ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ – ΕΥΡΩΠΗ: ΜΠΑΣΚΕΤ – ΤΕΝΙΣ: ΟΠΕΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ

ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΩΝ “16”

ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, Ολυμπιακός, Ατρόμητος, Αστέρας Τρίπολης, Λαμία, Πανιώνιος, Εργοτέλης προκρίθηκαν στην προημιτελική φάση των «8» του Κυπέλλου Ελλάδας στο ποδόσφαιρο. Η κλήρωση της προημιτελικής φάσης θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή (25/1). Οι πρώτοι αγώνες θα γίνουν 5-6 και 7 Φεβρουαρίου και οι επαναληπτικοί στις 26-27 και 28 του ίδιου μήνα.

ΠΑΟΚ – Παναχαϊκή 5-0

Κάτω από καταρρακτώδη βροχή που διήρκεσε σχεδόν σε όλο το 90λεπτο, ο ΠΑΟΚ συνέτριψε την Παναχαϊκή στην Τούμπα με 5-0 και πήρε εύκολα το εισιτήριο για τους προημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδος, διαγράφοντας έτσι την ήττα του στο πρώτο παιχνίδι της Πάτρας (1-2), που ήταν και η μοναδική ως τώρα στις ελληνικές υποχρεώσεις του.

Πανιώνιος – ΠΑΣ Γιάννινα 2-0

Ο Πανιώνιος πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας στο ποδόσφαιρο, αφού στον αγώνα ρεβάνς για τη φάση των «16» επικράτησε στη Νέα Σμύρνη του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0, ενώ ο πρώτος αγώνας στην πρωτεύουσα της Ηπείρου είχε λήξει ισόπαλος 1-1. Τα τέρματα των «κυανέρυθρων» σημείωσαν ο Ντουρμισάι με 52΄ με πέναλτι και ο Σαραμαντάς με σουτ στο 75΄.

Ολυμπιακός – Ξάνθη 3-1

Την πρόκριση στους 8 του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε με 3-1 της Ξάνθης στο Καραϊσκάκη (1-1 το πρώτο παιχνίδι). Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι και επικράτησαν δίκαια, έχοντας σε καλή μέρα τον Ποντένσε που σημείωσε δύο γκολ (29′, 61′), ενώ δίχτυα βρήκε και ο Χασάν (52′). Η Ξάνθη μείωσε στο 75′ με πέναλτι του Μπρίτο. Η ομάδα του Μαρτίνς ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες, καθώς ο Μπουχαλάκης που μπήκε αλλαγή αποχώρησε τραυματίας στο 71′.

ΑΕΚ – Κισσαμιακός 5-0

Η ΑΕΚ επικράτησε 5-0 του Κισσαμικού στο ΟΑΚΑ και προκρίθηκε με χαρακτηριστική ευκολία στους προημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδας, διασκεδάζοντας τις εντυπώσεις από το 1-1 του πρώτου αγώνα. Τα γκολ για την Ενωση πέτυχαν οι Γκάλο (20΄), Κρίστιτσιτς (27΄), Μάνταλος (57΄-πέναλτι) και Λιβάγια (79΄, 82΄). Η πρωταθλήτρια κατέβαλε το μίνιμουμ της προσπάθειας που χρειαζόταν για να πάρει τη νίκη και την πρόκριση.

Αστέρας – ΑΕΛ 5-3

Το καλύτερο παιχνίδι της φετινής σεζόν διεξήχθη το απόγευμα της Τετάρτης στην Τρίπολη με τον Αστέρα να επικρατεί με 5-3 της ΑΕΛ και να παίρνει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος σε μια αναμέτρηση συγκλονιστική σε εξέλιξη. Οι δυο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο με τους Αρκάδες να είναι καλύτεροι στο πρώτο μέρος, να φτάνουν αρκετά νωρίς σε σκορ πρόκρισης αλλά στις αρχές του δευτέρου μέρους να αντιμετωπίζουν αρκετά προβλήματα.

Ατρόμητος – Απόλλων Σμύρνης 2-1

Διαδικαστικού χαρακτήρα έμοιαζε η ρεβάνς του Περιστερίου για Ατρόμητο και Απόλλωνα, καθώς το 3-0 υπέρ της ομάδας του Κάνατι στο πρώτο ματς στη Ριζούπολη, είχε κρίνει ουσιαστικά την υπόθεση – πρόκριση. Ο Ατρόμητος προηγήθηκε στο 6′ με τον Ούμπιντες ενώ ο Μπρούνο στο 63′ σκόραρε για το 2-0 από ασίστ του Κατράνη και ο Απόλλων μείωσε τέσσερα λεπτά αργότερα, με τέρμα του Βάρκα.

Παναθηναϊκός – Λαμία 1-0  και (4-2 π.)

Ο Παναθηναϊκός, για άλλη μία φορά, δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Λαμίας στη συγκεκριμένη φάση της διοργάνωσης. Οι «πράσινοι», μάλιστα, κατάφεραν να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση με γκολ του Εμμανουηλίδη στο 83′ (ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα) και έχασαν ευκαιρίες στην παράταση ώστε να πάρουν το εισιτήριο της πρόκρισης. Οι Λαμιώτες κατάφεραν να περάσουν στην επόμενη φάση χάρη στην πλήρη ευστοχία τους, στην απόκρουση του Μελισσά στο πέναλτι του Κάτσε και στο δοκάρι που σημάδεψε ο Κουρμπέλης.

Εργοτέλης – ΟΦΗ 1-1 και (4-3 στα π.)

Ο ΟΦΗ, από την άλλη αποδείχθηκε πως χρειάζεται ειδική προπόνηση στα πέναλτι καθώς, δεν ήταν μόνο τα δύο που έχασε κατά τη διάρκεια των 90′, αλλά και δύο που δεν κατέληξαν στα δίχτυα του τερματοφύλακα του Εργοτέλη στην τελική διαδικασία. Πάντως, οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν το γκολ του Ιατρούδη στο 23′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νέιρα στο 44′, ενώ ήδη αγωνίζονταν με 10 παίκτες από το 31′ και να διεκδικήσουν μέχρι τέλους την πρόκριση.

ΕΥΡΩΠΗ – ΜΠΑΣΚΕΤ:
Μακάμπι Τελ Αβίβ – Παναθηναϊκός 84-75

Η εκτός έδρας νίκη δεν ήρθε ούτε στο Τελ Αβίβ για τον Παναθηναϊκό, που όχι μόνο δεν πήρε το αποτέλεσμα, αλλά έχασε και… δύο φορές μέσα στο ίδιο ματς. Η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου νίκησε με 84-75 τον Παναθηναϊκό, κάλυψε και τη διαφορά του πρώτου αγώνα και πλέον η υπόθεση πρόκριση έγινε ακόμα πιο δύσκολη.

Την ίδια στιγμή, που οι πράσινοι βρίσκονται πλέον σε πολύ δύσκολη θέση και τα πλέι οφ απομακρύνονται επικίνδυνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 40-35, 62-54.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 12 (8 ριμπάουντ), Πέιν 4, Παπαγιάννης, Παπαπέτρου 9 (1), Γκιστ 2, Λεκαβίτσιους 6 (1), Κιλπάτρικ 3 (1), Λοτζέσκι 14 (1), Καλάθης 14 (6/9 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 10 ασίστ, 4 λάθη), Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου 7.

Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός 90-75

Δύσκολο βράδυ πέρασε ο Ολυμπιακός στην Πόλη, είχε ρόλο κομπάρσου από την αρχή ως το τέλος και υποχρεώθηκε στην 8η ήττα του στη φετινή EuroLeague. Η Φενέρμπαχτσε κυριάρχησε απόλυτα, νίκησε με 90-75 , παρέμεινε στην κορυφή της κατάταξης και προς το παρόν κανείς δεν μπορεί να την κοιτάξει στα μάτια. Ειδικά στην Πόλη.

Η διαφορά των 15 πόντων ήρθε φυσιλογικά, όμως ήταν μάλλον μια αναμενόμενη ήττα για τον Ολυμπιακό, που ήδη κοιτάζει το επόμενο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 40-28, 68-54.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 3, Τουπάν 8 (2), Σπανούλης 10 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Τίμα 14 (4/7 τρίποντα), Μιλουτίνοβ 11, Στρέλνιεκς 13 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Βεζένκοβ, Πρίντεζης, Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης, Μπόγρης 2, ΛεΝτέι 6.

Ο Τσιτσιπάς προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στον Ναδάλ, Νο.2 στον κόσμο

Στα ημιτελικά ολοκληρώθηκε η εκπληκτική παρουσία του Στέφανου Τσιτσιπά στο Αυστραλιανό Όπεν. Ο πρώτος Έλληνας τενίστας που έφτασε στην τετράδα ενός γκραν σλαμ, ηττήθηκε με 3-0 από έναν μεγάλο άσο και σαφώς ανώτερο στο παιχνίδι, τον Ράφαελ Ναδάλ. Ο 32χρονος Ισπανός άσος, κάτοχος 17 τίτλων γκραν σλαμ, δεν άφησε πολλά περιθώρια στον αντίπαλό του και προκρίθηκε στον τελικό.

Κάτω από θερμοκρασία 37 βαθμών Κελσίου, άρχισε η αναμέτρηση του Στέφανου Τσιτσιπά με τον Ράφαελ Ναδάλ, για τα ημιτελικά του Αυστραλιανού όπεν.

Στο πρώτο σετ του ημιτελικού, ο Ναδάλ έσπασε δύο φορές το σερβίς του Στέφανου Τσιτσιπά και το πήρε με 6-2. Στο δεύτερο σετ έσπασε μια φορά το σερβίς του Έλληνα τενίστα και το πήρε με 6-4 και στο τρίτο σετ ήταν σαρωτικός και το πήρε με 6-0.

Ο Ράφαελ Ναδάλ δεν έχει χάσει σετ μέχρι τώρα στην διοργάνωση, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχει νικήσει όλα τα ματς με 3-1.

Στο παρελθόν δύο φορές έχουν βρεθεί αντιμέτωποι οι Ναδάλ και Τσιτσιπάς, και τις δύο σε τελικούς (Βαρκελώνη και Τορόντο) και τις δύο νίκησε ο μεγάλος Ισπανός άσος, κάτοχος 17 τίτλων γκραν σλαμ, αλλά μόλις μία φορά νικητής στο όπεν της Αυστραλίας (2009).