Χρυσό στο muay thai ο Σαρκίρης – Χάλκινο στο 4χ100 – Πρόκριση Ολυμπιακού – Τένις, Κολύμβηση, Πόλο

Παγκόσμιος πρωταθλητής στο muay thai ο Σαρκίρης

Στη διοργάνωση της Μπανγκόκ ο 19χρονος Έλληνας πρωταθλητής μας ύστερα από μία συγκλονιστική μάχη με τον Ντάβλατ Σαμσίγεφ, επικράτησε με 29-27, και αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στα 57 κ., στην κατηγορία -23 ετών. Στη διοργάνωση παίρνουν μέρος 1380 αθλητές και αθλήτριες από 102 χώρες.

Για να φτάσει στον τελικό ο Κωνσταντίνος Σαρκίρης απέκλεισε με νοκ άουτ τους εκπροσώπους της Παλαιστίνης και της Ινδονησίας ενώ την πρόκριση για τον τελικό την πήρε με αντίπαλο αθλητή από την Ταϊλάνδη που θεωρείτο φαβορί για το χρυσό μετάλλιο.

Το χρυσό του 19χρονου είναι το πρώτο ελληνικό μετάλλιο ύστερα από την αναγνώριση της Ελληνικής Ομοσπονδίας από τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού και την αναγνώριση της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας (IFMA) από τη Διεθνή Ολυμπιακή Επιτροπή.

Τεχνική κολύμβηση: Χάλκινο στο Παγκόσμιο η 4Χ100 μικτή

Η ομάδα της μικτής σκυταλοδρομίας 4Χ100 διπλά πέδιλα μικτή με τον Χρήστο Καλαϊτζόπουλο, την Κατερίνα Μανιάτη, την Ελευθερία Στάμου και τον Παρασκευά Καλαϊτζόπουλο στη σύνθεσή της κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 3.08.45.

Αρκετά καλά πλασαρίσματα είχαμε και στους υπόλοιπους τελικούς της ημέρας:

Στον τελικό των 100 μ. διπλά πέδιλα Εφήβων ο Χρήστος Καλαϊτζόπουλος τερμάτισε 4 με 43.80 (στους προκριματικούς το πρωί είχε περάσει με τον δεύτερο καλύτερο χρόνο 43.75). Στο ίδιο αγώνισμα ο Παρασκευάς Καλαϊτζόπουλος τερμάτισε 7 στον τελικό με 44.77 (44.45 είχε κάνει στον προκριματικό και είχε προκριθεί 7).

Η Χριστίνα Ιωάννα Σκυλουράκη, εξάλλου, πήρε την 6 θέση στον τελικό των 400 μ. επιφάνεια με 3.26.63. Από τον προκριματικό, το πρωί, είχε περάσει επίσης ως έκτη με 3.28.72.

Στον τελικό των 400 μ. επιφάνεια Εφήβων, ο Θωμάς Τσιγκέλης τερμάτισε 7 με 3.13.40. Το πρωί στον προκριματικό είχε κάνει 3.12.25 και είπε περάσει ως 6. Εκτός τελικού είχε μείνει ο Γιάννης Δουλγεράκης, με την 9 θέση στον προκριματικό 3.14.00.

Στην 8 θέση του τελικού στα 100 διπλά πέδιλα Νεανίδων βρέθηκε η Ελευθερία Στάμου με 50.84 (από τον προκριματικό είχε περάσει ως 8 με 50.85). Εκτός τελικού είχε μείνει η Κατερίνα Μανιάτη που ήταν 9 στα προκριματικά με 51.02.

Όγδοος τερμάτισε και ο Χρήστος Βαλαλάς στον τελικό των 100 μ. επιφάνεια Εφήβων με 37.56. Στον προκριματικό το πρωί είχε κάνει 37.79 και είχε περάσει ως 7. Εκτός τελικού είχε μείνει ο Θανάσης Δημούλιος, που ήταν 9 με 37.94.

Δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό των 100 μ. επιφάνεια Νεανίδων η Ηλιάνα Βακιρτζή, η οποία κατετάγη 17 στα προκριματικά με 44.35.

Οι αγώνες συνεχίζονται την Τετάρτη 31/7.

ΤΕΝΙΣ:

Η Σάκκαρη πέρασε στο 2ο γύρο του τουρνουά Σαν Χοσέ

Καλό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Μαρία Σάκκαρη στο τουρνουά του Σαν Χοσέ των ΗΠΑ. Η Ελληνίδα τενίστρια δεν είχε προβλήματα απέναντι στην Εκατερίνα Αλεξάντροβα, την οποία νίκησε με 6-1 και 6-4 περίπου σε μία ώρα αγώνα. Η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει στο 2ο γύρο την προερχόμενη από τα προκριματικά Μάγιο Χίμπι, που επικράτησε της Τιμέα Μπάμπος με 6-2, 3-6, 7-6 (3).

Ήττα στο Citi Open για τους Τσιτσιπά-Κύργιο (video)

Στέφανος Τσιτσιπάς και Νικ Κύργιος προσπάθησαν σκληρά, αλλά δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα από τους Κολομβιανούς Χουάν Σεμπάστιαν Καμπάλ και Ρόμπερτ Φάρα με 6-3, 3-6, 10-5 στο Citi Open της Ουάσινγκτον.

Νίκη για τον Κοκκινάκη στο τουρνουά Λος Κάμπος

Νίκησε ο Θανάσης Κοκκινάκης στο διεθνές τουρνουά τένις, που φιλοξενείται στο Λος Κάμπος της Ισπανίας. Ο νεαρός ομογενής από την Αυστραλία, που ταλαιπωρήθηκε τα τελευταία χρόνια από σοβαρούς τραυματισμούς, επικράτησε στην πρεμιέρα της διοργάνωσης τον Γάλλο, Μαξίμ Σανβιέ, με 6-4 και 6-4, μόλις σε 73 λεπτά και προκρίθηκε στην επόμενη φάση…

Επιβλητική πρόκριση του Ολυμπιακού

Παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 4-0 της Βικτόρια Πλζεν και προκρίθηκε στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League, όπου θα αντιμετωπίσει την τουρκική Μπασακσεχίρ. Οι «ερυθρόλευκοι» από το πρώτο λεπτό σφυροκόπησαν τους Τσέχους και δεν τους άφησαν να απειλήσουν καθόλου την εστία του Σα. Ο Γκιγιέρμε στο 51΄ έκανε το 1-0, στο 69΄ ο Γκερέρο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και στο 73΄ με το αυτογκόλ του Ρέζνικ έγινε το 3-0. Στο 82΄ ο Σεμέδο διαμόρφωσε το τελικό σκορ, ενώ στο 2΄ είχε δοκάρι ο Γκιγιέρμε.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε, Ποντένσε (85′ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (66′ Καμαρά), Μασούρας, Γκερέρο (80′ Ελ Αραμπί).

Πρωταθλητής Ελλάδος στις Νεάνιδες ο Νηρέας Χαλανδρίου

Ο Νηρέας Χαλανδρίου της Ευτυχίας Καραγιάννη κέρδισε με 10-7 τη Βουλιαγμένη της Άντι Μελιδώνη στο Λαιμό και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Πρωτάθλημα Νεανίδων.

Στον τελικό αγωνίστηκε και η Ειρήνη Νίνου η οποία επέστρεψε από το πρώτο της Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στη Νότια Κορέα όπου συμμετείχε με την εθνική γυναικών. Τα οκτάλεπτα: 4-2 , 2-3 , 3-2 , 1-0.

Πρωταθλητής Ελλάδος στην κολύμβηση ο Άρης Θεσσαλονίκης

Ο Άρης πανηγύρισε τον τίτλο του πρωταθλητή στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων που ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Κυριακής (28/7) στο «Ιλίσιο» Κολυμβητήριο Ζωγράφου.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατέλαβε την πρώτη θέση στη γενική βαθμολογία με 785,5 βαθμούς, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη δεύτερη θέση με 481 βαθμούς και τον ΑΝΟ Γλυφάδας την τρίτη με 433,5.

Στη βαθμολογία των Εφήβων, πρώτος τερμάτισε ο Ολυμπιακός με 396 βαθμούς, ενώ στην κατηγορία των νεανίδων ο Άρης με 435,5.