45ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΝΕ – «ΟΔΗΓΗΤΗ» : 19-20-21 Σεπτέμβρη η μεγάλη γιορτή της νεολαίας – Όλο το πρόγραμμα – Η πρόσβαση στο Πάρκο Τρίτση

«Με τους αγώνες, τα όνειρα, τη δύναμή μας… «…θα χτίσουμε έναν κόσμο λέφτερο, ανοιχτό, γεμάτο ελπίδα…» (Ναζίμ Χικμέτ), το Σοσιαλισμό»Αυτό είναι το σύνθημα του 45ου Φεστιβάλ ΚΝΕ – «Οδηγητή», που κορυφώνεται στις 19 – 20 – 21 Σεπτέμβρη στην Αθήνα, στο χώρο του Πάρκου Περιβαλλοντικής Ευαισθητοποίησης «Αντώνης Τρίτσης». Το Σάββατο 21 Σεπτέμβρη θα απευθύνει χαιρετισμό ο Γραμματέας του ΚΣ της ΚΝΕ, Νίκος Αμπατιέλος και στη συνέχεια θα μιλήσει ο ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ, Δημήτρης Κουτσούμπας.

Και τις τρεις μέρες του Φεστιβάλ θα λειτουργήσει μεγάλη έκθεση με θέμα: «Προλετάριοι όλων των χωρών ενωθείτε», με αφορμή τα 100 χρόνια από την ίδρυση της Κομμουνιστικής Διεθνούς, καθώς και άλλες εκθέσεις. Στο χώρο θα λειτουργούν επίσης Διεθνούπολη, με τη συμμετοχή 38 Κομμουνιστικών Νεολαιών απ’ όλο τον κόσμο, Μαθητικό Στέκι, το «Κόκκινο Αερόστατο» (χώρος για μαθητές Δημοτικού και Α’ Γυμνασίου), Παιδότοπος για τα πιο μικρά παιδιά, χώρος για τους φοιτητές, για τους νέους εργαζόμενους και ανέργους, χώρος Κατά των Ναρκωτικών και περίπτερα Θεραπευτικών Κοινοτήτων, χώρος για τους Πρόσφυγες και τους Μετανάστες, Στέκι Πολιτισμού, Βιβλιοπωλείο και πολλά ακόμα. Και τις τρεις μέρες θα ξεδιπλωθεί ένας πλούτος πολύμορφων δραστηριοτήτων, εκδηλώσεων και συζητήσεων.

(Διαβάστε παρακάτω αναλυτικά το πρόγραμμα και δείτε το εδώ σε μορφή pdf)

 

Η πρόσβαση στο Πάρκο «Αντ. Τρίτσης»
ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΥΤΟ ΚΑΙ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΕΣ
Η πρόσβαση στο 45ο Φεστιβάλ ΚΝΕ – «Οδηγητή» στο Πάρκο Τρίτση μπορεί να γίνει ως εξής:
  • Με λεωφορείο

– Α10 Στ. Λαρίσης – Αχαρναί, Β10 Στ. Λαρίσης – Αχαρναί, 735 Σταθμός Κάτω Πατήσια – Ζεφύρι – Αχαρναί, στη στάση «1η Πολυκατοικιών».

– Β12 Μάρνη – Άνω Λιόσια, 711 Ζωφριά – Αττική, στη στάση «6η Χασιάς».

– 420 Πειραιάς – Άγιοι Ανάργυροι, 892 Αγία Βαρβάρα – Χαϊδάρι – Άγιοι Ανάργυροι, στη στάση «Τέρμα».

  • Οδικώς

– Από την Αττική Οδό, στον κόμβο 7 που οδηγεί στη Λεωφόρο Δημοκρατίας και στον κόμβο 6 που οδηγεί στη Λεωφόρο Χασιάς (Φυλής).

– Από την Εθνική Οδό, στην έξοδο στον κόμβο για Αγίους Αναργύρους – Ίλιον («Τρεις Γέφυρες»).

  • Από τον προαστιακό, στη στάση Πύργος Βασιλίσσης.

ΠΟΥΛΜΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΚΟ ΤΡΙΤΣΗ

Επίσης, για τη διευκόλυνση της μετάβασης στο Πάρκο «Αντώνης Τρίτσης» Οργανώσεις του ΚΚΕ και της ΚΝΕ δρομολογούν λεωφορεία από διάφορες περιοχές του Λεκανοπεδίου

Αναλυτικά:

Ζωγράφου: Πέμπτη και Παρασκευή στις 18.30 και Σάββατο στις 18.00, από Ούλοφ Πάλμε & Παπάγου.

Καισαριανή: Πέμπτη, Παρασκευή και Σάββατο στις 17.30, από πλατεία Δημάρχου Παναγιώτη Μακρή.

Βύρωνας: Πέμπτη και Παρασκευή στις 18.00 και Σάββατο στις 17.30, από πλατεία Εθνικής Αντίστασης.

Δάφνη – Υμηττός: Πέμπτη και Παρασκευή στις 18.45 και Σάββατο στις 17.45, από πλατεία Αγίας Φωτεινής.

Ηλιούπολη: Πέμπτη και Παρασκευή στις 18.30 και Σάββατο στις 17.30, από Μουσείο Εθνικής Αντίστασης.

Καλλιθέα: Πέμπτη και Παρασκευή στις 18.15 και Σάββατο στις 17.00, από πλατεία Δαβάκη.

Αργυρούπολη: Πέμπτη και Παρασκευή στις 18.50 και Σάββατο στις 17.45, από το δημαρχείο.

Ελληνικό: Πέμπτη και Παρασκευή στις 18.40 και Σάββατο στις 17.30, από πλατεία Σουρμένων.

Γλυφάδα: Πέμπτη και Παρασκευή στις 18.30 και Σάββατο στις 17.30, από πλατεία Αγίου Τρύφωνα.

Αλιμος: Πέμπτη και Παρασκευή στις 18.00 και Σάββατο στις 17.00, από Δωδεκανήσου 57.

Παλαιό Φάληρο: Πέμπτη και Παρασκευή στις 18.15 και Σάββατο στις 17.15, από πλατεία Ντάβαρη.

Μπραχάμι: Πέμπτη και Παρασκευή στις 18.30 και Σάββατο στις 17.00, από Αγίου Δημητρίου 163.

Νέα Σμύρνη: Πέμπτη και Παρασκευή στις 18.30 και Σάββατο στις 17.30, από «Polis Park» Aγίας Φωτεινής.

Χαλάνδρι: Σάββατο στις 18.30 από 25ης Μαρτίου & Παλαιολόγου.

Χολαργός: Σάββατο στις 18.00 από πλατεία Κύπρου.

Αγία Παρασκευή: Σάββατο στις 18.30 από πλατεία Αγίας Παρασκευής.

Γούβα: Σάββατο στις 17.45 από Υμηττού (εν. «Opel»).

Νέος Κόσμος: Σάββατο στις 18.00 από Ηλία Ηλίου & Φραντζή.

Κουκάκι: Σάββατο στις 18.15 από πάρκινγκ Μετρό Συγγρού – ΦΙΞ (Φραντζή & Συγγρού).

Νέα Μάκρη: Πέμπτη και Παρασκευή στις 18.00 και Σάββατο στις 17.00, από την κεντρική πλατεία.

Ραφήνα – Αρτέμιδα: Πέμπτη και Παρασκευή στις 18.20 και Σάββατο στις 17.30, από κτίριο πρώην ΟΤΕ.

Παλλήνη: Πέμπτη και Παρασκευή στις 18.40 και Σάββατο στις 18.00, από Αγιο Τρύφωνα.

Γέρακας: Πέμπτη και Παρασκευή στις 19.00 και Σάββατο στις 18.15, από ΕΛΤΑ (Μαραθώνος 93).

Κορωπί: Πέμπτη και Παρασκευή στις 18.00 και Σάββατο στις 17.30, από «Σκλαβενίτη».

Παιανία: Πέμπτη και Παρασκευή στις 18.15 και Σάββατο στις 18.00, από τη διασταύρωση Λαγού.

Γλυκά Νερά: Πέμπτη και Παρασκευή στις 18.30 και Σάββατο στις 18.15, από πλατεία Βασιλόπουλου.

Λαύριο: Πέμπτη και Παρασκευή στις 18.00 και Σάββατο στις 17.30, από το Αγαλμα Μεταλλωρύχων.

Κερατέα: Πέμπτη και Παρασκευή στις 18.20 και Σάββατο στις 17.45, από πλατεία Αγίου Δημητρίου.

Καλύβια: Πέμπτη και Παρασκευή στις 18.40 και Σάββατο στις 18.00, από το δημαρχείο Καλυβίων.

Μαρκόπουλο: Πέμπτη και Παρασκευή στις 19.00 και Σάββατο στις 18.15, από Φανάρια νεκροταφείου.

Πέραμα: Πέμπτη και Παρασκευή στις 19.00 και Σάββατο στις 18.00, από Λ. Ειρήνης 73.

Κερατσίνι: Πέμπτη και Παρασκευή στις 19.15, από Λαμπράκη και Π. Φύσσα (πρ. Τσαλδάρη) με στάση στην πλατεία Λαού, και Σάββατο στις 18.00 από πλατεία Λαού (Ταμπούρια), από Λαμπράκη και Π. Φύσσα, από πλατεία Χαραυγής και από πλατεία Κοσκινά (Δραπετσώνα).

Κορυδαλλός: Πέμπτη και Παρασκευή στις 18.30 και Σάββατο στις 18.00, από το Πνευματικό Κέντρο (Πλειάδες).

Νίκαια: Πέμπτη και Παρασκευή στις 18.30 και Σάββατο στις 18.00, από πλατεία Κουμπάκη (στάσεις Χαλκηδόνα, Περιβολάκι, Κρατικό).

Πειραιάς: Πέμπτη, Παρασκευή και Σάββατο στις 18.00, από Αγιά Σοφιά (Βλαχάκου & Σαλαμίνος) με στάση στο Δημοτικό Θέατρο.

Ελευσίνα: Σάββατο στις 17.00, από το δημοτικό πάρκινγκ.

 

ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ

ΠΕΜΠΤΗ 19 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ

– Κεντρική Σκηνή

21.30: «Στ’ όνομά σου Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα…»

Ενορχήστρωση: Γιάννης Παπαζαχαριάκης

Τραγουδούν: Ρίτα Αντωνοπούλου, Μανώλης Μητσιάς

Αφήγηση: Γιάννης Στάνκογλου

23.00: «Έχω την αγάπη πρίμα…»

Ενορχήστρωση: Μανόλης Ανδρουλιδάκης

Τραγουδούν: Βασίλης Γισδάκης, Βιολέτα Ίκαρη, Δημήτρης Μπάσης, Γιώτα Νέγκα

– Λαϊκή Σκηνή

21.00: Αφιέρωμα στον Άλκη Αλκαίο, από τον Παντελή Θαλασσινό.

22.00: Ρεμπέτικο με τους «ΠλανΩδειους» και την Εύα Ξένου.

22.45: Λαϊκό γλέντι με τον Γιώργο Μαργαρίτη.

– Μαθητικό Στέκι

20.00: Συναυλία με: «Confused» (59ο Λύκειο Αθηνών), «Έναστροι» (3ο Λύκειο Πετρούπολης), Μουσικό Σύνολο από το Μουσικό Σχολείο Ιλίου.

21.00: Συναυλία με τη Ρένα Μόρφη.

22.00: Συναυλία με τους «Οnirama».

– Σκηνή Φοιτητών και Νέων Εργαζομένων

20.00: Συζήτηση: «Τα «Τσέρνομπιλ» του καπιταλισμού, πίσω από το μύθο της «πράσινης ανάπτυξης»». Θα μιλήσουν ο Αντώνης Ραλλάτος και η Εύη Γεωργιάδου, μέλη της Ομάδας Περιβάλλοντος του Τμήματος Οικονομίας της ΚΕ του ΚΚΕ.

21.30: Συναυλία με τους «Amantes Amentes».

22.00: Συναυλία με το συγκρότημα «Υπεραστικοί».

22.30: Ο Αποστόλης Μπαρμπαγιάννης παρουσιάζει τον «Τσολιά εν δε Τσόλια Μπαντ».

23.30: Συναυλία με τον Σπύρο Γραμμένο.

– Εργατικό Στέκι

19.30: Συζήτηση: «Συνδικάτα εργατών, όχι των εργοδοτών. Οι νέοι εργαζόμενοι μαχητικά για την ανασύνταξη του εργατικού – συνδικαλιστικού κινήματος»Θα μιλήσουν ο Νίκος Μαυροκέφαλος, μέλος της ΚΕ του ΚΚΕ και του ΔΣ του Εργατικού Κέντρου Αθήνας, και ο Θανάσης Γκώγκος, μέλος του ΔΣ της Ομοσπονδίας Ιδιωτικών Υπαλλήλων Ελλάδας.

– Φοιτητικό Στέκι

18.00: Παρουσίαση ερευνητικών εργασιών: Η Γυναίκα στην κοινωνία: από το χθες στο σήμερα και Νευροβιολογία και σύγχρονες προκλήσεις.

– Στέκι Πολιτισμού

19.15: Συναυλία σε έργα του Χανς Άισλερ από νέους μουσικούς.

20.00: «Τα τουφέκια της κυρά-Καρράρ» του Μπέρτολτ Μπρεχτ. Παράσταση από τη Θεατρική Ομάδα της ΚΝΕ.

Την Πέμπτη 19 Σεπτέμβρη στις 20.00, στη Διεθνούπολη θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση για τα 60 χρόνια από την Κουβανική Επανάσταση με τίτλο: «Η επανάσταση δεν είναι ένα στρώμα από ροδοπέταλα. Είναι μια μάχη ανάμεσα στο μέλλον και το παρελθόν» (Φιντέλ Κάστρο). Θα μιλήσουν η Μαρία Ντομίνγκεζ Κορτίνα, πρέσβειρα της Κούβας, ο Νίκος Καρανδρέας, πρόεδρος του Ελληνοκουβανικού Συνδέσμου Φιλίας και Αλληλεγγύης και ο Άρης Ευαγγελίδης, μέλος του Τμήματος Διεθνών Σχέσεων της ΚΕ του ΚΚΕ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 20 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ

– Κεντρική Σκηνή

21.30: «Η δύναμη βγαίνει από τις γροθιές…», αφιέρωμα σε πολιτικά τραγούδια του Θάνου Μικρούτσικου και σε επαναστατικά τραγούδια όλου του κόσμου.

Καλλιτεχνική επιμέλεια – ενορχήστρωση: Θάνος Μικρούτσικος – Θύμιος Παπαδόπουλος.

Συμμετέχουν: Κώστας Θωμαΐδης, Πολυξένη Καράκογλου, Γιώργος Κιμούλης, Γιώργος Μεράντζας, Μαριάννα Πολυχρονίδη, Διονύσης Τσακνής.

23.00: Συναυλία με τον Μίλτο Πασχαλίδη.

– Λαϊκή Σκηνή

20.00: Κεντρική συζήτηση: «Ζωή χωρίς εκμετάλλευση στην εποχή της ψηφιακής οικονομίας». Θα μιλήσουν ο Μάκης Παπαδόπουλος, μέλος του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ και η Κωνσταντίνα Τσιουπρά, μέλος του Γραφείου του ΚΣ της ΚΝΕ.

21.30: «Οι ποιητές της ζωής μας… τραγουδάμε για να σμίξουμε τον κόσμο», συναυλία με το συγκρότημα του Δυτικού Τομέα της ΚΟΑ.

22.00: Συναυλία με το συγκρότημα «Ρωμιοσύνη».

23.00: «Τραγούδια σε γκρο πλαν», αφιέρωμα στα τραγούδια του ελληνικού κινηματογράφου.

Καλλιτεχνική επιμέλεια: Κίρκη Καραλή

Συμμετέχουν: Γρηγόρης Βαλτινός, Δανάη Κατσαμένη, Λένα Κιτσοπούλου, Λήδα Μανιατάκου, Κωνσταντίνος Μπιμπής, Μαρούσκα Παναγιωτοπούλου, Μαριάνθη Σοντάκη, Θεοδώρα Τζήμου, Ταξιάρχης Χάνος.

00.00: Ικαριώτικο γλέντι με τον Νίκο Φάκαρο.

– Μαθητικό Στέκι

19.15: «Μαθητικός Καζαμίας», θεατρική παράσταση από μαθητές του 3ου Λυκείου Πετρούπολης.

21.30: Stand up comedy με τον Αλέξανδρο Μαλιάτση και τον Σπήλιο Φλώρο.

22.30: Συναυλία με τους «Raibo» (5o Λύκειο Γλυφάδας) και «m@t» (59ο Λύκειο Αθηνών).

23.00: Συναυλία με την Πέννυ Μπαλτατζή.

00.00: Party με τον «Dj Tyler».

– Σκηνή Φοιτητών και Νέων Εργαζομένων

21.30: Συναυλία με την μπάντα της «Στροφής» (ΚΕΘΕΑ).

22.00: Rock συναυλίες με τους «Sober on Tuxedos» και τους «KollektivA».

23.00: Συναυλία με τη Ματούλα Ζαμάνη.

– Στέκι Φοιτητών

18.00: Παρουσίαση ερευνητικών εργασιών: Βία και καταστολή: Ιστορικές, θεωρητικές και πολιτικές προεκτάσεις και Ζητήματα οικονομικής θεωρίας και πολιτικής.

– Στέκι Πολιτισμού

19.30: Έργα του Μότσαρτ από τους «Cantabile String Quartet».

20.00: Συζήτηση: «Πόσο «ριζοσπαστικό» είναι το μεταμοντέρνο;». Θα μιλήσει η Ελένη Μηλιαρονικολάκη, μέλος της ΚΕ του ΚΚΕ.

ΣΑΒΒΑΤΟ 21 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ

– Κεντρική Σκηνή

20.30: Χαιρετισμός από τον Γραμματέα του ΚΣ της ΚΝΕ, Νίκο Αμπατιέλο.

20.45: Ομιλία από τον ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ, Δημήτρη Κουτσούμπα.

21.30: Συναυλία – αφιέρωμα στον Μάνο Ελευθερίου με τον Γιώργο Νταλάρα και τον Μίλτο Πασχαλίδη.

23.00: Συναυλία με τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου.

– Λαϊκή Σκηνή

21.30: Συναυλία με τη Φωτεινή Βελεσιώτου και τον Σωτήρη Μπαλλά.

22.30: Αφιέρωμα στο εργατικό τραγούδι από τον Γρηγόρη Βασίλα.

23.15: Παραδοσιακό γλέντι με τον Γιώργο Μάγγα.

23.45: Παραδοσιακό γλέντι με τη Γιώτα Βέη.

– Μαθητικό Στέκι

21.30: Συζήτηση: «Το hip hop δεν σταματά».

Συμμετέχουν: «Μιθριδάτης», «Ζωγράφος», «Retro», «Φρανκ» και Ιάσονας Φανός, μέλος του ΚΣ της ΚΝΕ.

22.30: Stand up comedy με τον Χριστόφορο Ζαραλίκο.

23.30: Hip hop συναυλίες με τους «Rebellion Connexion», «Κοινοί Θνητοί», «Φρανκ», «Το Σφάλμα».

– Σκηνή Φοιτητών και Νέων Εργαζομένων

21.30: Συναυλία με τα «Κίτρινα Ποδήλατα».

22.15: Συναυλία με τον Φοίβο Δεληβοριά.

23.30: Συναυλία με τον Στάθη Δρογώση και τον Μανώλη Φάμελλο.

– Στέκι Φοιτητών

18.00: Παρουσιάσεις ερευνητικών εργασιών: Θέματα βιολογίας και θεραπευτικής και Νέα βελτιωμένα υλικά – εφαρμογές και δυνατότητες αξιοποίησής τους.

– Στέκι Πολιτισμού

19.00: «Το Στέκι μας συστήνεται…»

– Το μουσικό σύνολο «Seven Cloud» μαζί με το τμήμα φωνητικής του Στεκιού Πολιτισμού και Νεανικής Δημιουργίας της ΚΝΕ, παρουσιάζουν διασκευές γνωστών κομματιών.

– Παρουσίαση φλαμένκο από το τμήμα χορού του Στεκιού Πολιτισμού και Νεανικής Δημιουργίας της ΚΝΕ.