ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ: Γυμναστική, ΑμεΑ, Πόλο, Τένις – ΕΛΛΑΔΑ: Super League 1

«Χρυσός» ο Πετρούνιας στη Μελβούρνη

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Λευτέρης Πετρούνιας στους κρίκους στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Μελβούρνης. Ο Έλληνας γυμναστής που συγκέντρωσε στον τελικό του αγωνίσματος 15,066 βαθμούς αφήνοντας πολύ  πίσω τον δεύτερο, Ιρανό Κοχάνι (14,500 β.) και τον τρίτο Αιγύπτιο Ζαχράν (14,200 β.), έκανε έτσι το πρώτο από τα τρία βήματα που χρειάζεται προκειμένου να κατακτήσει αυτόματα ένα εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, αφού θα χρειαστεί το χρυσό μετάλλιο στα Παγκόσμια Κύπελλα του Μάρτη σε Μπακού και Ντόχα.

«Πολλά συγχαρητήρια στον Λευτέρη Πετρούνια για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Μελβούρνης. Άλλο ένα βήμα για τη συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Καλή δύναμη για τη συνέχεια», σημειώνει το Τμήμα Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού της ΚΕ του ΚΚΕ σε ανακοίνωσή του.

ΑΜΕΑ: Άρση βαρών σε πάγκο:

Χρυσό μετάλλιο ο Δήμου στα υπερβαρέα

Με το χρυσό μετάλλιο του Κωνσταντίνου Δήμου στα υπερβαρέα (+107κ.) και την 4η θέση στη γενική κατάταξη για την Ελλάδα, «έπεσε» στο Μάντσεστερ, η αυλαία του Παγκοσμίου Κυπέλλου άρσης βαρών σε πάγκο. Υπό την καθοδήγηση του ομοσπονδιακού προπονητή Δημήτρη Ιωαννίδη, η Ελλάδα κατέκτησε δύο χρυσά (Μπακοχρήστος, Δήμου) και δύο ασημένια μετάλλια (Κουλούμογλου, Μωϋσιάδης), ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την προτελευταία αγωνιστική αποστολή της πριν από τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο Δήμου σήκωσε 222 κιλά, ενώ έβαλε στην μπάρα 231.5 κιλά για νέο ρεκόρ Ευρώπης, χωρίς ωστόσο η προσπάθειά του να στεφθεί από επιτυχία. Ο Γκρέμισλαβ Μωϋσιάδης κατέκτησε την δεύτερη θέση στην κατηγορία των -80κ. με επίδοση 185 κιλά.

ΠΟΛΟ: Έπεσε τρίτος ο Ολυμπιακός

Στην τρίτη θέση του Α΄ ομίλου του Champions League υδατοσφαίρισης υποχώρησε ο Ολυμπιακός, μετά την ήττα 15-9 από την Μπαρτσελονέτα, την πρώτη του εντός έδρας μετά από σχεδόν τρία χρόνια. Εκτός από τους πρωταθλητές Ισπανίας, τους “ ερυθρόλευκους” ξεπέρασε και η Γιουγκ Ντουμπρόβνικ, η οποία επικράτησε στην Ουγγαρία 16-12 της Τσόλνοκι, με τον Αλέξανδρο Παπαναστασίου να πετυχαίνει δύο γκολ.

Στο μεταξύ, η Γιάντραν Χέρτσεγκ Νόβι νίκησε στο Μαυροβούνιο τη Γιάντραν Σπλιτ 14-11 και ανέβηκε στην προνομιούχο τέταρτη θέση του ομίλου, ενώ ελπίδες πρόκρισης διατηρεί και η Σπαντάου (15-8 τη Σίντεζ Καζάν), η οποία υποδέχεται την επόμενη αγωνιστική τον Ολυμπιακό στο Βερολίνο.

ΤΕΝΙΣ: Δεύτερος τίτλος του Τσιτσιπά στη Μασσαλία

Για δεύτερη διαδοχική χρονιά κατέκτησε τον τίτλο του ΟΠΕΝ Μασσαλίας ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο Έλληνας τενίστας νίκησε με 6-3, 6-4 σε 86 λεπτά τον φορμαρισμένο 19χρονο Καναδό Φελίξ Οζέ Αλιασίμ, No 18 στην παγκόσμια κατάταξη, και έφτασε τους πέντε τίτλους στην καριέρα του και τέσσερις στη σειρά ΑΤP 250, μέσα σε διάστημα δεκαέξι μηνών.

Χωρίς να χάσει ούτε ένα σετ στη Μασσαλία, ο Τσιτσιπάς πρόσθεσε ένα ακόμη τρόπαιο δίπλα σε αυτά που κατέκτησε σε Στοκχόλμη (2018) και Μασσαλία, Εστορίλ, Λονδίνο (2019). Πλέον, μετά τη νίκη στον τελικό της Μασσαλίας, ο Τσιτσιπάς μετράει οκτώ συνεχόμενες νίκες με 16-0! Eκτός από τους 250 βαθμούς, ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα λάβει έπαθλο 116.030 ευρώ για την κατάκτηση του τίτλου.

Στον ημιτελικό ο 21χρονος πρωταθλητής από τη Βουλιαγμένη πραγματοποιεί είχε νικήσει στον νεαρό Καζάκο, Αλεξάντερ Μπούμπλικ, παρά το γεγονός ότι δέχτηκε για πρώτη φορά break στη διοργάνωση κερδίζοντας τον αντίπαλό του με 7-5, 6-3.

SUPER LEAGUE 1 – Αγωνιστική 25η:

Κόκκινη υπεροχή και νίκη – τίτλου στην Τούμπα

Καλύτερα διαβασμένος, οργανωμένος και ψυχωμένος ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από την Τούμπα (αυτογκόλ Γιαννούλη, 49′) κι έφυγε με 5 πόντους στην κορυφή της βαθμολογίας. Η επιλογή-έκπληξη του Πέδρο Μαρτίνς να περιλάβει τον Ραντζέλοβιτς στην αρχική ενδεκάδα του ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, δικαίωσε απόλυτα τον κόουτς του Ολυμπιακού, ο οποίος είχε διαβάσει άριστα το παιχνίδι και έσπρωξε την ομάδα του σε νίκη… παράσταση τίτλου (0-1).

Η ΑΕΚ «Σάρωσε» τον ΟΦΗ σε 30 λεπτά

Στην πιο επιβλητική εμφάνισή της από το ξεκίνημα της σεζόν, η ΑΕΚ νίκησε 3-0 τον ΟΦΗ στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Super League. Το ματς έγινε στο ΟΑΚΑ κεκλεισμένων των θυρών και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο πρώτο 30λεπτο με γκολ των Μάνταλου (5΄) και Βέρντε (8΄, 30΄).

Ο Ζαχίντ «τιμώρησε» τον Παναθηναϊκό

Χωρίς νικητή έληξε η μονομαχία μέχρις… εσχάτων του Αστέρα Τρίπολης με τον Παναθηναϊκό στο «Θ. Κολοκοτρώνης», με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1, παρά το γεγονός ότι κυνήγησαν μέχρι το τελευταίο… δευτερόλεπτο το «τρίποντο». Σε ένα παιχνίδι που κυριάρχησαν από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό η δύναμη, τα σκληρά μαρκαρίσματα και η ένταση και ουχί οι δημιουργικές αρετές των δύο ομάδων, οι «πράσινοι» κατέθεσαν στο γήπεδο υψηλότατο βαθμό συσπείρωσης, μετά την εσωτερική «καταιγίδα» που βίωσε το ποδοσφαιρικό τμήμα, έπειτα από το προ διημέρου «ξέσπασμα» του Γιώργου Δώνη.

Κακό θέαμα κι όλα… μηδέν στο Βόλο

Κακό θέαμα, λιγοστές φάσεις και όλα στο… μηδέν, στο θεσσαλικό ντέρμπι ανάμεσα στο Βόλο και την ΑΕΛ. Οι δύο ομάδες έμειναν στη «λευκή» ισοπαλία (0-0) κι απώλεσαν και τις μαθηματικές ελπίδες τους για να μπουν στην πρώτη εξάδα και στα πλέι-οφ.

Ο Παναιτωλικός «καταδίκασε» τον Πανιώνιο

Μεγάλη νίκη με 1-0, που του δίνει πλέον μεγάλο βαθμολογικό «αέρα» στη μάχη για τη αποφυγή της 14ης θέσης που οδηγεί (μετά τα πλέι-άουτ) απευθείας στη Super League 2, πέτυχε ο Παναιτωλικός επί του Πανιωνίου, στο γήπεδο του Αγρινίου. To μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε στο 53ο λεπτό ο Βιεϊρα Ρόσα Φάρλεϊ με ένα εξαιρετικό μακρινό σουτ που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κότνικ.

«Επιτέλους νίκη» και «επιτέλους… γκολ» ο Ατρόμητος

Με το δύσκολο όσο και πολύτιμο 1-0 επί της Ξάνθης ο Ατρόμητος  έβαλε τέλος στη διπλή «κατάρα» που κυνηγούσε τους Περιστεριώτες από την 11η Ιανουαρίου και το «διπλό» που είχαν σημειώσει στο Αγρίνιο επί του Παναιτωλικού (1-0, 18η αγωνιστική).

Δεν αρκούσε ο Αραβίδης στη Λαμία

Με τα πρώτα του τέρματα στη Super League από τις 11 Οκτωβρίου 2018, ο Αραβίδης βοήθησε τη Λαμία να πάρει την ισοπαλία 2-2 από τον  Άρη στην έδρα της. Χαμένο πέναλτι στο 0-0, για τους γηπεδούχους, με τους “κίτρινους” να σκοράρουν δύο φορές σε τέσσερα λεπτά ανατρέποντας την εις βάρος τους κατάσταση, αλλά να μην καταφέρνουν να «σφραγίσουν» μαθηματικά τη συμμετοχή τους στα Play Off – ελπίζει η Ξάνθη.