Χρυσά και χάλκινα κουπιά – Στα ύψη η Στεφανίδη – Κολύμβηση, Πόλο, Ποδόσφαιρο, Μπάσκετ

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΩΠΗΛΑΣΙΑΣ:

Νέες σπουδαίες επιτυχίες για την ελληνική κωπηλασία μόλις ένα 24ωρο μετά την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στην δίκωπο άνευ πηδαλιούχου από τις Μαρία Κυρίδου – Χριστίνα Μπούρμπου και το ασημένιο μετάλλιο του Στέφανου Ντούσκου στον τελικό του σκιφ.

“Χρυσές” Κυρίδου – Τσαμοπούλου

Οι Αννέτα Κυρίδου (αδερφή της Μαρίας) και Δήμητρα Τσαμοπούλου κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο διπλό σκιφ των κοριτσιών. Το ελληνικό δίδυμο ήταν ασυναγώνιστο και χάρισε στη χώρα μας το δεύτερο χρυσό μετάλλιο και το τέταρτο συνολικά,

Οι Ελληνίδες αθλήτριες τερμάτισαν σε 7.04.20 και ανέβηκαν στην κορυφή, αφήνοντας στη 2η θέση το πλήρωμα από την Αυστραλία (7.07. 77) και τρίτο το πλήρωμα από την Ουγγαρία (7.11.68).

«Χάλκινοι» οι Καλανταρίδης – Παλαιοπάνος

Το χάλκινο μετάλλιο στη δίκωπο άνευ ανδρών κάτω των 23 μετάλλιο κατέκτησαν οι Καλανταρίδης – Παλαιοπάνος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κωπηλασίας στις ΗΠΑ. Τερμάτισαν στην τρίτη θέση με χρόνο 6.33.09, πίσω από τη Ρουμανία (6.29.24) και τη Λιθουανία (6.31.01).

ΚΚΕ: Ανακοίνωση για τις επιτυχίες των ελληνικών αποστολών Κωπηλασίας

Σε ανακοίνωσή του για τις επιτυχίες των ελληνικών αποστολών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κωπηλασίας των ΗΠΑ, το Τμήμα Αθλητισμού της ΚΕ του ΚΚΕ, σημειώνει:

«Συγχαρητήρια στις Χριστίνα Μπούρμπου και Μαρία Κυρίδου, που για πρώτη φορά  κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο, στην κατηγορία κάτω των 23, στο τελικό της δικώπου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κωπηλασίας των ΗΠΑ. Η διάκριση αυτή για το ελληνικό πλήρωμα έρχεται να προστεθεί στα υπόλοιπα χρυσά και να δώσει το απόλυτο σε όσες διοργανώσεις έχουν λάβει μέρος.

Συγχαρητήρια επίσης, στους Γιάννη Καλανταρίδη  και  Θανάση Παλαιοπάνο, που με τη σειρά τους στην αντίστοιχη κούρσα, κατέκτησαν την τρίτη θέση στο βάθρο, που τους έδωσε και το χάλκινο μετάλλιο».

Η παρουσία της ελληνικής κολύμβησης στο 18ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

Η ελληνική αποστολή στο 18ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης, που ολοκληρώθηκε σήμερα στη Γκουανγκζού της Νότιας Κορέας, είχε -όπως συμβαίνει συνήθως- καλές και κακές στιγμές. Στις πρώτες περιλαμβάνεται η παρουσία του Απόστολου Χρήστου στον τελικό των 50μ. ύπτιο και η κατάρριψε του πανελληνίου ρεκόρ, η συμμετοχή της Άννας Ντουντουνάκη σε δύο ημιτελικούς και η επίτευξη από την ίδια του ορίου για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, αλλά και η πρόκριση της ομάδας 4Χ100μ. ελεύθερο ανδρών στο Τόκιο. Από την άλλη, απογοήτευσε ο Ανδρέας Βαζαίος, που δεν κατάφερε να μπει ούτε στον ημιτελικό των 200μ. μικτή ατομική, ενώ κατώτερη του αναμενομένου ήταν και η παρουσία της Νόρας Δράκου.

Τα πάντα, όμως, επισκιάζονται από την τεράστια επιτυχία του Κριστιάν Γκολομέεβ, ο οποίος κατόρθωσε να γίνει ο δεύτερος Έλληνας κολυμβητής (μετά τον Άρη Γρηγοριάδη) που ανεβαίνει στο βάθρο ενός Παγκοσμίου Πρωταθλήματος. Για μία χώρα όπου θεωρείται μεγάλη επιτυχία μία πρόκριση σε τελικό, η κατάκτηση της δεύτερη θέσης σε ένα από τα πλέον ανταγωνιστικά αγωνίσματα της κολύμβησης, αποτελεί πρωτοφανή θρίαμβο. Ένα χρόνο μετά το πρώτο του μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση, το ασημένιο στο Ευρωπαϊκό της Γλασκόβης, ο αθλητής του Εθνικού και του Άκη Οικονόμου ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου και στο πολύ δυσκολότερο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, χάνοντας μόνο από το μεγάλο αστέρι των αγώνων, τον Αμερικανό Κάλεμπ Ντρέσελ. Το 21.45 του τελικού είναι ένα εκατοστό του δευτερολέπτου μακριά από το πανελλήνιο ρεκόρ, αλλά αυτό ελάχιστη σημασία έχει, αφού έτσι κι αλλιώς η πρωτιά ήταν… καπαρωμένη…

ΚΚΕ: Συγχαρητήρια για την κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου από τον Κριστιάν Γκολομέεβ

Σε ανακοίνωσή του για την κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου από τον Κρ. Γκολομέεβ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου, το Τμήμα Αθλητισμού της ΚΕ του ΚΚΕ σημειώνει:

«Θερμά συγχαρητήρια στον Κριστιάν Γκολομέεβ για την κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου στα 50 μέτρα ελεύθερο, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου της Γκουαντζού στη Νότια Κορέα.

Συγχαρητήρια επίσης σε όλους τους αθλητές της ελληνικής αποστολής, που πήραν μέρος σε όλα τα αγωνίσματα, καθώς και στους προπονητές και στους ανθρώπους της Ομοσπονδίας, που συνόδευσαν την αποστολή».

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ:

Στην κορυφή η Στεφανίδη με την 4η καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο!

Την πρώτη θέση στο άλμα επί κοντώ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου που διεξάγεται στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο της Πάτρας πανηγύρισε η Κατερίνα Στεφανίδη. Η χρυσή Ολυμπιονίκης του Ρίο πέρασε με επιτυχία τα 4.83μ, απειλώντας το πανελλήνιο ρεκόρ (4.91μ), ενώ παράλληλα η συγκεκριμένη επίδοση είναι η 4η καλύτερη φέτος στον κόσμο.

Τη δεύτερη θέση κατέκτησε η Ελένη Πόλακ με 4.41μ, ενώ τρίτη ήταν η μικρή αδερφή της Στεφανίδη, Γεωργία με 4.16μ.

Στο άλμα εις μήκος, ο Μίλτος Τεντόγλου συνέχισε τις καλές εμφανίσεις και διατηρήθηκε σε άλματα πάνω από τα οχτώ μέτρα. Ο Έλληνας πρωταθλητής άρχισε με άλμα στα 8.14μ και συνέχισε με 8.22μ, το οποίο ήταν κι η καλύτερη επίδοσή του στον αγώνα. Δεύτερος με εξαιρετική εμφάνιση και νέο ατομικό ρεκόρ ήταν ο Αλέξανδρος Περιστέρης με 7.80μ. Την τρίτη θέση κατέλαβε ο Μιχάλης Μερτζανίδης με 7.75μ.

ΠΟΛΟ: Τέταρτη η Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό παίδων

Την τέταρτη θέση κατέλαβε η Εθνική ομάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Παίδων, που φιλοξενήθηκε στο Μπουργκάς της Βουλγαρίας. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 8-9 από την Ιταλία στο «μικρό» τελικό, χάνοντας την ευκαιρία για ένα μετάλλιο.

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Η Ισπανία τον τίτλο για όγδοη φορά στο Euro U19

Ο Φεράν Τόρες σημείωσε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο (34’, 51΄) για να οδηγήσει την Ισπανία σε νίκη (2-0) επί της Πορτογαλίας στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U19, χθες το βράδυ, στην πρωτεύουσα της Αρμενίας, Εριβάν.

Η Ισπανία, που κέρδισε και το Euro U21 νωρίτερα αυτό το καλοκαίρι, έχει κατακτήσει το τρόπαιο U19 οκτώ φορές, πέντε φορές περισσότερες από την Γαλλία, που τη ακολουθεί σε κατακτήσεις, σε αυτό το επίπεδο.

ΜΠΑΣΚΕΤ: Απότομη προσγείωση και βαριά ήττα από την Γαλλία

Η Γαλλία ήταν επιβλητική από την αρχή έως το τέλος και υποχρέωσε την Ελλάδα σε βαριά ήττα (80-55) για την 2η αγωνιστική του Eurobasket U18 του Βόλου. Η ομάδα του Λαμίν Κεμπέ προσγείωσε απότομα την Ελλάδα, την υποχρέωσε σε βαριά ήττα με 80-55 και ταυτόχρονα εξασφάλισε μαθηματικά την πρώτη θέση στον 3ο όμιλο, αφήνοντας την Εθνική να παλέψει αύριο (29/7, 21:15) με την Σλοβενία για την δεύτερη. Τα δεκάλεπτα: 22-13, 45-22, 61-41, 80-55.