ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ : Μπάσκετ, Πόλο, Χάντμπολ, Κολύμβησης, Σύνθετων, Μαχητικών, Πάλης, Τένις

ΜΠΑΣΚΕΤ: Κατέρρευσε στο τέλος η Εθνική Εφήβων

Την 4η θέση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Μπάσκετ κατέλαβε η Εθνική ομάδα των Εφήβων, καθώς ηττήθηκε με 81-57 από την Σλοβενία.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, αλλά κατέρρευσαν στο ξεκίνημα της 4η περιόδου, όπου οι αντίπαλοί τους δημιούργησαν μια διαφορά 15 πόντων και έως το τέλος τη διεύρυναν.

ΜΠΑΣΚΕΤ: Εύκολη ήττα για την Εθνική Νέων Γυναικών

Παρά την προσπάθεια που κατέβαλε η Εθνική Νέων Γυναικών δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα των υποχρεώσεών της για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Β’ κατηγορίας) που ξεκίνησε στην Πρίστινα του Κοσόβου. Ηττήθηκε με 81-57 από την Φινλανδία, μια ομάδα που συγκαταλέγεται στα φαβορί για την άνοδο στην Α’ κατηγορία.

ΠΟΛΟ: Έκτη η εθνική εφήβων μετά τη συντριβή από την Ισπανία

Με βαριά ήττα 12-3 από την Ισπανία, ολοκλήρωσε η εθνική υδατοσφαίρισης εφήβων τις υποχρεώσεις της στο Μεσογειακό Κύπελλο, στο Κάλιαρι, καταλαμβάνονας την έκτη θέση της τελικής κατάταξης. Στο τελευταίο της ματς η ελληνική ομάδα δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική απέναντι στους Ίβηρες (από τους οποίους είχε χάσει 10-3 στην Α΄ φάση) και δείχνει ότι χρειάζεται αρκετή δουλειά ενόψει του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της κατηγορίας, που αρχίζει σε μία εβδομάδα (11/8) στην Τιφλίδα. Τα οκτάλεπτα: 2-0, 3-2, 3-0, 4-1.

ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Ήττα της εθνικής νεανίδων από τη Σερβία

Τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμους αγώνες γνώρισε η εθνική χάντμπολ νεανίδων (U17), στην Β΄ κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, που διεξάγεται στην Τιφλίδα. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε καθαρά από τη Σερβία με 24-13 (ημίχρονο 10-7) και ουσιαστικά απώλεσε κάθε πιθανότητα για μία από τις δύο πρώτες θέσεις του Α΄ ομίλου, που οδηγούν στα ημιτελικά του τουρνουά. Ο επόμενος αγώνας της ελληνικής ομάδας είναι το μεσημέρι (5/8, 13:00), με αντίπαλο τα Νησιά Φαρόε.

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: Εντυπωσιακές εμφανίσεις από Γκολομέεβ και Βαζαίο, «υποθήκη» για Τόκιο ο Γεωργαράκης

Με εξαιρετικές εμφανίσεις από τον Κριστιάν Γκολομέεβ, τον Ανδρέα Βαζαίο, αλλά και τον Γιάννη Γεωργαράκη, συνεχίστηκε σήμερα (4/8) στον Άλιμο το 88ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κολύμβησης.

Ο «ασημένιος» πρωταθλητής κόσμου, αν και την τελευταία τριετία έχει… αφήσει λίγο τα 100μ. ελεύθερο, κατάφερε να κάνει την δεύτερη ταχύτερη κούρσα της καριέρας του και να τερματίσει σε 48.80, πίσω μόνο από το πανελλήνιο ρεκόρ (48.68) που έχει από τους Ολυμπιακούς του Ρίο. Δεύτερος στον ίδιο τελικό ήταν ο Γιάννης Γεωργαράκης, ο οποίος με επίδοση 49.50 συνέτριψε το ατομικό του ρεκόρ, «κατέβηκε» για πρώτη φορά τα 50΄΄ και έβαλε γερή «υποθήκη» για να πάει στο Τόκιο ως μέλος της ομάδας 4Χ100μ., αφού πέτυχε και το βασικό προαπαιτούμενο (έπιασε το χαμηλό όριο της FINA).

Ο Βαζαίος είχε δείξει από το πρωί τις διαθέσεις του, όταν κολύμπησε σε 1:59.02 στον προκριματικό των 200μ. μικτή ατομική και έπιασε το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Στον τελικό, ο πρωταθλητής του ΑΝΟ Αργυρούπολης πήγε ακόμη πιο γρήγορα και, παρότι δεν είχε συναγωνισμό, τερμάτισε σε 1:58.27, κοντά στο δικό του πανελλήνιο ρεκόρ (1:57.98).

ΣΥΝΘΕΤΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ: Η Ντραγκομίροβα νέο ρεκόρ κορασίδων στο 7αθλο

Εντυπωσιακή ήταν και πάλι η Αναστασία Ντραγκομίροβα (ΑΣ Κένταυρος), που αυτή τη φορά βελτίωσε το πανελλήνιο ρεκόρ κορασίδων (Κ18) στο μήκος και στο έπταθλο, στη διάρκεια του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Συνθέτων αγωνισμάτων στη Θεσσαλονίκη (βοηθητικό Καυτανζογλείου). Η αθλήτρια του Γιώργου Μποτσκαριώβ στη διάρκεια του αγώνα της στο 7αθλο σημείωσε 6.35μ (1,4) στο μήκος, επίδοση που αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ Κ18, αφού βελτιώνει το 6.23μ που χάρισε στη Σπυριδούλα Καρύδη το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18, στις 6 Ιουλίου του 2018. Παρόλα αυτά η Ντραγκομίροβα δεν βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ, το οποίο είναι 6.44μ από τις 24/4 στη Θεσσαλονίκη.

Η Στέλλα Τζικανούλα (Τιτάν Σερβίων) και ο Μιχάλης Κιάφας (ΑΕΚ) προηγούνται σε γυναίκες και άνδρες με 3.047β και 3.726 βαθμούς αντίστοιχα, μετά την ολοκλήρωση των αγωνισμάτων της 1η ημέρας στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Συνθέτων το οποίο διεξάγεται στο βοηθητικό στάδιο του Κατανζογλείου στη Θεσαλονίκη.

Την Τζικανούλα ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής η Μαρία Ζαχαρούση (ΟΚΑ Καβάλας), που έχει 2.995β, ενώ αρκετά κοντά πίσω της είναι η νεάνιδα Πασχαλίνα Παπαδοπούλου (ΓΣ Λαγκαδά) με 2.901 βαθμούς. Στους άνδρες πίσω από τον Κιάφα είναι ο Άγγελος Ανδρέογλου (ΣΚΑ Δράμας) με 3.599β και στην τρίτη θέση ο Άρης Περιστέρης (ΓΑΣ Παιανίας) με 3.555β.

ΜΑΧΗΤΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ: Επτά μετάλλια για την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό πανεπιστημιακό πρωτάθλημα

Επτά μετάλλια εκ των οποίων τρία χρυσά, κατέκτησε η Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό πανεπιστημιακό πρωτάθλημα για μαχητικές τέχνες που φιλοξενήθηκε στο Ζάγκρεμπ. Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών είχε τρία χρυσά και ισάριθμα χάλκινα, ενώ ένα χάλκινο πήρε και το Πάντειο Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Πρωταγωνιστές των χρυσών μεταλλίων για λογαριασμό του ΕΚΠΑ, ο Χρήστος Στέφανος Ξένος στο καράτε κατηγορίας -60 κιλών, ο Πρόδρομος Παπαδόπουλος στο κικ μπόξινγκ κατηγορίας -84κ. αλλά και η Μαριέττα Γαλανομάτη επίσης στο κιμ μπόξινγκ κατηγορίας -55 κιλά. Οι Αναστάσιος Κοροβέσης (-67κ. κικ μπόξινγκ), Ουρανία-Αριέττα Τσαούση (-65κ. κικ μπόξινγκ) και Τζωρτζίνα Ξένου (καράτε – κάτα γυναικών) συμπληρωσαν τη συλλογή μεταλλίων για το ΕΚΠΑ.

Όσον αφορά στο μετάλλιο του Πάντειου Πανεπιστημίου, κατέκτησε ο Γεώργιος Μαβραειδής στα -63 κιλά του κικ μπόξινγκ όπου κατετάγη 3ος.

Πέντε ελληνικά πανεπιστήμια με συνολικά αθλητές και αθλήτριες εκπροσωπήθηκαν στη διοργάνωση, την πρώτη για Combat Sports στην Ιστορία της EUSA.

ΠΑΛΗ: Ασημένιο μετάλλιο ο Κεσίδης στην Πολωνία

Το ασημένιο μετάλλιο στο πολύ δυνατό τουρνουά «Pytlasinki memorial» που διεξάγεται στην Πολωνία κατέκτησε ο Λαοκράτης Κεσίδης. Ο Ελληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε στα 97κ. της ελληνορωμαϊκής και είχε εξαιρετική παρουσία, σε μία διοργάνωση που είχε «μαζέψει» ορισμένους από τους καλύτερους αθλητές της Ευρώπης. Στο εναρκτήριο παιχνίδι ο Ελληνας πρωταθλητής νίκησε με 10-2 τον Ουκρανό Ντεκτιάροφ. Στην συνέχεια απέκλεισε τον Αλγερινό Μπουντγεμλίνε με τεχνική πτώση. Στον ημιτελικό έκαμψε την αντίσταση του Λευκορώσου Σούμσκι με τεχνική πτώση. Στον τελικό αντιμετώπισε τον Ουκρανό Κόζλιουκ. Σε έναν αγώνα που ήταν προγραμματισμένος να αρχίσει στις 17:00 και ξεκίνησε στις 23.05, ηττήθηκε με 7-0 και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

ΤΕΝΙΣ: Νίκη  Κύργιο στον «εμφύλιο» με Τσιτσιπά – Αποκλεισμός Σάκκαρη

Σ’ ένα τρομερό παιχνίδι, γεμάτο με ανατροπές, πάθος και νεύρα, ο Νικ Κύργιος επικράτησε του Στέφανου Τσιτσιπά 2-1 σετ και προκρίθηκε στον τελικό του “Citi Open” στην Ουάσιγκτον. Ο “εμφύλιος” ήταν συναρπαστικός με τον Ελληνοαυστραλό να δείχνει χαρακτήρα στα κρίσιμα σημεία, να εκμεταλλεύεται το καλό του σερβίς και να νικάει στο τέλος τον Τσιτσιπά με 2-1 σετ (4-6, 6-3, 6-7).

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς που είναι το Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης, έπειτα από την επιτυχία του να περάσει στον ημιτελικό του “Citi Open”, έδειξε μεγάλα ψυχικά αποθέματα απέναντι στον Κύργιο ο οποίος στο 2ο σετ δέχθηκε τέτοια πίεση που αναγκάστηκε να σπάσει τη ρακέτα του. Η μεγάλη μάχη κράτησε πάνω από δύο ώρες με τον Κύργιο να προκρίνεται για δεύτερη φορά σε τελικό μέσα στο 2019.

Στα ημιτελικά σταμάτησε η πορεία της Μαρίας Σάκκαρη, στο τουρνουά 876,183 δολαρίων που φιλοξενείται στο Σαν Χοσέ της Καλιφόρνια. Η Ελληνίδα τενίστρια, Νο-30 στην παγκόσμια κατάταξη, στον αγώνα που έδινε την πρόκριση στον τελικό του τουρνουά, γνώρισε την ήττα με 7/6 (5), 6/2 από την Κινέζα Σαισάι Ζενγκ (Νο-55).