ΕΛΛΑΔΑ: Αποτελέσματα SuperLeague1 και BasketLeague – Ήττα εθνικής Χάντμπολ και ομάδας Τένις

Super League 1 – Αγωνιστική 17η:

Ο Άρης μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Το αήττητο σερί των 51 αγώνων που έτρεχε ο ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα της Super League σταμάτησε απόψε, κατά τρόπο εμφατικό, ο Άρης. Οι «κίτρινοι» νίκησαν -με ανατροπή- τον πρωταθλητή 4-2 στο «Κλεάνθης Βικελίδης», στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής και ανέβηκαν στην τέταρτη θέση της κατάταξης. Ταυτόχρονα, ο Άρης κατέγραψε την πρώτη νίκη επί του συμπολίτη του μετά τις 3 Οκτωβρίου 2010, όταν είχε επιβληθεί τότε με 1-0 στην Τούμπα. Πλέον, ο «Δικέφαλος» αναμένει το αποτέλεσμα του αυριανού ντέρμπι «αιωνίων» για να δει αν θα παραμείνει πρώτος.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά στο 1ο ημίχρονο και μόλις στο 10′ έκανε το 0-1 με τον Σφιντέρσκι. Και εκεί που όλα έδειχναν ότι ο αγώνας γέρνει προς το δικέφαλο, ο Άρης ισοφάρισε επτά λεπτά αργότερα με τον Λάρσον και στο 41′ πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Βέλεθ διαμορφώνοντας έτσι το 2-1 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι κιτρινόμαυροι ευτύχησαν να πετύχουν 3ο γκολ μόλις στο 47′ με τον Ρόουζ. Στο 70′ ο  Σάσα έκανε το 4-1, ενώ ο Μάτος μείωσε σε 4-2 στο 77′.

Ξανά στην κορυφή ο Ολυμπιακός

Ένα γκολ του Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο 74ο λεπτό έγραψε την Ιστορία του εφετινού ντέρμπι «αιωνίων», έδωσε τη νίκη με 1-0 στον Ολυμπιακό στο άδειο «Γ. Καραϊσκάκης» και επανέφερε τους «ερυθρόλευκους» στην κορυφή της Super League. Ο Μαροκινός αρχισκόρερ του πρωταθλήματος (10 γκολ) εκμεταλλεύτηκε την πάσα-ασίστ του Βαλμπουενά και χάρισε μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του, σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι που ο Παναθηναϊκός είχε τις δικές του στιγμές, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά έφυγε από το Φάληρο με ήττα στον πρώτο αγώνα του στο 2020.

Διπλό του Βόλου επί του ΟΦΗ στο «Γεντί Κουλέ»

Το καλύτερο «ποδαρικό» για το 2020 έκανε ο Βόλος, καθώς νίκησε μέσα στην Κρήτη τον ΟΦΗ με 2-1, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Super League. Η θεσσαλική ομάδα προηγήθηκε στο 35ο λεπτό με τον Λύρατζη, για να ισοφαρίσει η ομάδα της Κρήτης στο 58΄ με τον Νέιρα και να πάρουν οι φιλοξενούμενοι τη μεγάλη νίκη με τον Ζοάο στο 79΄…

Λυτρωτής ο Μανούσος για τον Ατρόμητο

Ο Ατρόμητος πήρε τη νίκη στο Περιστέρι από τον Αστέρα Τρίπολης με 2-1, για την 17η αγωνιστική της Super League. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 76΄ με τον Μανούσο και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 78΄ με τον Μπαράλες, αλλά ο Μανούσος σκόραρε εκ νέου στο 90΄ με πέναλτι για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του και ο ίδιος να ανεβεί στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ με 9 τέρματα, όσα έχουν επίσης Ελ Αραμπί (Ολυμπιακός) και Σφιντέρσκι (ΠΑΟΚ).

Η Λαμία βύθισε στην απελπισία τον Πανιώνιο

Η Λαμία πέτυχε σπουδαία νίκη στη Νέα Σμύρνη με 1-0 επί του Πανιωνίου, για την 17η αγωνιστική της Super League. Η επιτυχία της ομάδας του Άκη Μάντζιου αποκτά μεγαλύτερη βαρύτητα, αν υπολογιστεί πως αγωνίστηκε με δέκα παίκτες από το 22ο λεπτό, λόγω αποβολής του Ντάνι Μπεχαράνο. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 11ο λεπτό ο Καραμάνος…

Νίκη με ανατροπή η Ξάνθη, 2-1 την ΑΕΛ

Μετά από τέσσερα ματς χωρίς νίκη και σκορ, εκ των οποίων τα τρία συνοδεύτηκαν από ήττα, η Ξάνθη πήρε το «τρίποντο» με ανατροπή επί της ΑΕΛ (2-1), στα Πηγάδια. Η Λάρισα προηγήθηκε στο 64΄ με προβολή του Μιλοσάβλιεβιτς, μετά από σέντρα του Ουάρντα. Ο Γάλλος σέντερ φορ της Ξάνθης, Ζορντάν Φοσέ, βρήκε δίχτυα στο 67΄ με προβολή και στο 68΄ με δυνατό σουτ μετά την κεφαλιά-ασίστ του Στάρτζεον έγραψε το 2-1 κι έφερε την ανατροπή για την ομάδα του.

Με δυσκολία η ΑΕΚ, 3-1 τον Παναιτωλικό

Με δύο γκολ του Λιβάγια (29΄ πεν., 56΄) κι ένα του Βέρντε (83΄ πεν.), η ΑΕΚ νίκησε δύσκολα 3-1 τον Παναιτωλικό στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Super League. Για τους φιλοξενούμενους είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Ντίαζ στο 42΄. Παρά τη νίκη της, η Ένωση ήταν μέτρια και δεν δημιούργησε υποψία ευκαιρίας στο πρώτο ημίχρονο, αλλά προηγήθηκε με πέναλτι που κέρδισε ο Σαμπανάτζοβιτς (ντεμπούτο στο αρχικό σχήμα) από τον Ταχάρ και εκτέλεσε ο Λιβάγια στο 29΄. Οι Αγρινιώτες ισοφάρισαν στο 42΄ με τον Ντίαζ και ασίστ του Ταχάρ, αλλά στο 56΄ από κόρνερ του Βέρντε ο Λιβάγια έγραψε το 2-1 με κεφαλιά. Ο Γιακουμάκης είχε δοκάρι στο 64΄, επίσης μετά από κόρνερ του Ντανιέλε Βέρντε. Ο Ιταλός, που έγινε πρόσφατα πατέρας, ήταν ο κορυφαίος και επιβραβεύτηκε με το πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα στο 83΄ διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ: Νεκρός 28χρονος μετά από συμπλοκή με οπαδούς ομάδας

Νεκρός έπεσε το απόγευμα της Κυριακής 5/1 ένας 28χρονος αλλοδαπός μετά από συμπλοκή με οπαδούς ομάδας στη Θεσσαλονίκη.

Όπως αναφέρεται στην ανακοίνωση που εξέδωσε η Αστυνομική Διεύθυνση Θεσσαλονίκης, «σήμερα και περί ώρα 16.30, διακομίσθηκαν στο “Ιπποκράτειο” Νοσοκομείο Θεσσαλονίκης, από την ευρύτερη περιοχή του Μεγάρου Μουσικής, τρεις αλλοδαποί, μετά από επίθεση που δέχτηκαν από οπαδούς του ΠΑΟΚ».

«Ένας εξ’ αυτών ηλικίας 28 ετών, κατέληξε», συνεχίζει η ανακοίνωση. «Ερευνώνται τα αίτια θανάτου του, καθώς μετά την επίθεση και ενώ ευρίσκετο επί του οδοστρώματος πέρασε από πάνω του όχημα, το οποίο αναζητείται».

Ήττα για την Εθνική Ανδρών χάντμπολ στη Φινλανδία

Η Εθνική Ανδρών στο χάντμπολ ηττήθηκε στη Φινλανδία από την αντίστοιχη σκανδιναβική ομάδα με 32-28 (16-14 ημίχρονο), για τα προκριματικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος. Αυτή η ήττα δεν αλλάζει κάτι για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ως προς το στόχο της πρόκρισης, αφού με δύο νίκες στα εναπομείναντα δύο παιχνίδια με Κύπρο (εντός) και Ισραήλ (εκτός), θα εξασφαλιστεί η πρώτη θέση του ομίλου.

ΤΕΝΙΣ: Δεύτερη ήττα στο ATP Cup

Η ελληνική ομάδα υπέστη δεύτερη ήττα στο τουρνουά τένις ATP Cup της Αυστραλίας. Η «γαλανόλευκη» αντιμετώπισε σήμερα (5/1) τη Γερμανία στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 6ου ομίλ και γνώρισε την ήττα με 2-1 στα τρία παιχνίδια που πραγματοποιήθηκαν ανάμεσα στις δύο ομάδες. Μετά το αποτέλεσμα αυτό, η ελληνική ομάδα είναι ουραγός στο γκρουπ με δύο ήττες (κόντρα σε Καναδά και Γερμανία), με αποτέλεσμα να τεθεί ουσιαστικά εκτός οκτάδας.

Πρώτος για την ελληνική ομάδα έπαιξε ο Μιχάλης Περβολαράκης, ο οποίος ηττήθηκε από τον Γιάν-Λέναρντ Στρουφ (Νο 35 στην παγκόσμια κατάταξη) με 6-4, 6-1, ύστερα από μια αναμέτρηση που κράτησε περίπου μια ώρα και 10 λεπτά. Στη συνέχεια, ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο 6 στην παγκόσμια κατάταξη) αναμετρήθηκε με τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ (Νο 7) και νίκησε με 6-1, 6-4, ύστερα από αγώνα διάρκειας περίπου 74 λεπτών.

Basket League – Αγωνιστική 14η:

ΑΕΚ και Παναθηναϊκός πρόσφεραν μοναδικό θέαμα και συγκινήσεις στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής, Η τυπικά γηπεδούχος Ένωση εκμεταλλεύτηκε την παρουσία των πολυάριθμων φίλων της στο κλειστό του ΟΑΚΑ κι έφτασε σε μια πολύ μεγάλη νίκη, με 100-97, υποχρεώνοντας τους «πράσινους» στη δεύτερη εφετινή ήττα τους στη Basket League. Τα δεκάλεπτα: 32-28, 63-54, 85-77, 100-97.

Είχε προηγηθεί το ντέρμπυ της Θεσσαλονίκης ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Άρη, που δεν έμοιαζε, αλλά ήταν κιόλας τελικός επιβίωσης. Κι όμως, έφτασε η στιγμή να δούμε κάτι τέτοιο. Ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη (101-84) στο κατάμεστο Παλατάκι, μπροστά σε 8500 οπαδούς του, συνεχίζει να ελπίζει ότι θα μείνει στην πρώτη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ και την ίδια ώρα έριξε τον Άρη σε μια ακόμη πιο δύσκολη κατάσταση.