ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ: Κυπελλούχος κόσμου ο Βολικάκης – ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ: Ασημένια η Σκαρλάτου στα RS:X

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ: Κυπελλούχος κόσμου ο Βολικάκης

Κυπελλούχος κόσμου στο Όμνιουμ για τη σεζόν 2018/19, στέφθηκε ο Χρήστος Βολικάκης μετά την ολοκλήρωση του αγωνίσματος στο Παγκόσμιο Κύπελλο ποδηλασίας πίστας που φιλοξενείται στο Χονγκ Κονγκ. Ο Βολιώτης πρωταθλητής έκανε ακόμη ένα βήμα για την κατάκτηση του «εισιτηρίου» που οδηγεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες «Τόκιο 2020».

Ο Βολικάκης με την ολοκλήρωση των Παγκοσμίων Κυπέλλων έφτασε τους 1800 βαθμούς στο Όμνιουμ, έναντι 1350 του Γάλλου Τομά και 1300 του Λευκορώσου Τσισκού. Τέταρτος με 1250 πόντους κατετάγη ο Ισπανός Τόρες Μπαρσέλο. Επί ασιατικού εδάφους ο Έλληνας ποδηλάτης ήταν 5ος στο Σκρατς, 3ος στο Tempo Race, 5ος στο Elimination, ενώ κατετάγη 6ος στον αγώνα πόντων.

ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ: Ασημένια η Σκαρλάτου στα RS:X των γυναικών

Το ασημένιο μετάλλιο στο πρωτάθλημα της Βορείου Αμερικής στα RS:X των γυναικών κατέκτησε η Αγγελική Σκαρλάτου, στα πλαίσια της καλύτερης προετοιμασίας της για το παγκόσμιο κύπελλο στο Μαϊάμι.

Έτρεξαν 18 σκάφη και μετά από 6 ιστιοδρομίες η Σκαρλάτου πήρε την 3η θέση στη γενική (γυναικών, ανδρών) και την 2η στις γυναίκες συγκεντρώνοντας 15 βαθμούς. Οι θέσεις που έφερεη Ελληνίδα αθλήτρια ήταν 4, 4, 4, 4, 2 και 1.

Το Παγκόσμιο κύπελλο στο Μαϊάμι είναι προγραμματισμένο από 27 Ιανουαρίου έως 3 Φεβρουαρίου και θα πάρουν μερος 14 Ελληνες αθλητές σε 7 κατηγορίες. Πρόκειται για τους εξής: