Χάλκινο η Στεφανίδη στο Παγκόσμιο Στίβου – ΒΟΛΕΪ: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Σερβία – Tένις

Χάλκινη η Κατερίνα Στεφανίδη

Μετά από έναν σπουδαίο αγώνα η Κατερίνα Στεφανίδη κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Στίβου της Ντόχα ξεπερνώντας τα 4,85μ.

Η 29χρονη Ελληνίδα αθλήτρια ξεκίνησε τις προσπάθειές της περνώντας με την πρώτη τα 4.50 και 4.70.

Στη συνέχεια πέρασε με τη δεύτερη τα 4,80μ. Το άλμα που της χάρισε το μετάλλιο ήταν αυτό στα 4,85μ. Η Κατερίνα Στεφανίδη τα πέρασε με τη δεύτερη και ανάγκασε την Χόλι Μπράντσοου να ανέβει ακόμα πιο ψηλά, στα 4,90 χωρίς αποτέλεσμα.

Η Κατερίνα Στεφανίδη είχε ένα αποτυχημένο άλμα στα 4,90μ. και σε συνδυασμό με τα επιτυχημένα των Μόρις και Σιντόροβα αποφάσισε να αφήσει τις άλλες δύο προσπάθειες της στο συγκεκριμένο άλμα και να πάει στα 4,95 προσπαθώντας να κάνει νέο Πανελλήνιο ρεκόρ χωρίς να τα καταφέρει.

Το χρυσό μετάλλιο κατέληξε στην Αντζέλικα Σιντόροβα η οποία στην τρίτη της προσπάθεια ξεπέρασε τα 4.95μ. και νίκησε την εξίσου εντυπωσιακή Σάντι Μόρις που έμεινε στα 4,90μ. Αξίζει να σημειώσουμε πως οι δύο αθλήτριες έφτασαν μέχρι τα 4.90μ. χωρίς να χάσουν προσπάθεια.

Στην αντίπερα όχθη η Νικόλ Κυριακοπούλου ολοκλήρωσε την προσπάθειά της κατακτώντας την 13η θέση. Πέρασε με την πρώτη τα 4,50μ., όμως στη συνέχεια είχε τρεις άκυρες προσπάθειες στα 4,70 και ολοκλήρωσε έτσι τον αγώνα της.

Δεν τα κατάφεραν Τεντόγλου, Φιλιππίδης, Καραλής, Κυριακοπούλου

Ο Μίλτος Τεντόγλου κατετάγη 10ος στον τελικό του μήκους. Ο 21χρονος πρωταθλητής Ευρώπης ξεκίνησε με άλμα στα 7,77 μ., ήταν άκυρος στην δεύτερη προσπάθεια, ενώ στο τρίτο του άλμα έκανε 7,79 μ., αρκετά πίσω από τις δυνατότητες του αθλητή μας.

Κοντά σε πρόκριση στον τελικό του επί κοντώ βρέθηκε ο Κώστας Φιλιππίδης. Ο Έλληνας πρωταθλητής υπερέβη τα 5,70 μ., όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να του δώσει το εισιτήριο, αφού τελικά ο πήχης έφτασε ως το όριο των 5,75.

Στη 15η θέση της γενικής κατάταξης έμεινε ο Εμμανουήλ Καραλής, που δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τα 5,70 μ. κι έτσι έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει την πρόκριση στον τελικό.

Η Νικόλ Κυριακοπούλου έμεινε στην 13η θέση του επί κοντώ με 4.50μ, κατά την 3η ημέρα του παγκοσμίου πρωταθλήματος στίβου της Ντόχα, στην 5η συμμετοχή της στη διοργάνωση και την τρίτη σε τελικό (ήταν 3η το 2015 στο Πεκίνο και 8η το 2011 στην Νταεγού).

ΕΥΡΩΒΟΛΕΙ: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Σερβία

Η Σερβία στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για δεύτερη φορά στην Ιστορία της, μετά το 2011 στην Αυστρία (Βιέννη). Στον τελικό του Ευρωβόλεϊ 2019, που φιλοξενήθηκε στο Παρίσι, οι «πλάβι» νίκησαν με 3-1 τη Σλοβενία, που έχασε και στον δεύτερο καταληκτικό αγώνα στον οποίο συμμετείχε, ύστερα από εκείνον το 2015 στη Σόφια, όταν είχε ηττηθεί από τη Γαλλία. Τα σετ: 19-25, 25-16, 25-18, 25-20.

ΤΕΝΙΣ: Εγκατέλειψε ο Τσιτσιπάς

Πρόβλημα με τον Στέφανο Τσιτσιπά προέκυψε κατά τη διάρκεια του αγώνα του με τον Αντριάν Μαναρινό, στο Ζουχάι της Κίνας. Ο 21χρονος Έλληνας πρωταθλητής έδειξε να αντιμετωπίζει ένα αναπνευστικό πρόβλημα και εμφάνισε βήχα, με αποτέλεσμα να δεχθεί τη φροντίδα γιατρού, να εξεταστεί και στη συνέχεια να αποχωρήσει από το γήπεδο.

Νέα βαριά τιμωρία για τον Κύργιο

Για άλλη μια φορά ο Νικ Κύργιος προδόθηκε από το χαρακτήρα του και το πληρώνει (πάλι) ακριβά, καθώς η διεθνής ομοσπονδία τένις (ATP) ανακοίνωσε σήμερα πως τον τιμωρεί με 16 εβδομάδες αποκλεισμό από τους αγώνες και 25 χιλιάδες δολάρια πρόστιμο για ανάρμοστη συμπεριφορά στο τουρνουά Σινσινάτι των ΗΠΑ.