ΤΕΝΙΣ: Δύο νίκες σε μιά μέρα ο Τσιτσιπάς – Κλήρωση UEFA – Στίβος – Πάλη – Ξιφασκία

Τη δουλειά που είχε ξεκινήσει χτες, αλλά διακόπηκε λόγω βροχής, τελείωσε το μεσημέρι της Πέμπτης (20/6) ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο Έλληνας τενίστας επικράτησε με 6-3, 7-5  επί του Κάιλ Έντμουντ και προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του Fever Tree Tennis Championships. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του για φέτος στο χορτάρι.

Λίγες ώρες μετά τη νίκη επί του Βρετανού Κάιλ Έντμουντ (σε ένα ματς που είχε διακοπεί την Τετάρτη λόγω βροχής), ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέρασε και το εμπόδιο του Γάλλου Ζερεμί Σαρντί με 2-1 σετ (4-6, 7-6, 7-6) και προκρίθηκε στους “8” του λονδρέζικου τουρνουά,  όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Κύργιος – Αλιάσιμ.

Το πάλεψε η Σάκκαρη κόντρα στην Οσάκα αλλά…

Η κλήρωση του τουρνουά στο Μπέρμιγχαμ έφερε την Μαρία Σάκκαρη να είναι στην πρεμιέρα αντιμέτωπη με το νο 1 της παγκόσμιας κατάταξης, Ναόμι Οσάκα, αλλά το πάλεψε παρότι τελικά έχασε με 3-0 σετ (6-1, 6-4, 6-3) και αποκλείστηκε από τη συνέχεια.

UEFA: Βατά για τον Άρη, αναμονή για τον Ατρόμητο

Βατό αντίπαλο για τον Άρη και αναμονή για τον Ατρόμητο έβγαλε η κλήρωση της UEFA για τον 2ο προκριματικό γύρο στο Europa League. Οι Θεσσαλονικείς θα αντιμετωπίσουν την ΑΕ Λεμεσού, που τερμάτισε 3η στο κυπριακό πρωτάθλημα τη σεζόν που ολοκληρώθηκε.

Όσο για τον Ατρόμητο, θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού του 1ου προκριματικού γύρου ανάμεσα στην Κρακοβία (4η στην Πολωνία πέρυσι) και την Ντουνάισκα Στρέντα (3η στη Σλοβακία), από τις οποίες δυσκολότερος αντίπαλος για τους Περιστεριώτες κρίνεται η πολωνική ομάδα.

Οι πρώτοι αγώνες θα γίνουν στις 25 Ιούλη και οι επαναληπτικοί την 1η Αυγούστου. Σε περίπτωση πρόκρισης οι ελληνικές ομάδες συνεχίζουν στον 3ο προκριματικό γύρο, ειδάλλως αποχαιρετούν τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

ΣΤΙΒΟΣ:
2ος ο Τεντόγλου στην Οστράβα, νίκη Αναστασάκη στην Ουέλβα

Μόλις τέσσερα άλματα κατάφερε να κάνει ο Μίλτος Τεντόγλου στο μήκος, στον αγώνα της Οστράβα, καθώς η δυνατή βροχή ανάγκασε τους διοργανωτές να σταματήσουν τον αγώνα.

Ο πρωταθλητής ακόμη κι έτσι κατάφερε να καταλάβει την δεύτερη θέση με καλύτερο άλμα στα 7,95μ., από την τέταρτη προσπάθεια του. Ο Τεντόγλου είχε ακόμη άλματα στα 7,41 μ., 7,82 μ. και 7,48 μ., σε έναν αγώνα που οι καιρικές συνθήκες δεν ευνόησαν τους άλτες. Νικητής του αγώνα ήταν ο Γιαν Ετσεβάρια με 8,32 μέτρα.

Στο μεταξύ, στο μίτινγκ της Ουέλβα συμμετείχε ο Μιχάλης Αναστασάκης, ο οποίος αναδείχθηκε νικητής με 74,44 μέτρα, παρά το γεγονός ότι μπήκε αρκετά ταλαιπωρημένος στον αγώνα (σ.σ. έφτασε σήμερα το πρωί στην Ισπανία).

Πανελλήνιο ρεκόρ η Χατζηπουργάνη στα «Παπαφλέσσεια»

Για μία ακόμη χρονιά πραγματοποιήθηκε το ιστορικό διεθνές μίτινγκ «Παπαφλέσσεια» που διοργανώνει ο Μεσσηνιακός ΓΣ  στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας, με καλές επιδόσεις από τους αθλητές και αθλήτριες που συμμετείχαν.

Η Αννα Χατζηπουργάνη πέτυχε πανελλήνιο ρεκόρ κορασίδων στα 400μ εμπόδια και έπιασε το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 (Ε-Ν). Επίσης σημειώθηκαν τρία όρια για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων (Κ23) από τους Μαντζουρογιάννη (μήκος), Ζήκο(100μ) και Κουτσαλιάρη (μήκος).

ΠΑΛΗ: Πέμπτος στην Ευρώπη ο Ξούρας

Την άκρως τιμητική 5η θέση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πάλης παίδων/κορασίδων κατέλαβε ο Αρχοντής Ξούρας. Ο Έλληνας πρωταθλητής ηττήθηκε από τον Τούρκο, Ντεμίρ, στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο στα 92κ. της ελληνορωμαϊκής.

Ο Ξούρας στα ρεπεσάζ πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση, επικράτησε με 6-0 και προκρίθηκε στον αγώνα για τις θέσεις 3-5. Εκεί το εμπόδιο του Ντεμίρ αποδείχθηκε απροσπέλαστο, παρότι ο νεαρός αθλητής πάλεψε με όλες τις δυνάμεις του.

ΞΙΦΑΣΚΙΑ: Αποκλείστηκε στα νοκ άουτ ο Καββαδίας

Στο ταμπλό των «128» σταμάτησε η πορεία του Σάββα Καββαδία στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ξιφασκίας στο ξίφος μονομαχίας, που φιλοξενείται στο Ντίσελντορφ. Ο Ελληνας πρωταθλητής πέρασε από τους ομίλους με δύο νίκες και τρεις ήττες. Στο πρώτο νοκ άουτ αντιμετώπισε τον Ούγγρο Κοχ και ηττήθηκε με 15-9.

Στο ξίφος ασκήσεως, η Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου, που ήταν και η μοναδική Ελληνίδα αθλήτρια που αγωνίστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο το 2016, απέσυρε τη συμμετοχή της.