ΜΟΥΝΤΙΑΛ – Παρασκευή 15/6: Γκολ και θέαμα στο ιβηρικό ντέρμπυ – Νίκες στο 90+ για Ουρουγουάη και Ιράν

1ος ΟΜΙΛΟΣ:
Νίκη στην εκπνοή για την Ουρουγουάη επί της Αιγύπτου

Με ένα γκολ, λίγο πριν το τέλος του αγώνα, η Ουρουγουάη πήρε τη νίκη με 1-0 επί της Αιγύπτου, σε αναμέτρηση για την 1η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Μουντιάλ 2018, η οποία διεξήχθη στην «Εκατέρινμπουργκ Αρένα».

Η βορειοαφρικανική ομάδα αγωνίστηκε χωρίς το μεγάλο της «αστέρι» Μοχάμεντ Σαλάχ (με τον Αμρ Ουάρντα του Ατρομήτου να παίρνει τη θέση του στην ενδεκάδα) και περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, όμως η Ουρουγουάη δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει την εδαφική υπεροχή της, ούτε τις ευκαιρίες που είχαν οι Καβάνι και Σουάρες.

Τελικά, η λύτρωση για την Ουρουγουάη ήρθε ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 90′ από έναν αμυντικό. Σε εκτέλεση φάουλ του Σάντσες από δεξιά, ο Χοσέ Μαρία Χιμένες σηκώθηκε ψηλότερα απ’ όλους και με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στη γωνία του Ελ Σεναουί, που δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Έτσι, η Ουρουγουάη έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης από τον 1ο όμιλο, ενώ η Αίγυπτος περιμένει την επιστροφή του Σαλάχ, ελπίζοντας σε κάτι καλύτερο στα επόμενα παιχνίδια της.

2ος ΟΜΙΛΟΣ:
Νίκη στις καθυστερήσεις και για το Ιράν

Στις καθυστερήσεις κρίθηκε το ματς ανάμεσα στο Μαρόκο και στο Ιράν, που άνοιξε την αυλαία του δεύτερου ομίλου του Μουντιάλ της Ρωσίας, με τους Ιρανούς να πανηγυρίζουν το γκολ που πέτυχε ο αμυντικός του… Μαρόκου.

Συγκεκριμένα, το αυτογκόλ του Μπουχαντούζ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε την πολύ μεγάλη νίκη στο Ιράν, κόντρα στο Μαρόκο που ήταν καλύτερο στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και έχασε δύο καλές ευκαιρίες για να προηγηθεί.

Ο αγώνας είχε και «ελληνικό χρώμα», καθώς για το Ιράν αγωνίστηκαν ως βασικοί οι Ανσαριφάρντ και Χατζισαφί του Ολυμπιακού και ο Μασούντ της ΑΕΚ, ενώ για το Μαρόκο ο πρώην «ερυθρόλευκος» Ντα Κόστα πέρασε αλλαγή στο 82′.

Νικητής το… «θέαμα» στο «χορταστικό» ιβηρικό ντέρμπι

Το ποδοσφαιρικό θέαμα ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι του δευτέρου ομίλου του Μουντιάλ, ανάμεσα στις δύο χώρες της Ιβηρικής χερσονήσου, την Ισπανία και την Πορτογαλία, σε ένα χορταστικό παιχνίδι, στο οποίο σημειώθηκαν έξι γκολ (3-3).

Η Πορτογαλία προηγήθηκε νωρίς στο σκορ, καθώς μόλις στο 3′ ο διαιτητής έδειξε πέναλτι στην ανατροπή του Κριστιάνο Ρονάλντο από το Νάτσο και έτσι στο 4′ ο Κριστιάνο έκανε το 1-0.

Η Ισπανία ισοφάρισε στο 24′ με τον Ντιέγκο Κόστα να «ζαλίζει» την αντίπαλη άμυνα πριν κάνει το 1-1, αλλά στο 44′ οι Πορτογάλοι πήραν και πάλι προβάδισμα με τον Ρονάλντο να κάνει το σουτ και τον Ντε Χέα με ολέθριο λάθος να στέλνει την μπάλα στο τέρμα του.

Η Ισπανία κατάφερε ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο να ισοφαρίσει (55′) με γκολ και πάλι από τον Ντιέγκο Κόστα, ενώ στο 58′ «πήρε κεφάλι» με ένα εκπληκτικό σουτ του Νάτσο, που χτύπησε στο δεξί δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Ρουί Πατρίσιο.

Όμως, ο Ρονάλντο δεν είχε πει ακόμη την τελευταία του λέξη. Στο 88′ κέρδισε φάουλ, λίγο έξω από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ, γράφοντας το τελικό σκορ 3-3.