Αποτελέσματα Super League – Βόλεϊ – Κωπηλασία – Κολύμβηση – Παράκτιοι Μεσογειακοί

SUPER LEAGUE: Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Με νίκη ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ

Χωρίς να «ιδρώσει» ιδιαίτερα, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με νίκη το πρωτάθλημα. Ο δικέφαλος του Βορρά νίκησε με 2 – 1 τον Παναιτωλικό στην Τούμπα, αν και περισσότερο είχε το μυαλό του στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις. Στο 27′ από ωραία σέντρα του Γιαννούλη ο Σφιντέρσκι με κεφαλιά παραβίασε την εστία του Κνετ, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ του ΠΑΟΚ και στο 76′ με ένα πολύ ωραίο γκολ του Μίσιτς, που από πλάγια θέση με σουτ κεραυνό αιφνιδίσε τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού κι έκανε το 2-0.  Η ομάδα του Αγρινίου άρεσε, καθώς αντιστάθηκε και συχνά επιτίθονταν με αξιώσεις προς την εστία του Πασχαλάκη  πετυχαίνοντας το δικό του γκολ στο 90’+2′ με επίσης ωραίο γκολ του Ντάλσιο από την περιοχή…

ΑΕΚ – Ξάνθη 1-2

Η Ξάνθη νίκησε 2-1 μέσα στο ΟΑΚΑ την ΑΕΚ, η οποία αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 34′ λόγω αποβολής του Ζεράλδες, δίνοντας συνέχεια στην κρίση της Ένωσης, που αποδοκιμάστηκε από τον κόσμο. Μπαριέντος και Ντε Αμορίμ τα γκολ για τους «Ακρίτες», μείωσε ο Ολιβέιρα. Η Ξάνθη έφυγε με το “διπλό” για πρώτη φορά στην ιστορία της με αντίπαλο την ΑΕΚ, με την Ένωση να συνεχίζει τις κάκιστες εμφανίσεις μετά από την Ευρώπη και στην πρεμιέρα του ελληνικού πρωταθλήματος μέχρι και οργανωμένοι αποχώρησαν από το γήπεδο μετά την επίτευξη του δεύτερου τέρματος των ποδοσφαιριστών του Κίκο Ραμίρεθ.

Ιστορική νίκη για τον Βόλο

Μαγικό ντεμπούτο στη Super League πραγματοποίησε ο Βόλος, ο οποίος επικράτησε του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη με 2-1 και πέτυχε την παρθενική του νίκη στη μεγάλη κατηγορία. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μουνίθ που σημείωσε και τα δύο τέρματα (38′ και 70′). Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι σε όλη την αναμέτρηση και κέρδισαν δίκαια. Από την άλλη ο Πανιώνιος ήταν πάρα πολύ κακός, ασύνδετος με πολλά λάθη στην άμυνα. Το μόνο που κατάφεραν οι «κυανέρυθροι» ήταν να μειώσουν στο 90+3′ με τον Αραμπούλι. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο δεύτερο γκολ του Βόλου ο διαιτητής χρησιμοποίησε το VAR, ενώ αρχικά ο επόπτης είχε υποδείξει τον Μουνίθ σε θέση οφσάιντ.

Χαμένο πέναλτι και τρία δοκάρια στο Περιστέρι!

Σε ένα συναρπαστικότατο παιχνίδι Ατρόμητος και ΑΕΛ έμειναν στο 1-1 για την 1η αγωνιστική της Super League. Η αναμέτρηση στο Περιστέρι τα είχε όλα: Δύο γκολ, χαμένο πέναλτι και τρία δοκάρια! Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 18′ με τον Νάτσο, αλλά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Μιλοσάβλιεβιτς διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Οι γηπεδούχοι έχασαν μοναδική ευκαιρία στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων για να πάρουν τη νίκη, αλλά ο Κρίστινσον απέκρουσε το πέναλτι του Ούμπιδες. Την εσχάτη των ποινών την έδειξε ο διαιτητής, μετά από την χρήση του VAR. Δύο δοκάρια είχε ο Ατρόμητος με τους Βέλλιο (44′) και Ούμπιδες (60′), ενώ η ΑΕΛ στο 27′ είχε δοκάρι με τον Μόρα.

Στους αγώνες του Σαββάτου

Με άγχος ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης,  Άρης – ΟΦΗ και Λαμία – Παναθηναϊκός έμειναν στο “Χ” με 1-1.

ΒΟΛΕΪ: Ευρωπαϊκό γυναικών

Η Εθνική ομάδα με μια ακόμη μεστή εμφάνιση νίκησε 3-1 σετ (26-24, 15-25, 25-21, 27-25) την Φινλανδία και πλέον δύσκολα θα χάσει την παρουσία της στις 16 καλύτερες ομάδες του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Η «γαλανόλευκη» πήρε το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο στη διοργάνωση με τις Βασιλαντωνάκη και Στράντζαλη να κερδίζουν τους 49 από τους 59 πόντους στην επίθεση. Η ομάδα του Ναράνχο ακόμη και όταν έκανε ένα κακό δεύτερο σετ (πρόβλημα στην υποδοχή) είχε την υπομονή και την συγκέντρωση για να γυρίσει και να πάρει το ματς.

Καθοριστική η συμβολή του Ισπανού κόουτς ο οποίος στο τρίτο σετ έριξε στο ματς πασέρ την Παπαφωτίου που άλλαξε το ρυθμό και την Καλαντάτζε που βοήθησε στο μπλοκ. Τα σετ: 3-1 (26-24, 15-25, 25-21, 27-25) σε 106′.

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ: Απευθείας στα προημιτελικά οι Κυρίδου/Μπούρμπου

Απευθείας στα προημιτελικά της δικώπου άνευ πηδαλιούχου προκρίθηκε το ελληνικό πλήρωμα των γυναικών με τις Μαρία Κυρίδου και Χριστίνα Μπούρμπου, που αγωνίστηκαν νωρίς στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου πρωταθλήματος ανδρών/γυναικών που διεξάγεται στο Λιντς της Αυστρίας. Οι «χρυσές» Παγκόσμιες Πρωταθλήτριες στη κατηγορία κάτω των 23 πριν από περίπου έναν μήνα στη Φλόριντα των ΗΠΑ, πήραν τη 2η θέση στη σειρά τους με χρόνο 7.13.98 και δε θα χρειαστεί να δώσουν επαναληπτικό αγώνα για να προκριθούν στα προημιτελικά.

Νοκ άουτ τέθηκε η Τσαμοπούλου λόγω τραυματισμού και τη θέση της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα θα πάρει η Χριστοδουλίδη. Αύριο, Δευτέρα (26/8), δεύτερη ημέρα της διοργάνωσης θα ριχτεί στη «μάχη» και το έβδομο ελληνικό πλήρωμα με την Άσπα Χριστοδουλίδη να παίρνει τη θέση της Δήμητρας Τσαμοπούλου. Η συναθλήτρια της Αννέτας Κυρίδου δεν μπορεί να πάρει μέρος λόγω ενός τραυματισμού που αντιμετωπίζει στο θώρακα, παρά τις προσπάθειες και των γιατρών.

Σπουδαία πρεμιέρα έκανε ο Στέφανος Ντούσκος στο σκιφ των ανδρών. Ο πρωταθλητής των Ιωαννίνων πήρε την πρώτη θέση στη σειρά του με χρόνο 7.05.55 και πέρασε στην πρώτη φάση των προημιτελικών αποφεύγοντας τουλάχιστον μια κούρσα.

Την πρόκριση για τα προημιτελικά πήρε και στο σκιφ ελαφρών βαρών ο Λευτέρης Κόνσολας. Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε στην 3η θέση στον προκριματικό με χρόνο 7.20.74 και θα θα χρειαστεί να πάρει μέρος στον επαναληπτικό.

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: Πέμπτος ο Ασπουγαλής στα 50μ πρόσθιο

Με δύο ελληνικές συμμετοχές ολοκληρώθηκε σήμερα (25/8) το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης Εφήβων/Νεανίδων στη Βουδαπέστη, με τον Αρκάδιο Ασπουγαλή να τερματίζει 5ος στα 50μ πρόσθιο και τον Αλέξανδρο Κάχρη 16ο στα 1500μ ελεύθερο.

Ο Αρκάδιος Ασπουγαλής πραγματοποίησε καλή κούρσα στον τελικό των 50μ πρόσθιο, καταλαμβάνοντας την 5η θέση με επίδοση 27.98. Στα 1500μ ελεύθερο, ο Αλέξανδρος Κάχρης ολοκλήρωσε την προσπάθειά του στην 16η θέση της τελικής κατάταξης με χρόνο 15:37.52.

Παράκτιοι Μεσογειακοί Αγώνες -Τελετή Έναρξης

Με το μήνυμα «φιλία, αγάπη, συναδέλφωση» δόθηκε απόψε η εκκίνηση των ΙΙ Μεσογειακών Παράκτιων Αγώνων με μία λαμπρή, φαντασμαγορική και γεμάτη από συμβολισμούς Τελετή Έναρξης στο κεντρικό γήπεδο της εγκατάστασης «Άρτεμις».

Toυς καθιερωμένους όρκους έδωσαν για λογαριασμό των αθλητών/αθλητριών η αρχηγός της Εθνικής ομάδας του μπιτς χάντμπολ Βασιλική Σκάρα και εκ μέρους των διαιτητών/κριτών ο εκ Πατρών ορμώμενος Δημήτρης Καραμπουρνιώτης (μπιτς τένις). Σημαιοφόρος της ελληνικής αποστολής ήταν η αθλήτρια Αγγελική Ανδριοπούλου.

Περισσότεροι από 35 καλλιτέχνες (τραγουδιστές, μουσικοί, χορευτές, ακροβάτες κ.ο.κ.) συμμετείχαν στην Τελετή Έναρξης της πολυαθλητικής και πολυπολιτισμικής διοργάνωσης.

Οι συμβολισμοί και οι σημειολογικές παραπομπές αναδείχθηκαν με ένταση και με έμφαση καθ’ όλη τη διάρκεια της Τελετής. Η βασική ιδέα του σεναρίου στηρίχθηκε στη σχέση της πόλης και της διοργάνωσης με το νερό και την άμμο που αποτελούν τα κυρίαρχα στοιχεία των Αγώνων.

To καλλιτεχνικό κομμάτι της Τελετής Έναρξης είχε ως επίκεντρο ένα ταξίδι στον χώρο και στον χρόνο, με σημεία αναφοράς την εξάπλωση και τη διασπορά της διοργάνωσης και με όχημα μια μπάλα που παραπέμπει στο απλούστερο παιδικό παιχνίδι.