Αποτελέσματα αγώνων Super League και Basket league – Θρήνος για το ελληνικό Πόλο

SUPER LEAGUE – 9η αγωνιστική:

Για τρίτη διαδοχική σεζόν Ξάνθη και Ολυμπιακός έμειναν στην ισοπαλία -με τη διαφορά πως τα δύο προηγούμενα χρόνια το σκορ ήταν 1-1. Οι “ερυθρόλευκοι” ναι μεν έμειναν για 19ο διαδοχικό παιχνίδι πρωταθλήματος αήττητοι (17 νίκες, δυο ισοπαλίες), ωστόσο για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Ο Πανιώνιος μπορεί να μην κατάφερε να ανέβει πάνω από το μηδέν, ωστόσο διατήρησε την καλή παράδοση που έχει δημιουργήσει όταν φιλοξενεί τον Άρη (4-1-1 στα έξι τελευταία). Επιπλέον, έβαλε… φρένο στο αρνητικό σερί των τεσσάρων διαδοχικών ηττών, ενώ έχει σημειώσει τα πέντε από τα έξι φετινά γκολ του στο δεύτερο ημίχρονο.

ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2. Οι πράσινοι άνοιξαν το σκορ στο 44′ με τον Ζαχίντ, αλλά ο «δικέφαλος του βορρά» ισοφάρισε στο 66′ με τον Βιεϊρίνια. Στο 87′ ο Παναθηναϊκός πήρε ξανά προβάδισμα με τον Μακέντα, αλλά στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βιερίνια εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που υπέδειξε νωρίτερα ο διαιτητής (με τη συμβουλή του VAR) για ανατροπή του Κρέσπο από τον Κουρμπέλη, γράφοντας το τελικό 2-2.

Στο ΟΑΚΑ, με γκολ του Ολιβέιρα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΚ επικράτησε με 3-2 του Ατρόμητου, που είχε ισοφαρίσει στο 89΄.

Οι Περιστεριώτες άνοιξαν στο σκορ στο 20΄ με πέναλτι εκτέλεσε ο Μανούσος, ενώ η ΑΕΚ ισοφάρισε στο 62΄, όταν από σουτ του Ολιβέιρα, η μπάλα βρήκε στο αρχικά δοκάρι και στη συνέχεια στην πλάτη του γκολκίπερ Μανδά για να καταλήξει στα δίχτυα. Στο 71΄ Ολιβέιρα, μετά από λάθος του Μανδά έκανε το 2-1, αλλά στο 89΄ ο Ανδρούτσος ισοφάρισε για τον Ατρόμητο. Τελικά στις καθυστερήσεις ο Ολιβέιρα έκανε το 3-2, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Ο Παναιτωλικός αναδείχθηκε ισόπαλος, 1-1, με τον Αστέρα Τρίπολης στο Αγρίνιο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο 18΄ προηγήθηκαν με την κοντινή προβολή του Μαρσιάλ. Όμως, οι Αρκάδες δεν το έβαλαν κάτω και στο 39΄ ισοφάρισαν με πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μπαράλες (1-1).

Νωρίτερα, στο «AEL FC Arena», σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι, η Λάρισα επέστρεψε από το εις βάρος της 0-2 και πήρε μεγάλη νίκη με 3-2 επί του ΟΦΗ. Ο ΟΦΗ προηγήθηκε μόλις στο τέταρτο λεπτό με τον Σεμέδο, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Τσιλιανίδης με πλασέ έκανε το 0-2. Στο 13′ η Λάρισα μείωσε με τον Μόρα και έκανε την ολική ανατροπή στο β’ ημίχρονο. Συγκεκριμένα στο 68′ ο Μιλοσάβλιεβιτς ισοφάρισε με σουτ έξω από την περιοχή, ενώ ο στο 79′ ο Ντάουντα, που μπήκε αλλαγή τρία λεπτά νωρίτερα, με όμορφο τελείωμα εκτός περιοχής έγραψε το τελικό 3-2.

Η αγωνιστική ολοκληρώνεται τη Δευτέρα 4/11 με το παιχνίδι Λαμία – Βόλος (20:00)

BASKET LEAGUE – 6η αγωνιστική:

Το αήττητο του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε στη Λάρισα, με τους «πράσινους» να κάνουν το 6/6, επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 110-68. Τα δεκάλεπτα: 15-29, 36-54, 52-85, 68-110.

Με ένα τρίποντο του Κρις Μπαμπ και μία σπουδαία άμυνα αμέσως ο Προμηθέας Πατρέων κέρδισε εντός έδρας το Περιστέρι (64-60) και συνέχισε το αήττητο σερί του, που τον κρατά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Αποτελέσματα :

Λάρισα – Παναθηναϊκός 68-110

ΠΑΟΚ – Ήφαιστος : 94-74

Άρης – Κολοσσός: 85-87 2-παρ. (71-71κ.α.), 77-77 (α’ παρ.)

ΠΟΛΟ: Θλίψη για το πρόωρο χαμό του 21χρονου Αδαμάντιου Μαντή

Το θάνατο του 21χρονου γκολκίπερ του Ναυτικού Ομίλου Χίου, Αδαμάντιου Μαντή, θρηνεί από τα ξημερώματα της Κυριακής (3/11) το ελληνικό πόλο και ο ελληνικός αθλητισμός. Ο νεαρός έπεσε «θύμα» τροχαίου και παρά το γεγονός ότι διακομίστηκε άμεσα στο Τζάνειο Νοσοκομείο, οι γιατροί δεν κατάφεραν να τον κρατήσουν στη ζωή.

Ο Μαντής στην καριέρα του είχε υπηρετήσει την Γλυφάδα, τον Πανιώνιο, το Παλαιό Φάληρο, τον Υδραϊκό, ενώ είχε αγωνιστεί σε όλα τα τμήματα υποδομών των εθνικών ομάδων. Ήταν μάλιστα ο βασικός τερματοφύλακας της εθνικής εφήβων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 2015, που είχε γίνει στο Μπακού, στο πλαίσιο των 1ων Ευρωπαϊκών Αγώνων, βοηθώντας το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο. Μετά από αρκετές σεζόν ως αναπληρωματικός σε διάφορες ομάδες, το φετινό καλοκαίρι μεταγράφηκε στη Χίο και καθιερώθηκε ως βασικός. Μάλιστα, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη μοναδική ως τώρα νίκη του ΝΟΧ στο πρωτάθλημα, το 9-5 επί του ΠΑΟΚ στις 19/10.