ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ: Δύο χρυσά ο Βολικάκης, χάλκινο ο Τσουτλασβίλι – ΒΟΛΕΪ – ΠΟΛΟ

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ: Δύο χρυσάμετάλλια ο Χρήστος Βολικάκης

Το χρυσό μετάλλιο πέρασε στο λαιμό του ο Χρήστος Βολικάκης, μετά το θρίαμβό του στο αγώνισμα σκρατς της ποδηλασίας, στους 2ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες στο Μινσκ.

Ο 31χρονος πρωταθλητής κατάφερε, μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα, να κερδίσει στο φινάλε κυριολεκτικά με διαφορά μισής ρόδας, τον Πολωνό Καζιμιετς Προκόπιτσιν. Την απονομή θα πραγματοποιήσει ο Πρόεδρος της ΕΟΕ Σπύρος Καπράλος, την πρώτη του μάλιστα ως μέλος της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής.

Το δεύτερο χρυσό μετάλλιο, μέσα σε 24 ώρες, κρέμασε στο λαιμό του ο Χρήστος Βολικάκης, μετά το θρίαμβό του και στον αγώνα πόντων της ποδηλασίας στους 2ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες στο Μινσκ.

Μετά το σκρατς, ο 31χρονος πρωταθλητής κυριάρχησε και στον αγώνα πόντων με 45 βαθμούς, έναντι 38 του Ολλανδού Γιάν Βίλεμ. Στην 3η θέση και στο χάλκινο μετάλλιο έμεινε ο Ρώσος Μουχομεντιάροφ.

«Χάλκινος» ο Μιχαήλ Τσουτλασβίλι

Χρειάστηκε να περάσουν τέσερα χρόνια, προκειμένου το ελληνικό τζούντο να επιστρέψει στον πίνακα των μεταλλίων ενός ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U18. Πρωταγωνιστής του ελληνικού μεταλλίου στη διοργάνωση που φιλοξενείται για δεύτερη και προτελευταία ημέρα στο Βρότσλαβ της Πολωνίας, ο Μιχαήλ Τσουτλασβίλι, ο οποίος κατέκτησε την 3η θέση στην κατηγορία των -66 κιλών.

Ο πρωταθλητής Ελλάδας στους U21 έγινε ο τρίτος επρόσωπος της χώρας μας που κατακτά μετάλλιο από τη στιγμή που τροποποιήθηκε η κατηγορία σε U18 (από 17), στα προκριματικά είχε μία νίκη σε δύο αγώνες. Επικράτησε του Πολωνού Ράτζεκ, όμως υποχρεώθηκε να πέσει στα ρεπεσάζ και στην δεύτερη ευκαιρία μετά την ήττα από τον Ούγγρο Ζέγκεντι.

Η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στον Τσουτλασβίλι. Νίκησε κατά σειρά τους Σπέρλιχ (Γερμανία), Νεμπότοφ (Ουκρανία) και Ντίσελ (Ισραήλ). Στον τελικό των ρεπεσάζ ο εκπρόσωπος της Ελλάδας νίκησε με Ippon (σε λιγότερο από δύο λεπτά) τον Ουκρανό Μπερέζνι και βρέθηκε στο τρίτο σκαλοπάτι του πόντιουμ των νικητών.

ΒΟΛΕΪ: Ελλάδα – Ρουμανία 2-3 : Με την πλάτη στον τοίχο η Εθνική

Την ήττα με 3-2 σετ από την Ρουμανία γνώρισε η Εθνική ομάδα βόλεϊ των ανδρών αν και βρέθηκε δύο φορές μπροστά στο σκορ και πλέον η κατάκτηση της πρώτης θέσης στο Silver League είναι εξαιρετικά δύσκολη.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα βρίσκεται πλέον με την πλάτη στον τοίχο και θα χρειαστεί στον επαναληπτικό στην Ρουμανία (30/06, 17.00) νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ για να πανηγυρίσει τον τίτλο στην διοργάνωση. Σε περίπτωση νίκης με 3-2 σετ, το τρόπαιο θα κριθεί στο χρυσό σετ. Με οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα, η Ρουμανία θα κατακτήσει την πρώτη θέση.

Τα σετ: 25-20, 28-30, 25-20, 23-25, 10-15.

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 27 (24/44 επ., 3 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (2/2 επ.), Πετρέας 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 7 (5/9 επ., 2 άσσοι, 70% υπ. – 35% άριστες), Τακουρίδης 12 (7/11 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Φράγκος 19 (16/32 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 36% υπ. – 24% άριστες) / Ζήσης (λ, 52% υπ. – 19% άριστες), Δαρίδης (λ, 44% υπ. – 13% άριστες), Κουμεντάκης, Ράπτης 2 (1/1 επ., 1 άσσος, 50% υπ. – 0% άριστες), Βουλκίδης, Δαλακούρας (33% υπ. – 33% άριστες).

Πόλο ανδρών: Στην Α1 Παναθηναϊκός και Πανιώνιος

Ο Παναθηναϊκός και ο Πανιώνιος είναι οι δύο ομάδες που πήραν το εισιτήριο για την Α1 πόλο των ανδρών. Οι δύο ομάδες έκαναν το 2-0 στην ημιτελική σειρά απέναντι σε Νηρέα Γέρακα και Ηλυσιακό αντίστοιχα και κέρδισαν την άνοδο. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 9-8 επί του Νηρέα εκτός έδρας. Στα Ιλίσια ο Πανιώνιος επικράτησε με 10-9 επί του μαχητικού Ηλυσιακού.