All Star Game: Γιορτή του Μπάσκετ – Ελληνικές διακρίσεις σε Καράτε, Τάεκβοντό, Άρση Βαρών ΑμεΑ – Χάντμπολ Α1 (α))

ΜΠΑΣΚΕΤ: Greek Stars – World Stars 149-146

Η γιορτή για το ελληνικό μπάσκετ, που κλείνει φέτος 100 χρόνια από τη στιγμή που… συστήθηκε στη χώρα, από τις αθλητικές εγκαταστάσεις της ΧΑΝΘ το 1919, ήταν απολαυστική, άφησε απόλυτα ικανοποιημένους τους διοργανωτές και ανέβασε τον πήχη ψηλά για την επόμενη χρονιά.

Εναλλαγές στο σκορ, εντυπωσιακές φάσεις που ξεσήκωσαν το κοινό, στο κατάμεστο «Nick Galis Hall» στη Θεσσαλονίκη, με τελικούς νικητές τους GREEK STARS απέναντι στους WORLD STARS, με 149-146, ήταν τα συστατικά του σημερινού All Star Game 2019.

Τα δεκάλεπτα: 43-41, 81-75, 112-108, 149-146.

MVP για 2η διαδοχική χρονιά, ο Θανάσης Αντετοκούνμπο αναδείχτηκε πολυτιμότερος παίκτης του ελληνικού All Star Game. Ο Θανάσης Αντετοκούμνπο ήταν ο κορυφαίος για την ελληνική ομάδα, με 39 πόντους, 6 ριμπάουντ , 5 ασίστ. Σε ανάλογο επίπεδο, για τους ξένους σταρ, κινήθηκε η απόδοση του Ζακ Λε Ντέι (33 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα)

GREEK STARS (Ρικ Πιτίνο-Αργύρης Πεδουλάκης): Καλάθης, Σπανούλης 3 (1), Χρυσικόπουλος 4, Μποχωρίδης 16, Λαρεντζάκης 10 (2), Πρίντεζης 7 (1), Αντετοκούνμπο 39 (1), Παπανικολάου 17 (5), Παπαπέτρου 15 (1), Βασιλόπουλος 4, Μπόγρης 12, Παπαγιάννης 22 (2)

WORLD STARS (Ντέιβιντ Μπλατ-Λούκα Μπάνκι): Γουίλιαμς Γκος 10 (2), Κιλπάτρικ 17 (3), Στρέλνιεκς 6 (2), Γκος 23 (5), Λε Ντέι 33, Γκιστ 4, Τουπάν 16 (4), Ματσιούλις 6, Μιλουτίνοφ 2, Αγκμπελέσε 12, Χάτσερ 5 (1), Τζόρνταν 12 (4)

Ο Οκτάβιους Έλις του Προμηθέα Πατρών αναδείχτηκε… μεγάλος νικητής του διαγωνισμού καρφωμάτων στο 23ο All Star Game. O Αμερικανός είχε δύσκολο αντίπαλο στον τελικό. Ποιον άλλον; Τον Θανάση Αντετοκούνμπο του Παναθηναϊκού. Ο Έλις, πάντως κατάφερε να κερδίσει τις εντυπώσεις στον τελικό και να βαθμολογηθεί υψηλότερα.

Rising Stars – All Time Stars 120-115

Στην πρώτη αγωνιστική μέρα του All Star Game 2019, το Σάββατο στο «Nick Galis Hall», οι Rising Stars κέρδισαν τους All Time Stars με 120-115. Παρότι είχαν το… πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, εν τέλει, οι αστέρες του παρελθόντος «υποτάχθηκαν» από το νέο… αίμα του ελληνικού μπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 30-23, 72-47, 93-80, 120-115.

RISING STARS (Καλαφατάκης-Κακιούσης): Χρηστίδης 18 (1), Καμπερίδης, Αγραβάνης 9 (1), Μωραϊτης 14 (4) Βουλγαρόπουλος 8, Φλιώνης 33 (6), Σκουλίδας 8 (2), Τζουμάνης 7, Λούντζης 17 (1), Κουρτίδης 6 (2), Κλωνάρας, Καμαριανός.

ALL TIME STARS (Βαγγέλης Αλεξανδρής-Γιωργής Μπουσβάρος): Χατζής 20 (3), Κακιούζης 12, Παπανικολάου 5, Φώτσης 20 (6), Χαραλαμπίδης 18 (4), Παπαμακάριος 6 (2), Χατζηβρέττας 2, Καρατζουλίδης, Καλαϊτζής 1, Παπαγεωργίου, Γιαννούλης 1, Λ. Παπαδόπουλος 28, Ρεντζιάς 2.

Καράτε: Πρωταθλητής Ευρώπης ο Ξένος

Στο πόντιουμ των νικητών ενός Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, για δεύτερη φορά στην καριέρα του, ανέβηκε ο Χρήστος Στέφανος Ξένος.

Ο αθλητής του Αθλητικού Συλλόγου Οδυσσέας, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία -60κ. Kumite U21, στη διοργάνωση που φιλοξενείται στο Άαλμποργκ της Δανίας, επικρατώντας στον τελικό του Ισπανού Αλεχάντρο Ορτίς Φερνάντες.

Ο Ξένος, είχε φτάσει και πριν από δύο χρόνια στον τελικό της αντίστοιχης διοργάνωσης (Βουλγαρία), στα -61 κιλά, όμως είχε περιοριστεί στην δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο.

Το δεύτερο σημερινό (11/2) μετάλλιο ήρθε δια χειρός Δημήτρη Ρήγα. Ο αθλητής του Αθλητικού Συλλόγου Οδυσσέας κατέκτησε την τρίτη θέση στην κατηγορία -75κ. Kumite U21 επικρατώντας στον τελικό των ρεπεσάζ του Ολλανδού Λούσε.

Να θυμίσουμε ότι στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, η Νικολέτα Ζερβού κατετάγη 3η στα Kata κατηγορίας juniors.

Ταεκβοντό: Ξανά στο βάθρο οι Έλληνες στην Αττάλεια

Δύο χάλκινα μετάλλια ήταν ο σημερινός (10/2) απολογισμός του ελληνικού ταεκβοντό στο 4ο Presidents Cup που φιλοξενείται στην Αττάλεια της Τουρκίας.

Ο Σωτήρης Μιχόπουλος της Έκρηξης Πατρών κατέκτησε την τρίτη θέση στα -73 κιλά juniors, ενώ στο τρίτο σκαλοπάτι του πόντιουμ των νικητών ανέβηκε και ο Ευάγγελος Νικολάου του συλλόγου Χουαράνγκ.

Ο Μιχόπουλος σημείωσε συνολικά τρεις νίκες σε τέσσερις αγώνες, συμπεριλαμβανομένης κι αυτής στα προημιτελικά απέναντι στον Τούρκο Κουτσάλ με 22-16. Στον αγώνα που οδηγούσε στον τελικό της κατηγορίας, ο Έλληνας πρωταθλητής ηττήθηκε 12-10 από τον Ρώσο Σλέποφ.

Τέσσερις νίκες σε πέντε αγώνες πέτυχε ο Νικολάου. Προκρίθηκε στον ημιτελικό μετά τη νίκη 12-8 επί του Ρώσου Μιτρόκιν, όμως εκεί ηττήθηκε 12-4 από τον Ρώσο Αμπντουλάεφ.

ΑμεΑ: «Ασημένιος» ο Μωϋσιάδης

Το ασημένιο μετάλλιο κατέξτησε ο Γκρέμισλαβ Μωϋσιάδης στο Παγκόσμιο Κύπελλο άρσης βαρών σε πάγκο «Fazza, που φιλοξενείται για 3η ημέρα στο Ντουμπάι. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε την δεύτερη θέση στην κατηγορία των -80 κιλών, με επίδοση 189 κιλά. Όσον αφορά στον Μίκη Σταματίδη, κατέλαβε την 13η θέση στα -72 κιλά με 115 κιλά.

Ο Μωϋσιάδης, είχε τρεις έγκυρες προσπάθειες. Η πρώτη στα 180 κιλά, η δεύτερη στα 187 και η τρίτη στα 189 κιλά, ένα περισσότερο από τον τρίτο της κατάταξης, τον Βρετανό Γιούλε. Το χρυσό μετάλλιο κατέληξε στον Αιγύπτιο Μοχάμεντ Ελελφάτ, ο οποίος σήκωσε 225 κιλά.

Ο Σταματίδης από την πλευρά του, είχε έγκυρη την πρώτη προσπάθεια στα 110 κιλά, έγκυρη την δεύτερη στα 115, ενώ απέτυχε να σηκώσει τα 118 κιλά στην τρίτη και τελευταία προσπάθεια.
Να θυμίσουμε ότι στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, ο Δημήτρης Μπακοχρήστος ήταν δεύτερος στην κατηγορία των 54 κιλών.

ΧΑΝΤΜΠΟΛ: A1 ανδρών – Αγωνιστική16η