ΤΕΝΙΣ: Θρίαμβος Τσιτσιπά  – BCL: Στον θρόνο η Μπολόνια – ΕΛΛΑΔΑ: Ποδόσφαιρο κ.ά. πρωταθλήματα

Θρίαμβος του Τσιτσιπά στο Εστορίλ

Ένα 24ωρο μετά την μεγάλη επιτυχία της Μαρίας Σάκκαρη στο Ραμπάτ, όπου κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της καριέρας της, το ελληνικό τέννις ζει ξανά μεγάλος στιγμές καθώς ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατέκτησε το Estoril Open και στέφθηκε για τρίτη φορά τροπαιούχος, μετά την Στοκχόλμη και την Μασσαλία. Ταυτόχρονα, μέσω των δύο σπουδαίων αθλητών του, το ελληνικό τένις κατάφερε μέσα στο Σαββατοκύριακο να πετύχει ένα μοναδικό ντάμπλ στην ιστορία του! Ο Έλληνας τενίστας επικράτησε του Ουρουγουανού Πάμπλο Κουέβας με 2-0 σετ (6-3, 7-6) και πανηγύρισε τον τρίτο του τίτλο σε ΑΤΡ διοργάνωση, μετά τη Στοκχόλμη (2018) και τη Μασσαλία (2019), ενώ αυτός θα είναι ο έκτος τελικός καριέρας.

«Πλήρωσε» την κούραση η Σάκκαρη

Σε λιγότερο από ένα 24ωρο, μετά την κατάκτηση του πρώτου τίτλου της καριέρας της στο Ραμπάτ, η Μαρία Σάκκαρη κλήθηκε να δώσει τον πρώτο αγώνα στο όπεν της Μαδρίτης. Αντίπαλος η 30χρονη Ισπανίδα Κάρλα Σουάρεθ Ναβάρο, νο 27 στην παγκόσμια κατάταξη, η οποία εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο την κούραση της Ελληνίδας πρωταθλήτριας από την υπερπροσπάθεια που έκανε όλη την εβδομάδα στο Μαρόκο. Πήρε και τα δύο σετ με 6-3 κι έτσι η Μαρία Σάκκαρη αποχαιρέτησε πρόωρα το σημαντικό όπεν.

Αποκλείστηκε από τον 1ο γύρο στη Μαδρίτη ο Κύργιος!

Ο Ελληνοαυστραλός τενίστας που δήλωσε πρόσφατα ότι πρέπει να καταργηθεί η χωμάτινη επιφάνεια πήγε στην Μαδρίτη για να συμμετάσχει στο Masters και έμεινε εκτός δράσης από τον 1ο γύρο. Ο Γερμανός Γιαν Στρουφ τον κέρδισε με 7-6 (4), 6-4 στον 1ο γύρο και τον έστειλε στην … εξέδρα.

Basketball Champions League:

Στον θρόνο η Βίρτους

Ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του τελικού του Basketball Champions League η Βίρτους Μπολόνια νίκησε την Τενερίφη με 73-61 και κατέκτησε τον πέμπτο ευρωπαϊκό τίτλο της ιστορίας της. Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς διαδέχθηκε την ΑΕΚ στον θρόνο της διοργάνωσης της FIBA, καθώς ύστερα από εντυπωσιακή εμφάνιση του γνώριμού μας από την θητεία στην Ένωση και στο Λαύριο, Κέβιν Πάντερ (26 πόντοι, 1/5 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 9/9 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη) επιβλήθηκε της ισπανικής ομάδας, η οποία δεν κατάφερε να κατακτήσει για δεύτερη φορά το τρόπαιο.

Ο άλλοτε γκαρντ ου Λαυρίου και της ΑΕΚ, Κέβιν Πάντερ έκανε το back2back, ενώ φέτος πήρε και το βραβείο του MVP του Final Four του Basketball Champions League. Δεκάλεπτα: 20-8, 38-24, 58-44, 73-61.

Στην 3η θέση η Αντβέρπ, 72-58 την Μπάμπεργκ

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Αντβέρπ τον μικρό τελικό του Basketball Champions League, καθώς επιβλήθηκε της Μπάμπεργκ με 72-58 υπό το βλέμμα 16.437 φιλάθλων. Ο ΤζέιΣον Τέιτ (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ) ήταν ο κορυφαίος της Αντβέρπ, ενώ ο Λουίς Ολιντέ σημείωσε 12 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ της Μπάμπεργκ. Δεκάλεπτα: 18-15, 26-37, 42-51, 58-72.

Super League

Αήττητος πρωταθλητής ο ΠΑΟΚ

Πρωταθλητής και αήττητος έκλεισε την σεζόν ο ΠΑΟΚ, νικώντας στο γήπεδο των “Ζωσιμάδων” τον ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0. Ο ΠΑΣ με την ολοκλήρωση της 30ης αγωνιστικής υποβιβάζεται απευθείας στην δεύτερη κατηγορία.

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από δυο διακοπές λόγω της ρίψης αντικειμένων από τους φίλους του ΠΑΣ, στο 62′ η πρώτη και στο 88′ η δεύτερη. Τελικά, ο Δωδεκανήσιος ρέφερι Τάσος Σιδηρόπουλος ξανάρχισε τον αγώνα, που λίγο αργότερα ολοκληρώθηκε σε αρνητικό κλίμα, με εισβολή αστυνομικών δυνάμεων στην κερκίδα των οργανωμένων οπαδών του ΠΑΣ.

Δέκα σερί νίκες ο Ολυμπιακός

Σε ένα ματς… διαδικασίας, ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα 3-0 από την Λάρισα, την 30η και τελευταία αγωνιστική της Super League κι έτσι έφτασε τις 10 σερί νίκες, στο τελευταίο 1/3 του πρωταθλήματος και μάλιστα με 35 γκολ!

Τρίτη και… καλό εισιτήριο η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ κατέκτησε την τρίτη θέση του πρωταθλήματος Super League 2018/19 καθώς επικράτησε εύκολα 3-0 του Λεβαδειακού στη Βοιωτία, στην 30η και τελευταία αγωνιστική. Αποτέλεσμα το οποίο σημαίνει πως η Ένωση θα ξεκινήσει τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις της αργότερα από τις υπόλοιπες ελληνικές ομάδες, στις 8 Αυγούστου και στον Γ΄ προκριματικό του Europa League.

«Πολυβόλο» στο φινάλε ο Άρης

Ο Άρης συνέτριψε με 7-2 την Ξάνθη στο Κλεάνθης Βικελίδης. Ο αγώνας δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον για τις δύο ομάδες, αφού ο Άρης είχε εξασφαλίσει την 5η θέση και η Ξάνθη την παραμονή της.

«Αντίο» με «τεσσάρα» ο Παναθηναϊκός

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε τη σεζόν ο Παναθηναϊκός, καθώς νίκησε εύκολα, μετά από πολύ καλή εμφάνιση, τον Παναιτωλικό με 4-0, στο Ολυμπιακό στάδιο, στην 30η και τελευταία αγωνιστική της Super League.

Διπλό και… μπαράζ ο ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ επικράτησε 2-0 του Ατρομήτου στο Περιστέρι, για την 30η και τελευταία αγωνιστική της Super League, αλλά η νίκη του Αστέρα Τρίπολης επί του Πανιωνίου τον έστειλε σε μπαράζ για την παραμονή στην κατηγορία, απέναντι στον γειτονικό Πλατανιά Χανίων (τουλάχιστον με τα τωρινά δεδομένα στη Football League).

Ο Νέιρα στο 21΄ και ο Σάσι στο 74΄ πέτυχαν τα γκολ για την κρητική ομάδα, τη στιγμή που οι «κυανόλευκοι» ολοκλήρωσαν με αρνητικό αποτέλεσμα μία εξαιρετική χρονιά, που τους βρίσκει στην τέταρτη θέση της τελικής κατάταξης και τους εξασφαλίζει ένα εισιτήριο για το Europa League.

Λαμία η καλύτερη επαρχιακή ομάδα

H Λαμία έκλεισε ιδανικά την εκπληκτική σεζόν της, νικώντας 3-0 στη Ριζούπολη τον Απόλλωνα Σμύρνης για την 30ή αγωνιστική και μετά την ήττα Παναιτωλικού ανέβηκε στην έβδομη θέση και αναδείχθηκε η κορυφαία επαρχιακή ομάδα της Super League. Απογοήτευσε ξανά η Ελαφρά Ταξιαρχία.

Παρέμεινε στη Super League o Αστέρας Τρίπολης

Την παραμονή του στη Super League εξασφάλισε ο Αστέρας Τρίπολης, ο οποίος στην 30ή και τελευταία αγωνιστική επικράτησε 3-0 του Πανιωνίου, ο οποίος ήταν βαθμολογικά αδιάφορος και κατετάγη στην 6η θέση της κατάταξης.

Football League

Σε μπαράζ ανόδου ο Πλατανιάς, υποβιβάστηκε ο Ηρακλής

Μετά τις αποφάσεις της επιτροπής αδειοδότησης της ΕΠΟ την Παρασκευή (3/5) και τις οκτώ ομάδες που «κόπηκαν» στη διαδικασία επιτήρησης, ο Πλατανιάς με τη νίκη του επί του Ηρακλή με 2-1 θα παίξει στα μπαράζ ανόδου (15/05 ο πρώτος αγώνας και 19/05 ο δεύτερος) με την ομάδα που θα τερματίσει στην 13η θέση της Super League και που θα γίνει γνωστή απόψε μετά την ολοκλήρωση της 30ής ημέρας του κορυφαίου επαγγελματικού πρωταθλήματος της χώρας.

Η ομάδα της Κρήτης πήρε την δεύτερη θέση μετά το -3 που επιβλήθηκε στον Απόλλωνα Λάρισας (νίκης εκτός έδρας τον Ηρόδοτο) και με τη νίκη του «έριξε» τον «Γηραιό» στην Football League (όπως θα ονομάζεται από τη νέα σεζόν η Γ΄ κατηγορία).

Ο Ηρακλής ήταν μεταξύ των 8 ομάδων που τιμωρήθηκαν και μετά την ήττα στα Περιβόλια τερμάτισε στην 11η θέση. Μαζί του στην αμέσως μικρότερη κατηγορία θα αγωνίζονται και τα Τρίκαλα, που νίκησαν στην Άρτα, αλλά ο Καραϊσκάσκης παρέμεινε στην κατηγορία και του χρόνου θα συνεχίσει στην Super League 2.

Οι Απόλλων Λάρισας, Εργοτέλης, Παναχαϊκή, Κισσαμικός, Απόλλων Πόντου, Δόξα, Κέρκυρα, Καραϊσκάκης (οι ομάδες από την 3η ως τη 10η θέση), ο χαμένος των μπαράζ, ο Απόλλων Σμύρνης, ο Λεβαδειακός κι ο 14ος της Super League θ’ αγωνίζονται την επόμενη σεζόν στη δεύτερη κατηγορία (Super League 2).

Ήδη έχουν υποβιβαστεί οι Ηρόδοτος, Αήττητος (έχει αποβληθεί), Αιγινιακός και Σπάρτη (έχει αποβληθεί) …

ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας

Σε οικογενειακή υπόθεση εξελίχθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας που έγινε στην Αθήνα.  Στο πρώτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο παγκόσμιος πρωταθλητής Χρήστος Βολικάκης ενώ στο δεύτερο ο αδελφός του Ζαφείρης. Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε άλλος ένας αθλητής του Π.Ο Βόλου, ο Ορέστης Ράπτης.

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κωπηλασίας

Ο ΝΟ Θεσσαλονίκης για 2η συνεχή χρονιά κέρδισε το 85ο πανελλήνιο πρωτάθλημα κωπηλασίας, που ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία στο Ολυμπιακό Κωπηλατοδρόμιο του Σχινιά, με 30 μετάλλια συνολικά (11 χρυσά-10 ασημένια-9 χάλκινα).

Οι 400 και πλέον αθλητές , οι προπονητές τους και οι συνοδοί ανανέωσαν πλέον το ραντεβού για τον ερχόμενο Ιούλιου και συγκεκριμένα στις 20 και 21 στα Γιάννενα εκεί όπου θα διεξαχθεί η Β΄ Φάση του 85ου Πανελληνίου πρωταθλήματος για τις κατηγορίες Παίδων-Κορασίδων η οποία θα αποτελέσει και δοκιμαστικό αγώνα για το Ευρωπαικό πρωτάθλημα Κ23 που θα διεξαχθεί στην ίδια πόλη στις 7-8 Σεπτεμβρίου.

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Χάντμπολ Παίδων

Την 1η θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα χάντμπολ Παίδων που διεξήχθη στην Έδεσσα κατέκτησε η ΑΕΚ, που κέρδισε το κύπελλο με πέντε νίκες σε πέντε παιχνίδια και στο τελευταίο που διεξήχθη την Κυριακή επικράτησε με 34-30 του Δούκα και “σφράφισε” την 1η θέση.

Η βαθμολογία στις θέσεις 1-4: ΑΕΚ 6, Φίλιππος Βέροιας 4, Δούκας 2, ΠΑΟΚ 0,
Η βαθμολογία στις θέσεις 5-8: Πυλαία 5, Αερωπός 5, Άρης Νίκαιας 2, Προσοτσάνη 0.

Πανελλήνιο Πρωτάθαλημα Μπάσκετ Eφήβων

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων ολοκληρώθηκε στην Ελευθερούπολη και ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας 2019! Οι παίκτες του Δημήτρη Τσαλδάρη συνέτριψαν την Ασπίδα Ξάνθης (87-49) και κατέκτησαν το τρόπαιο! Το Περιστέρι ακολούθησε στη βαθμολογία με τον Άρη, τον Προμηθέα Πάτρας, την Ασπίδα Ξάνθης και τον Κολοσσό Ρόδου να έπονται…

Πανελλήνιο Πρωτάαθλημα Μπάσκετ Νεανίδων

Με νίκες των φαβορί ολοκληρώθηκε η τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νεανίδων που διεξήχθη στην Ιστιαία. Ο Πρωτέας Βούλας, ο οποίος είχε εξασφαλίσει την κατάκτηση του τίτλου από το Σάββατο (4/5), νίκησε τον Πιερικό Αρχέλαο με 70-46, ενώ εύκολο έργο  (70-40) είχε και ο Παναθηναϊκός απέναντι στον Σύλλα Αιδηψού. Ο ΠΑΟΚ στο ματς που έκρινε την 3η θέση της διοργάνωσης νίκησε τα Χανιά με 82-56 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.