Κύπελλα Ευρώπης Μπάσκετ και Πόλο – Κύπελλο Ελλάδας Ποδοσφαίρου

ΜΠΑΣΚΕΤ ΚΥΠΕΛΛΑ ΕΥΡΩΠΗΣ:

Νίκη-έκπληξη του Ολυμπιακού στη Μόσχα με 79-84 επί της ΤΣΣΚΑ

Μεγάλη και αναπάντεχη νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός στη Ρωσία κερδίζοντας την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 79-84 πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση. Η εκτός έδρας νίκη του Ολυμπιακού στη Μόσχα αναμφισβήτητα ήταν έκπληξη μιας και η ομάδα του Πειραιά δεν είχε ξεκινήσει καλά στη φετινή διοργάνωση της Euroleague. Καλός και στην άμυνα και στην επίθεση ο Ολυμπιακός πήρε μια πολύ σημαντική νίκη αφού πολύ δύσκολα θα περάσουν νικηφόρα από την έδρα της ΤΣΣΚΑ άλλες ομάδες. Η ρωσική ομάδα, που είναι και η κάτοχος του τίτλου, δεν κατάφερε να αναχαιτίσει τον Ολυμπιακό και ακολουθούσε στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Έμπαζε από παντού ο Παναθηναϊκός

Η κακή άμυνα του Παναθηναϊκού… ακύρωσε την εξαιρετική βραδιά του στην επίθεση στη Μόσχα, όπου οι «πράσινοι» έπεσαν με το τελικό 103-86 απέναντι στην Κίμκι, για την 5η αγωνιστική της Euroleague, βλέποντας το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 2-3, πριν τη δύσκολη «μάχη» που ακολουθεί την Αναντολού Εφές στο ΟΑΚΑ (31/10). Στον αντίποδα, οι Ρώσοι των 15/29 τριπόντων, κράτησαν αήττητη την έδρα τους, βελτιώνοντας το ρεκόρ σε 4-1. Τα δεκάλεπτα: 25-29, 50-55, 77-73, 103-86.

«Σκότωσε» την Ανδόρα ο Προμηθέας

Ο Προμηθέας «απέδρασε» και από το «Poliesportiu D’Andorra», πανηγυρίζοντας την τέταρτη νίκη του στον Α’ όμιλο του EuroCup. Οι Αχαιοί επικράτησαν με 91-81 της Ανδόρας, για την 5η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους Ισπανούς στην τρίτη ήττα τους.

Δεύτερη νίκη με αμυντικό ρεσιτάλ η ΑΕΚ

Τη δεύτερη νίκη της στον Β’ όμιλό του Basketball Champions League, πανηγύρισε στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ. Η Ένωση επικράτησε με 62-51 της Αντβέρπ, για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους Βέλγους στη δεύτερη ήττα τους. H AEK «στραγγάλισε» με την άμυνά του δευτέρου ημιχρόνου την Αντβέρπ και μετά το εις βάρος της 33-36 στο 20΄, ξέσπασε με ένα επιμέρους σκορ 14-3(!) στην τρίτη περίοδο, ξεφεύγοντας στο 30΄ με +8 (47-39), διαφορά που συντήρησε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, φτάνοντας πιο άνετα απ` ό,τι δείχνει το τελικό 62-51.  Τα δεκάλεπτα: 11-12, 33-36, 47-39, 62-51.

Πρώτη ήττα για το Περιστέρι

Το Περιστέρι έπεσε μαχόμενο στην «Santiago Martin Arena», εκεί όπου έλαβε τέλος το εφετινό αήττητο του σε Ελλάδα και Ευρώπη. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου ηττήθηκε 72-68 από την ισχυρή Τενερίφη, για την 3η αγωνιστική του Basketball Champions League, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν αήττητοι στην κορυφή του Γ’ ομίλου και τους «κυανοκίτρινους» να αντικρίζουν την πρώτη απώλεια. Τα δεκάλεπτα: 14-13, 35-23, 51-42, 72-68.

Υπέκυψε και στην Νεπτούνας ο ΠΑΟΚ

Μαχητικός μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ κατέρρευσε και ηττήθηκε στο PAOK Sports Arena, για την 3η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Champions League, από τη Νεπτούνας με 94-72. Ήταν το 7ο αρνητικό αποτέλεσμα για τον «Δικέφαλο» σε 8, μέχρι τώρα, υποχρεώσεις του σε Ελλάδα και Ευρώπη. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Άνταμ Σμιθ (19π.). Τα δεκάλεπτα: 11-32, 39-45, 53-73, 72-94.

Εμφατική νίκη για Ολυμπιακό Γυναικών

Σε επίδειξη δύναμης του Ολυμπιακού εξελίχθηκε η αναμέτρηση με την Τσεγκλέντ, για την 3η αγωνιστική του EuroCup Γυναικών. Οι νταμπλούχες Ελλάδας συνέτριψαν με 93-53 την ουγγρική ομάδα στο ΣΕΦ, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 2-1 στον 7ο όμιλο και υποχρεώνοντας τις φιλοξενούμενες στη δεύτερη εφετινή απώλεια τους.

Πρωταγωνίστρια του Ολυμπιακού η Τζάκι Γέμελος με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ… διψήφιες ήταν και οι Μπασάρα Γκρέιβς (12π.), Άννα Νίκη Σταμολάμπρου (12π.), Τζέσικα Τόμας (10π.) και Εβίνα Σταμάτη (10π.) Τα δεκάλεπτα: 18-21, 41-35, 73-45, 93-53.

ΚΥΠΕΛΛΑ ΕΥΡΩΠΗΣ ΠΟΛΟ:

Έστω και δύσκολα έκανε το 3χ3 ο Ολυμπιακός

Έστω κι αν δυσκολεύτηκε πολύ περισσότερο του αναμενομένου, ο Ολυμπιακός επικράτησε 8-7 στον Πειραιά της Γιάντραν Χέρτσεγκ Νόβι και έκανε το «3 στα 3» στον Α΄ όμιλο του Champions League υδατοσφαίρισης). Ο Μάρο Γιόκοβιτς με τέσσερα τέρματα και ο Μάνος Ζερδεβάς με καθοριστικές επεμβάσεις ήταν οι κορυφαίοι για τους «ερυθρόλευκους», ενώ ο Στέλιος Αργυρόπουλος ήταν αυτός που πέτυχε το νικητήριο γκολ, 1΄24΄΄ πριν τη λήξη.

Μπορούσε τη νίκη, έφυγε με ισοπαλία η Βουλιαγμένη

Στη ρεβάνς της 9ης Νοεμβρίου, στο Λαιμό, θα λύσουν τις διαφορές τους στα προημιτελικά του Euro Cup υδατοσφαίρισης η Βουλιαγμένη και η Ορτίτζια. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν σήμερα (30/10) ισόπαλες 9-9 στις Συρακούσες στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα και πλέον θα κάνουν… υπομονή δέκα ημερών, προκειμένου να διεκδικήσουν από μηδενική αφετηρία το εισιτήριο για την τετράδα της διοργάνωσης.

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ – ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ:

Η νίκη του Απόλλωνα Λάρισας επί της Ξάνθης με 2-1 ξεχώρισε στην πρεμιέρα της 5ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, δίνοντας στους Θεσσαλούς ελαφρό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς στα Πηγάδια. Τα γκολ: Ναζίμ (50′) και Μπρέμπος (83′) για τον Απόλλωνα, Λισγάρας (45′) για την Ξάνθη.

Προβάδισμα πρόκρισης πήρε και ο Βόλος, που απέσπασε ισοπαλία 1-1 στις Σέρρες με αντίπαλο τον Πανσερραϊκό. Τα γκολ: 70′ Γιανναράκης – 90′ Τσαούσης.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα με γκολ του Παμλίδη επικράτησε 1-0 της Βέροιας στους «Ζωσιμάδες» και ενόψει της ρεβάνς έκανε βήμα πρόκρισης στους «16».

Ο Παναθηναϊκός ήταν σοβαρός, συγκεντρωμένος, δεν έδωσε δικαίωμα αμφισβήτησης στην Παναχαϊκή κι έφυγε από την Πάτρα έχοντας επικρατήσει με 3-1 και ουσιαστικά εξασφαλίσει από σήμερα την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, με τη ρεβάνς να είναι προγραμματισμένη για τις 4 Δεκεμβρίου στο ΟΑΚΑ.

Στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας βρίσκεται ουσιαστικά από σήμερα ο Πανιώνιος, καθώς επιβλήθηκε 3-0 του Ολυμπιακού Βόλου στο Αλκαζάρ, στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για την 5η φάση της διοργάνωσης. Τα γκολ που χάρισαν τη νίκη στους «κυανέρυθρους» σημείωσαν ο Εμμανουηλίδης στο 57ο (με πέναλτι) και στο 88ο λεπτό και ο Οικονομίδης στο 64ο λεπτό.

Με το… ενάμιση πόδι στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας βρίσκεται η Καλαμάτα, καθώς επιβλήθηκε 3-0 της ΑΕΛ στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας. Τα τέρματα σημείωσε ο Αλεξόπουλος (39΄, 72΄, 90+4΄), ενώ η ΑΕΛ τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Γκόλια με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 82ο λεπτό.

Ο φορμαρισμένος ΟΦΗ ηττήθηκε 2-0 από την Καβάλα στο “Ανθή Καραγιάννη” και πλέον η ρεβάνς αποκτά ιδιαίτερο ενδιαφέρον, παρότι τις δύο ομάδες χωρίζουν δύο κατηγορίες. Η ομάδα του Π. Δερμιτζάκη άνοιξε το σκορ στο 6′ με κεφαλιά του Κουτσούμπα και στο 38′ έγινε το 2-0 με κεφαλιά του Β. Παπαδόπουλου.