Διεθνείς και Ελληνικές Διοργανώσεις : Υγρός Στίβος – Βόλεϊ – Ποδόσφαιρο Κ15 – Σκοποβολή

ΠΟΛΟ: Έβδομη η Εθνική ανδρών στο Europa Cup

Την 7η θέση κατέκτησε στο Europa Cup η εθνική ανδρών στο πόλο, καθώς επικράτησε με 15-14 της Ρωσίας, στον τελευταίο αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 7-8 της τελικής φάσης της διοργάνωσης, που διεξάγεται στο Ζάγκρεμπ.

Στον προημιτελικό το συγκρότημα του Θοδωρή Βλάχου γνώρισε την ήττα με 13-11 από την Κροατία. Στη συνέχεια η ελληνική ομάδα ηττήθηκε με 14-10 από τη Σερβία κι έτσι έφθασε να αντιμετωπίσει τη Ρωσία στον αγώνα κατάταξης (7η-8η θέση). Οι Ρώσοι ηττήθηκαν με 15-9 από το Μαυροβούνιο.

Πραγματοποιήθηκε την Κυριακή (7/4) στο Ζάγκρεμπ της Κροατίας η κλήρωση για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υδατοσφαίρισης Ανδρών και Γυναικών που θα διεξαχθεί στη Γκουαντζού της Νοτίου Κορέας (12-28 Ιουλίου).

Ασημένιο η Εθνική στο Ελεύθερο της καλλιτεχνικής κολύμβησης

Η Εθνική μας ομάδα των Γυναικών κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Ελεύθερο πρόγραμμα του Ομαδικού, στη δεύτερη ημέρα του διεθνούς μίτινγκ Καλλιτεχνικής Κολύμβησης “Hellas Beetles FINA Artistic Swimming World Series 2019” στην Αλεξανδρούπολη, το Σάββατο (6/4).

Ασημένιο μετάλλιο για Μαναβή και Τσοπούλου

Με το ασημένιο μετάλλιο στις αποσκευές τους αποχαιρετούν το μονάστερο τουρνουά στην Καμπότζη, Δήμητρα Μαναβή και Κωνσταντίνα Τσοπούλου. Η Εθνική ομάδα στον πρώτο της τελικό σε διεθνή διοργάνωση ηττήθηκε 2-0 σετ (21-19, 21-14) σε 33 λεπτά από τις Αμερικανίδες Ντάικστρα, Χάους.

Την παρθενική τους πρόκριση σε τελικό διεθνούς διοργάνωσης πανηγυρίζουν Δήμητρα Μαναβή, Κωνσταντίνα Τσοπούλου. Η Εθνική ομάδα Beach volley νίκησε για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι και για πρώτη φορά ως δίδυμο θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο σε τουρνουά ενός αστεριού της FIVB.

ΒΟΛΕΪ (Γ): Κυπελλούχος για 9η διαδοχική χρονιά ο Ολυμπιακός, 3-1 τον ΑΟ Θήρας

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 σετ επί του ΑΟ Θήρας και κατέκτησε το ένατο διαδοχικό Κύπελλο στην ιστορία του. Μεγάλο ματς από τις Χριστοδούλου, Σκοτ και Έμοντς.

Οι παίκτριες του Κοβάτσεβιτς το σοκ από τον τραυματισμό της Γιώτα και τη δεδομένη απουσία της Χίπε, επιβεβαίωσαν ότι είναι η καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα.

Το σετ: 25-16, 23-25, 25-19, 25-17.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κοβάτσεβιτς): Βλαχάκη 7 (6/31 επ., 1 άσσος), Γιώτα 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Έμοντς 21 (17/33 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ.), Λαμπρούση 11 (6/10 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Χουντ 22 (22/38 επ., 21% υπ.), Χριστοδούλου 7 (5/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 40% υπ.), Κοκκινάκη (λ), Ζακχαίου 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Νομικού.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Εμμανουηλίδου 9 (7/16 επ., 2 μπλοκ), Καλανταρίδου 9 (5/17 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ.), Μερτέκη 16 (13/48 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 24% υπ.), Πίλεπιτς 14 (12/36 επ., 2 μπλοκ), Φιλντ 4 (2/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρμπατς / Αρτακιανού (λ, 45% υπ.), Καραφουλίδου (0/4 επ.), Ξανθοπούλου 1 (1 άσσος), Παναγιωτίδου.

Κ15 ΠΑΟΚ – Άρης 3-1: Αήττητος πρωταθλητής ο Δικέφαλος

Ο ΠΑΟΚ είναι ο φετινός πρωταθλητής στο πρωτάθλημα Κ15 της Super League καθώς επικράτησε στον τελικό του Άρη με 3-1 με την ομάδα του δικεφάλου να κατακτά αήττητη το φετινό πρωτάθλημα. Το τρίτο στην ιστορία της σε επίπεδο K15 από τα έξι που έχει διοργανώσει η Super League.

Οι παίκτες του Δικέφαλου έφτασαν στο πρωτάθλημα έχοντας 15 νίκες και μια ισοπαλία στην κανονική διάρκεια της σεζόν στο β’ όμιλο και δυο νίκες στο Final-4 επί του Ολυμπιακού και του Άρη.

Πρωταγωνιστής για τον ΠΑΟΚ ήταν ο αρχηγός της Γεώργιος Κούτσιας ο οποίος σημείωσε δυο γκολ στον τελικό ενώ είχε πετύχει και ένα τέρμα στον ημιτελικό με τον Ολυμπιακό ενώ φέτος είχε συνολικά 26 τέρματα.

ΠΑΟΚ (Παπαβασιλείου): Μοναστηρλής, Tασιούρας, Σινανάι (41′ Τσέλα), Ζίλο, Κουτσίδης, Τσίκος, Σμυρλής (68′ Καμάρος), Σπυριδόπουλος (41′ Μπάμπουρας), Κούτσιας, Ρουμιάντσεβ, Κουλούρης (56′ Κεδίκογλου).

Άρης (Καζάνας): Κυριαζής, Κοτινάκης, Συμεωνίδης (41′ Ελευθερούδης), Τάλκα, Βακουφτσής (41′ Καραμανλής), Τσιάτσιος, Τσέρα, Ξανθόπουλος (79′ Καραγκιοζάκης), Χατζηιωάννου, Παναγίδης, Κασαπίδης (41′ Βρέττας).

1η η Κορακάκη στο αεροβόλο πιστόλι στους Πανελλήνιους αγώνες

Η «χρυσή» Ολυμπιονίκης του Ρίο ντε Τζανέιρο Άννα Κορακάκη κατέκτησε την 1η θέση στο ατομικό αεροβόλο Πιστόλι 10μ. στους Πανελλήνιους Αγώνες, επιβεβαιώνοντας την αδιαφιλονίκητη υπεροχή της στα αγωνίσματα πιστολιών.

Η Ολυμπιονίκης του Ωρίωνα δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει στο του αγωνίσματος. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών, νικητής αναδείχθηκε ο Θεόδωρος Καρπίδας, επίσης αθλητής του «Ωρίωνα» όπως και η Κορακάκη, συμμετέχοντας σε δεύτερο τελικό την ίδια ημέρα (αγωνίστηκε νωρίτερα και στο τουφέκι ανδρών).