομάδα έκαμψε με σχετική ευκολία την αντίσταση της Μ. Βρετανίας με σκορ 6-1, όμως στον τελικό απέναντι στους Γάλλους δεν τα κατάφερε το ίδιο καλά, όσο στα προκριματικά. Ηττήθηκε ακριβώς με το ίδιο σκορ (4-2), ωστόσο ο στόχος της κατάκτησης ενός μεταλλίου επιτεύχθηκε, αντίθετα απ` ότι είχε συμβεί πριν πριν από δύο χρόνια στην Πορτογαλία όταν είχε καταλάβει την 4η θέση.

ΤΕΝΙΣ: Και πάλι στον Γ΄ γύρο σταμάτησε η Σάκκαρη

Για ακόμη μια φορά, η παρουσία της Μαρίας Σάκκαρη σε ένα γκραν-σλαμ ολοκληρώθηκε στον Γ’ γύρο. Το εμπόδιο στο Αμερικανικό όπεν της Άσλεϊ Μπάρτι, νο 2 της παγκόσμιας κατάταξης, αποδείχθηκε αξεπέραστο, παρ’ όλο που η Ελληνίδα τενίστρια, νο 29 στον κόσμο, απέδωσε εξαιρετικά και ειδικά στο πρώτο σετ αντιμετώπισε στα ίσια την Αυστραλέζα και έχασε με 7-5, ενώ στο δεύτερο ηττήθηκε με 6-3.

ΠΟΛΟ: Πρώτη νίκη για τον Απόλλωνα Σμύρνης

Την πρώτη νίκη του μετά από τρεις ήττες στον 1ο όμιλο του Α΄ προκριματικού γύρου του Champions League υδατοσφαίρισης πανηγύρισε ο Απόλλων Σμύρνης. Η ομάδα του Γιάννη Κατρουζανάκη επιβλήθηκε 17-8 της τουρκικής Γαλατασαράι στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του γκρουπ, οι αγώνες του οποίου διεξάγονται στο Σάμπατς της Σερβίας. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Απόλλωνα Σμύρνης ήταν ο Μοσκόφ που πέτυχε 7 τέρματα.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 5-1, 5-3, 4-3.

Απόλλων Σμύρνης: Μοσκόφ 7, Δερμιτζάκης 3, Χαραλαμπόπουλος 2, Καρούντζος 2, Αλ Ντούχτερ, Μπεριστιάνος, Παπαγεωργίου.

Η κλήρωση του Ολυμπιακού στο Champions League

Τους αντιπάλους του στο Champions League της αγωνιστικής περιόδου 2019-20 έμαθε ο Ολυμπιακός, καθώς πραγματοποιήθηκε σήμερα (30/8) στη Βαρκελώνη η κλήρωση για τη φάση των ομίλων της διοργάνωσης. Οι «ερυθρόλευκοι» κληρώθηκαν στον πρώτο όμιλο, στο πλαίσιο του οποίου θα αντιμετωπίσει τις Γιάντραν Χέρτσεγκ Νόβι (Μαυροβούνιο), Σπαντάου Βερολίνου (Γερμανία), Τσόλνοκι (Ουγγαρία), Γιουγκ Ντουμπρόβνικ (Κροατία), Μπαρτσελονέτα (Ισπανία), καθώς και δύο ομάδες που θα προκριθούν από τα προκριματικά, στα οποία μετέχουν από ελληνικής πλευράς ο Απόλλων Σμύρνης και η Βουλιαγμένη.

ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Πρώτο βήμα πρόκρισης ο Ολυμπιακός

Προβάδισμα για πρόκριση στον Β΄ προκριματικό γύρο του EHF Cup πήρε σήμερα (31/8) η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 30-21 την Μπόρατς στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τον α΄ προκριματικό γύρο της διοργάνωσης, και καλούνται πλέον να διαφυλάξουν τη διαφορά των εννέα γκολ στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας (7/9) στη Βοσνία, προκειμένου να σφραγίσουν το «εισιτήριο» της πρόκρισης. Εφόσον τελικά ο Ολυμπιακός περάσει στον Β΄ γύρο, θα αντιμετωπίσει τη ρουμανική Πολιτέκνικα Τιμισοάρα.