ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Αγώνες Super League – Κληρώσεις Champions League και Europa League

Super League – Αγωνιστική 14η

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Πύρρειος νίκη για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ έφυγε με το διπλό από τη Λιβαδειά επικρατώντας με 2-1 της ομώνυμης ομάδας και βρίσκεται στο +8 από τον δεύτερο Ολυμπιακό. Η ομάδα του Λουτσέσκου προηγήθηκε 2-0 με γκολ των Πρίγιοβιτς (41′) και Μπίσεσβαρ (46′), αλλά έδωσε δικαιώματα στην επανάληψη και ο Ζησόπουλος με ωραίο γκολ (75′) μείωσε σε 2-1. Ο ΠΑΟΚ είχε δοκάρι στο 2′ με τον Μπίσεσβαρ. Ρήξη αχίλλειου τένοντα υπέστη ο Βέρνμπλουμ και θα χάσει το υπόλοιπο της χρονιάς.

Η «ευρωπαϊκή αύρα»… παρέσυρε την Λαμία

Με κεκτημένη ταχύτητα από τον ευρωπαϊκό θρίαμβο επί της Μίλαν, ο Ολυμπιακός… παρέσυρε και την Λαμία στο “Γ. Καραϊσκάκης”, «σκαρφαλώνοντας» στη δεύτερη θέση, μετά τη… γκέλα του Ατρομήτου, και συνεχίζοντας την… καταδίωξη του πρωτοπόρου ΠΑΟΚ. Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν άνετα με 3-0, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην 7η εφετινή ήττα. Γκερέρο (32΄), Φετφατζίδης (46΄) και Ελαμπντελαουί (51΄) ήταν οι σκόρερ των Πειραιωτών.

Ήρωας ο Διούδης

Με σκόρερ τον Μακέντα και «ήρωα» τον Διούδη, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 1-0 του Ατρομήτου στο ΟΑΚΑ και έμεινε μόνος στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Ο Ιταλός επιθετικός πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση στο 24΄, πριν αποχωρήσει τραυματίας στο ημίχρονο, ενώ ο 25χρονος τερματοφύλακας απέκρουσε πέναλτι του Κουλούρη στο 63΄ και κράτησε το «τρίποντο» για την ομάδα του. Οι Περιστεριώτες είχαν και δύο δοκάρια με τον Γιαννούλη και τον Μπουσούλατζιτς (στην εκπνοή) του αγώνα.

«Κόλλησε» στο… χωράφι

Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της ΑΕΛ, καθώς έμεινε στο 0-0 στη Λάρισα. Το παιχνίδι, στον απαράδεκτο για τόσο υψηλό επίπεδο αγωνιστικό χώρο, οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν πολλές καλές ευκαιρίες και τελικά μοιράστηκαν τους βαθμούς. «Μοιραίος» παίκτης της ΑΕΛ ο Κενάν Μπαργκάν, ο οποίος στις καθυστερήσεις έχασε μοναδική ευκαιρία για να χαρίσει στην ομάδα του τη μεγάλη νίκη. Φτωχό ήταν το θέαμα στο πρώτο ημίχρονο στο «χωράφι», που αποτελεί την έδρα της ΑΕΛ.

«Έσπασε το ρόδι»

Επιτέλους νίκη για τον Απόλλωνα Σμύρνης, ο οποίος επικράτησε στη Ριζούπολη, της Ξάνθης με 1-0 και κατέκτησε το πρώτο «τρίποντο» τη φετινή σεζόν. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 59ο λεπτό ο Μπετινέλι. Ο Απόλλωνας μπήκε πιο δυνατά και είχε τις καλύτερες στιγμές, όπως αυτή στο 29ο λεπτό, όταν δυνατό σουτ του Ντεφεντερίκο πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Η Ξάνθη ήταν σε κακή ημέρα και ελάχιστες φορές μπόρεσε να πλησιάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή.

Ανατροπή με υπογραφή… Τόνσο

Με ανατροπή και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάρτιν Τόνσο, ο Αστέρας Τρίπολης συνέχισε την ανοδική του πορεία, επικρατώντας 2-1 του ΟΦΗ στο «Θ. Κολοκοτρώνης». Η κρητική ομάδα προηγήθηκε στο 26΄ με τον Δεληγιαννίδη, αλλά τα δύο γκολ του Αργεντινού, στο 62΄ και στο 87΄, «υπέγραψαν» την τέταρτη διαδοχική νίκη των Αρκάδων, που ανέβηκαν στους 18 βαθμούς και έπιασαν τον Πανιώνιο στην όγδοη θέση της κατάταξης.

«Διπλό» πεντάδας

Πλούσιο το… μενού στο παιχνίδι στο “ Κλεάνθης Βικελίδης”, ανάμεσα στον Άρη και τον Παναιτωλικό, με νικητές τους φιλοξενούμενους με 2-1. Ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ στο 63′ με τον   Μαλή, στο 71′ ο Άρης μείωσε με τον Ντιγκινί και στο 75′ ο Λουσέρο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Οι Αγρινιώτες στερήθηκαν πολύ νωρίς (10′) τις υπηρεσίες του Καμαρά, λόγω τραυματισμού του στο γόνατο (σ.σ. αντικαταστάθηκε αναγκαστικά) και έχασαν την ευκαιρία να προηγηθούν στο 31′, με πέναλτι που κέρδισε λίγο νωρίτερα (27′) ο Μοράρ από τον Κουέστα. Ο τερματοφύλακας του Άρη αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα, ο Φράνκο Μάζουρεκ, όμως, από τα έντεκα βήματα, απέναντι στον νεοεισελθόντα κάτω από τα δοκάρια, Αναγνωστόπουλο, έστειλε την μπάλα άουτ.

ΠΑΣ(ας)… Γιάκος

Βαθιά βαθμολογική ανάσα για τον ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς νίκησε σήμερα στους «Ζωσιμάδες» τον Πανιώνιο με 3-1. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν την κρίσιμη αυτή νίκη με τα γκολ των Νικολιά (51′) και Γιάκου (83′, 89′ πεν.), ενώ ο Πανιώνιος είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 82ο λεπτό με τον Ντουρμισάι. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες δεν δικαίωσαν τους φιλάθλους για την απόφαση τους να βρεθούν στο γήπεδο, καθώς εκτός από δυνατές μονομαχίες στο χώρο της μεσαίας γραμμής δεν είδαν τίποτα το ποιοτικό.

• ΠΑΟΚ: -2 Πόντοι (Απόφαση Ομοσπονδίας)
  • Παναθηναϊκός: -6 Πόντοι (Απόφαση Ομοσπονδίας)

Champions League: Η κλήρωση των “16”

Πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι της Δευτέρας 17/12 η κλήρωση της φάσης των “16” του Champions League από την οποία προέκυψαν πολλά δυνατά ζευγάρια. Οι πρώτοι εντός έδρας αγώνες θα διεξαχθούν 12-13/2 και 19-20/3, ενώ οι ρεβάνς θα διεξαχθούν 5-6/3 και 12-13/3 αντίστοιχα.

• Τα 8 ζευγάρια του Champions League:

Σάλκε (Γερμανία) – Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία)

Ατλέτικο (Ισπανία) – Γιουβέντους (Ιταλία)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Αγγλία) – Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία)

Τότεναμ (Αγγλία) – Ντόρτμουντ (Γερμανία)

Λιόν (Γαλλία) – Μπαρτσελόνα (Ισπανία)

Ρόμα (Ιταλία) – Πόρτο (Πορτογαλία)

Άγιαξ (Ολλανδία) – Ρεάλ (Ισπανία)

Λίβερπουλ (Αγγλία) – Μπάγερν (Γερμανία)

Europa League: Η κλήρωση των “32”

Την Ντιναμό Κιέβου θα αντιμετωπίσει ο Ολυμπιακός στη φάση των “32” του Europa League, όπως προέκυψε από τη σχετική κλήρωση που πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 17/12 στη Νιόν της Ελβετίας. Οι «ερυθρόλευκοι» θα δώσουν το πρώτο παιχνίδι εντός έδρας στις 14 Φεβρουαρίου, ενώ ο αγώνας ρεβάνς θα διεξαχθεί στην Ουκρανία στις 21 του μήνα.