ΒΟΛΕΪ: Ήττα για την Εθνική από την Τουρκία – ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: 5ος  με ρεκόρ ο Θώμογλου

ΒΟΛΕΪ: Τουρκία – Ελλάδα 3-0

Η Εθνική ομάδα βόλεϊ γυναικών κόντρα στην γηπεδούχο Τουρκία στον Α΄ όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που φιλοξενείται στην Άγκυρα έκανε την προσπάθειά του απέναντι στην καλύτερη αντίπαλό του αλλά γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ (25-21, 25-18, 25-8) και πλέον στρέφει την προσοχή του στον αγώνα «κλειδί» πρόκρισης με την Γαλλία.

Η ομάδα του Ναράνχο ξεκίνησε χωρίς άγχος το ματς, αλλά μετά την απώλεια του πρώτου πολύ καλού δικού της σετ, δυσκολεύτηκε στα δύο επόμενα να ακολουθήσει την αντίπαλο της.

ΕΛΛΑΔΑ (Ναράνχο): Λαμπρούση 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Στράντζαλη 3 (2/6 επ., 1 άσσος, 50% υπ. – 33% άριστες), Βασιλαντωνάκη 11 (11/21 επ.), Χριστοδούλου 1 (1/2 επ.), Εμμανουηλίδου 1 (1/3 επ.), Βλαχάκη 4 (4/13 επ., 71% υπ. – 57% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 93% υπ. – 29% άριστες), Κονόμι (λ, 50% υπ. – 33% άριστες), Οικονομίδου 1 (1/15 επ.), Διώτη, Μερτέκη 3 (2/18 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ. – 57% άριστες), Παπαφωτίου, Τοτσίδου 2 (2/9 επ., 53% υπ. – 29% άριστες), Καλαντάτζε.

Πέμπτος με πανελλήνιο ρεκόρ ο Θώμογλου

Ο Σάββας Θώμογλου κατέλαβε την πέμπτη θέση στον τελικό των 200μ πρόσθιο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος εφήβων/νεανίδων, που διεξάγεται στη Βουδαπέστη. Ο κολυμβητής του Άρη Θεσσαλονίκης πραγματοποίησε εξαιρετική κούρσα και με επίδοση 2:12.51, κατέρριψε το δικό του Πανελλήνιο ρεκόρ Εφήβων που κατείχε από τις 3/7/2019 με 2:12.72.