ΤΕΝΙΣ: Στους “4” του Open της Μελβούρνης προκρίθηκε ο Τσιτσιπάς – ΜΠΑΣΚΕΤ: Νίκη του Προμηθέα

Μεγάλη διεθνής επιτυχία του Τσιτσιπά

Νίκησε με 3 – 1 ο Στέφανος Τσιτσιπάς τον Ισπανό Μπαουτίστα Αγκούτ κι εξασφάλισε την πρόκριση για τους «4» του Australian Open στη Μελβούρνη.

Μετά τη νίκη του επί του Ρότζερ Φέντερερ, τα ξημερώματα της Τρίτης (22/01) επιβλήθηκε με 3-1 σετ και του Μπαουτίστα Αγκούστ και προκρίθηκε πανηγυρικά στους ημιτελικούς του κορυφαίου Grand Slam, όπου θα βρει στο δρόμο του τον μεγάλο Ράφαελ Ναδάλ, o οποίος νίκησε τον Τιαφό.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε το πρώτο σετ με 7-5, έχασε το δεύτερο με 4-6, αλλά στα δύο που ακολούθησαν κέρδισε με 6-4, 7-6 (2) έφτασε στην τεράστια νίκη και απέδειξε ότι συγκαταλέγεται μεταξύ των κορυφαίων του παγκοσμίου τένις.

Τα θερμά του συγχαρητήρια εκφράζει σε δήλωσή του ο ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ Δημήτρης Κουτσούμπας στον Στέφανο Τσιτσιπά για την πρόκρισή του. Συγκεκριμένα, αναφέρει:

«Θερμά συγχαρητήρια στον Στέφανο Τσιτσιπά. Η πρόκριση στους “4”, στο Αυστραλιανό Τουρνουά, αποτελεί τεράστια επιτυχία, αφήνοντας πίσω πρώτα ονόματα του τένις, όπως ο Ρ. Φέντερερ.

Προμηθέας – Στρασμπούρ

Επιστροφή στις νίκες με ρεσιτάλ άμυνας στην επανάληψη για τον Προμηθέα στην Πάτρα. Οι Αχαιοί επικράτησαν με 77-64 της Στρασμπούρ, για τη 12η αγωνιστική του Basketball Champions League, περιορίζοντας τους Γάλλους στους 23 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά αύξησε σε 8-4 το ρεκόρ της στον 4ο όμιλο (2η θέση), κάνοντας ακόμη ένα βήμα προς την πρόκριση στην επόμενη φάση, ενώ η Στρασμπούρ υποχώρησε σε 6-6. Πλέον, ο Προμηθέας χρειάζεται μία νίκη στις εναπομείνασες δύο αγωνιστικές για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρόκριση, η οποία δεν αποκλείεται να έρθει και απόψε σε περίπτωση ήττας της Οστάνδης από την Μπαϊρόιτ.

Κορυφαίος των νικητών ο Νίκος Γκίκας με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και κανένα λάθος σε 23 λεπτά συμμετοχής, ενώ από τους Γάλλους ξεχώρισε ο Γιουσουφά Φαλ με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 39-41, 55-51, 77-64

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 11 (1), Ελις 6, Γκίκας 16 (2), Λίποβι 2, Μέιερ 11 (3), Χολ 13 (2), Κασελάκης 4, Κατσίβελης 5, Παρκς 2, Σαλούστρος 5 (1), Τσαϊρέλης 2.