Τα πρώτα ελληνικά μετάλλια στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες – Πόλο – Μπιτς Βόλεϊ – Τένις

Τρίτη στο προκριματικό γκρουπ η εθνική ομάδα στο Μίνσκ

Την τρίτη θέση στο προκριματικό της γκρουπ κατέλαβε η εθνική ομάδα στίβου, στους 2ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Μινσκ, και πλέον θα περιμένει να μάθει αν προκρίνεται απευθείας στους ημιτελικούς της Τετάρτης (26/6) ή αν θα χρειαστεί να δώσει αγώνα ρεπεσάζ την Τρίτη (25/6). Οι αγώνες στίβου στο Μινσκ διεξάγονται με το πειραματικό σύστημα DNA της ευρωπαϊκής ομοσπονδίας, όπου ρόλο παίζει η θέση των αθλητών σε κάθε αγώνισμα και η τελική κατάταξη κρίνεται στη μικτή σκυταλοδρομία 800Χ600Χ400Χ200μ., όπου οι ομάδες εκκινούν με διαφορά χρόνου, που προκύπτει από τη βαθμολογική διαφορά των προηγούμενων αγωνισμάτων. Η ελληνική ομάδα μπήκε στη σκυταλοδρομία δεύτερη, πίσω από τη Γερμανία, αλλά η Ουγγαρία κατάφερε να την προσπεράσει και να την αφήσει στην τρίτη θέση.

Αργυρό μετάλλιο για την Κορακάκη

Το ασημένιο μετάλλιο στους 2ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες κατέκτησε η Άννα Κορακάκη στα 10μ αεροβόλο πιστόλι. Η Ελληνίδα δις Ολυμπιονίκης μπήκε ως 8η στον τελικό, αλλά κατάφερε να ανεβάσει απόδοση και να φτάσει έως το αργυρό μετάλλιο.

Ο Διονύσης Κορακάκης δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό των 10μ. αεροβόλο πιστόλι στους 2ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες που διεξάγονται στο Μινσκ. Ο Έλληνας πρωταθλητής με επίδοση 566 κατέλαβε την 31η θέση, ενώ οι 8 πρώτοι πέρναγαν στον τελικό.

Ασημένιο μετάλλιο ο Καρακιζίδης

Το ασημένιο μετάλλιο στα 62κ. του σάμπο κατέκτησε ο Σάββας Καρακιζίδης στο Μινσκ, όπου διεξάγονται οι 2οι Ευρωπαϊκοί Αγώνες. Ο Έλληνας αθλητής ηττήθηκε στον τελικό της κατηγορίας από τον Ρώσο Ρουσλάν Μπαγκντασαριάν και πήρε τη δεύτερη θέση, καθώς νωρίτερα είχε σημειώσει δύο νίκες, επί του Αζέρου Γκαγέρεφ και του Λευκορώσου Αβίσκεβιτς.

«Χάλκινος» ο Αζωίδης στο Μινσκ

Από το τζούντο ήρθε το δεύτερο μετάλλιο για την Ελλάδα, στους 2ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Μινσκ. Μετά την Άννα Κορακάκη και ο Γιώργος Αζωίδης ανέβηκε στο βάθρο των νικητών, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 73κ. του τζούντο.

Χάλκινο μετάλλιο για Σπανουδάκη, Δουβαλίδη

Σε πέντε αυξήθηκαν τα μετάλλια της Ελλάδας στο Μινσκ, όπου διεξάγονται οι 2οι Ευρωπαϊκοί Αγώνες. Μετά τις διακρίσεις των Αζωίδη (τζούντο, χάλκινο), Α. Κορακάκη (σκοποβολή, ασημένιο) Καρακιζίδη (σάμπο, ασημένιο) ακολούθησε ο στίβος, με τον Κώστα Δουβαλίδη στα 110μ. με εμπόδια, με χρόνο 13.72, και τη Ραφαέλα Σπανουδάκη στα 100μ., με 11.61, να πανηγυρίζουν την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου.

Διπλή διάκριση για την Κελαϊδίτη

Μια ανάσα από το μετάλλιο έφτασε η Ελένη Κελαϊδίτη στους τελικούς οργάνων της ρυθμικής γυμναστικής στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες «Μινσκ 2019», όπου ολοκλήρωσε την επιτυχημένη παρουσία της με την 4η θέση στο στεφάνι και την 5η θέση στην μπάλα.

Στον τελικό του στεφανιού, η 19χρονη πρωταθλήτρια κατετάγη 4η με 18,750 βαθμούς, πίσω από τη Ρωσίδα Ντίνα Αβέρινα (22,850 β.), τη Λευκορωσίδα Κατσιαρίνα Χάλκινα (21,750 β.) και την Ουκρανή Βλάντα Νικόλτσενκο (21,450 β.), μένοντας ένα βήμα μακριά από το βάθρο, απέναντι σε αντιπάλους από τις μεγαλύτερες δυνάμεις του αθλήματος στον κόσμο.

Στην 16άδα ο Γκιώνης

Ψηλά σε μία ακόμα μεγάλη διοργάνωση βρίσκεται ο Παναγιώτης Γκιώνης. Το απόγευμα σημείωσε νίκη με 4-1 σετ κόντρα στον Λίαμ Πίτσφορντ και προχώρησε στη 16άδα του απλού στο τουρνουά επιτραπέζιας αντισφαίρισης των Ευρωπαϊκών Αγώνων.

Ο Έλληνας άσος τον ξεπέρασε με εντυπωσιακή εμφάνιση και πλέον βάζει στόχο ακόμα καλύτερη θέση. Αύριο στις 18:00 θα επιδιώξει την είσοδο στα προημιτελικά απέναντι στον Κροάτη Τόμισλαβ Πουκάρ.

Ο Γιάννης Σγουρόπουλος αποκλείστηκε στον γύρο των «32». Έκανε την προσπάθειά του αλλά δεν στάθηκε δυνατό ν’ αντισταθεί στην ανωτερότητα του σπουδαίου Γερμανού Ντιμίτρι Οβτσάροφ (3ο φαβορί) και ηττήθηκε με 4-0 σετ.

ΠΟΛΟ: Αυλαία με τρίτη ήττα για την εθνική ανδρών

Με τρεις ήττες σε ισάριθμους αγώνες και… μπόλικο προβληματισμό ενόψει του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, επιστρέφει από τη Γερμανία η εθνική υδατοσφαίρισης ανδρών. Στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι της για το διεθνές τουρνουά του Πότσνταμ, η ελληνική ομάδα γνώρισε «βαριά» ήττα από την Ιταλία με 17-9, αγωνιζόμενη πάντως με πολλές ελλείψεις, καθώς ο Θοδωρής Βλάχος άφησε εκτός 13άδας τους Γούνα και Γενηδουνιά, ενώ στην Αθήνα έχουν μείνει οι Φουντούλης και Βλαχόπουλος. Ακόμη κι έτσι, το 7-1 της πρώτης περιόδου υπέρ της «σετεμπέλο» και η έλλειψη αντίδρασης στη συνέχεια του ματς αποτελούν ανησυχητικά σημάδια για τον ομοσπονδιακό τεχνικό, ο οποίος έχει αρκετά πράγματα να δουλέψει στις τρεις εβδομάδες που απομένουν για την έναρξη του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στην Γκουανγκζού της Νότιας Κορέας.

Η Σερβία κατέκτησε τον τίτλο και «έκλεισε θέση» για το Τόκιο

Μετά από ένα συγκλονιστικό τελικό απέναντι στην Κροατία, η Σερβία κατέκτησε για 12η φορά το World League ανδρών στην υδατοσφαίριση και παράλληλα εξασφάλισε το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Οι «πλάβι», που φιλοξένησαν την τελική φάση της διοργάνωσης στο Βελιγράδι, νικήσαν 12-11 την «αιώνια» αντίπαλό τους, με τον Φιλίπ Φιλίποβιτς να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ με πέναλτι, 17 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Αυστραλία, που επικράτησε στον «μικρό» τελικό της Ισπανίας με 11-10. Χαρακτηριστικό του αγώνα αυτού, είναι το γκολ που πέτυχε λίγο πριν τη λήξη ο τερματοφύλακας των Ιβήρων, Ντάνι Λόπεθ, εκμεταλλευόμενος το νέο κανονισμό που δίνει τη δυνατότητα στους γκολκίπερ να περνούν το κέντρο του γηπέδου και να συμμετέχουν στο επιθετικό παιχνίδι της ομάδας τους (αφήνοντας φυσικά κενό το τέρμα).

Πόλο Παίδες: Πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός, 13-6 τον Ολυμπιακό

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε τον τίτλο στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Παίδων, καθώς επικράτησε με 13-6 του Ολυμπιακού στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης, το απόγευμα της Κυριακής (23/6) στο Ιωνικό Κολυμβητήριο της Χίου. Οκτάλεπτα: 4-1, 3-1, 4-2, 2-2.

Στον μικρό τελικό o ΝΟ Χανίων επικράτησε με 10-7 του Πανιωνίου και πήρε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο.

ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ: Αποκλεισμός από το προολυμπιακό τουρνουά για τις Εθνικές Ανδρών

Δεν τα κατάφεραν απέναντι στη Σουηδία οι Εθνικές ομάδες Ανδρών, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό από την επόμενη φάση του προολυμπιακού τουρνουά και χάνοντας την ευκαιρία να διεκδικήσουν, τον Μάιο του 2020, το εισιτήριο για το Τόκιο. Μετά τη νίκη της Ελλάδας επί του Κοσόβου, η δεύτερη θέση στον Δ΄ όμιλο του Continental Cup, που φιλοξενήθηκε στον Σχινιά, κρίθηκε στα δύο παιχνίδια με τη Σουηδία.

Πέρασε στο δεύτερο γύρο η Σάκκαρη

Καλό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Μαρία Σάκκαρη στο τουρνουά του Ίστμπουρν, που θα αποτελέσει την τελευταία της δοκιμή πριν το Γουίμπλεντον. Η Ελληνίδα τενίστρια δεν είχε προβλήματα απέναντι στην Αμερικανίδα Τζέσικα Πέγκουλα (Νο 74 στον κόσμο), η οποία πέρασε στο κυρίως ταμπλό μέσω προκριματικών. Η Σάκκαρη χρειάστηκε κάτι λιγότερο από μία ώρα για να πάρει τη νίκη με 6-2, 6-1 και πλέον έχει ένα σαφώς δυσκολότερο εμπόδιο στο β΄ γύρο, όπου θα αντιμετωπίσει τη Βρετανή Τζοάνα Κόντα (Νο 18), η οποία επικράτησε της Ουκρανής Νταγιάνα Γιαστρέμσκα με 6-2, 6-4.