Νίκη της Εθνικής ποδοσφαίρου στην Αρμενία – Euroleague: Νίκη του Ολυμπιακού – Έχασε αλλά προκρίθηκε ο Τσιτσιπάς

Αρμενία – Ελλάδα 0-1

Η Εθνική έδωσε τη συνέχεια που περίμεναν όλοι μετά τον αγώνα με τη Βοσνία και αποδίδοντας ωραίο και επιθετικό ποδόσφαιρο, σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο, νίκησε 1-0 την Αρμενία στο Ερεβάν με γκολ του Λημνιού στο 34΄ και τελειώνει με θετικό πρόσημο τις υποχρεώσεις της στον 10ο προκριματικό όμιλο του Euro 2020, που θα περατωθούν την προσεχή Δευτέρα (18/11, 21:45) στο ΟΑΚΑ, με αντίπαλο τη Φινλανδία.

Ειδικά στο 1ο ημίχρονο η εθνική ομάδα ήταν πιο επιθετική κυρίως από τις πτέρυγες και σημείωσε ένα πολύ ωραίο γκολ με τον Λημνιό. Είχε την υπεροχή και στο 2ο ημίχρονο και έδειξε πως μπορεί και να σημείωσε γκολ αλλά και να κρατήσει το αποτέλεσμα, αφήνοντας θετικές εντυπώσεις για την συνέχεια. Αντίθετα η Αρμενία, που είχε νικήσει στην Αθήνα, δεν ήταν καλή κάνοντας μια μέτρα εμφάνιση.

Ολυμπιακός – Ζαλγκίρις Κάουνας 83-74

Ο Ολυμπιακός έδωσε τέλος στην αγωνιστική… κατηφόρα, κρατώντας, μετά από δύο διαδοχικές εντός έδρας ήττες, αλώβητο το ΣΕΦ. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 83-74 της Ζαλγκίρις Κάουνας, για την 8η αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας σε 3-5 το ρεκόρ τους «πιάνοντας» τους Λιθουανούς στην κατάταξη. Σπουδαία εμφάνιση από τον αρχηγό του Ολυμπιακού, Βασίλη Σπανούλη, με 16 πόντους και 7 ασίστ. Τα δεκάλεπτα: 19-18, 37-39, 60-55, 83-74.

Έχασε αλλά… δεν χάθηκε ο Τσιτσιπάς

Μετά από μια συγκλονιστική μάχη και με ποιότητα παιχνιδιού πολύ υψηλή, ο Ράφαελ Ναδάλ νίκησε στις λεπτομέρειες και με ανατροπή 6-7(4), 6-4, 7-5 τον Στέφανο Τσιτσιπά, ο οποίος πάντως στην παρθενική εμφάνισή του στο ATP Finals στο Λονδίνο, έχει προκριθεί ήδη στα ημιτελικά και απλώς θα περιμένει την αναμέτρηση του Αλεξάντερ Ζβέρεφ με τον Ντανίιλ Μεντβέντεφ, για να μάθει αν θα περάσει ως πρώτος (οπότε θα αντιμετωπίσει τον Ρότζερ Φέντερερ) ή ως ο δεύτερος (οπότε θα αντιμετωπίσει τον Ντόμινικ Τιμ).