7 μετάλλια τα ελληνικά κουπιά – Χάλκινα σε 5αθλο και Καράτε – Νίκες σε Πόλο, Χάντμπολ – «Χ» η Εθνική ποδοσφαίρου

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ: Επτά τα ελληνικά μετάλλια στο Ευρωπαϊκό U23

Επτά μετάλλια κατέκτησαν τα ελληνικά πληρώματα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κωπηλασίας U23, που διεξήχθη στη λίμνη Παμβώτιδα των Ιωαννίνων. Στους 9 τελικούς που πήραν μέρος οι αθλητές και αθλήτριες της Ελλάδας πανηγύρισαν 3 χρυσά, 2 ασημένια και 2 χάλκινα, οδηγώντας την χώρα στην 3η θέση της γενικής κατάταξης.

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν, στη δίκωπο οι Μαρία Κυρίδου-Χρισίνα Μπούρμπου, στο σκιφ η Αννέτα Κυρίδου και στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών οι Αντώνης Παπακωνσταντίνου-Πέτρος Γκαϊδατζής.

Την 2η θέση και τα ασημένια κατέκτησαν, στη δίκωπο άνευ οι Γιάννης Καλανδαρίδης-Θανάσης Παλαιοπάνος και στο τετραπλό σκιφ ελαφρών βαρών οι Θεοχάρη Σοφία – Αραμπατζή Αγγελική – Βαρελοπούλου Έλενα – Καλίτσα Χρυσή, ενώ τα χάλκινα, ο Στέφανος Ντούσκος στο σκιφ και το διπλό σκιφ ελαφρών βαρών οι Βαρβέρη – Βασιλειάδου Ελένη – Βαρελοπούλου Ελένη.

ΠΕΝΤΑΘΛΟ: Τρίτη στον κόσμο η Νίκα!

Σπουδαία επιτυχία για την αθλήτρια του μοντέρνου πεντάθλου του Παναθηναϊκού Α.Ο., Πηνελόπη Νίκα, στο παγκόσμιο πρωτάθλημα γυναικών Laser run που πραγματοποιήθηκε  στην Βουδαπέστη. Η «πράσινη» πρωταθλήτρια έκανε έναν εξαιρετικό αγώνα στο άθλημα που είναι επίσημο αγώνισμα του μοντέρνου πεντάθλου και τα βασικά του αγωνίσματα είναι η σκοποβολή και το τρέξιμο. Λίγες ημέρες μετά το χρυσό μετάλλιο στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Laser run στην Γερμανία η Νίκα επανέλαβε τις εξαιρετικές επιδόσεις της στην πρωτεύουσα της Ουγγαρίας καταλαμβάνοντας την τιμητική Τρίτη θέση στον κόσμο.

ΚΑΡΑΤΕ: «Χάλκινη» στο Τόκιο η Χατζηλιάδου

Η Ελένη Χατζηλιάδου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο της κατηγορίας των +68 κλών στο KARATE1 PREMIER LEAGUE που διεξήχθη στο Τόκιο. Η δις παγκόσμια πρωταθλήτρια, στον τελικό της κατηγορίας νίκησε 2-1 την Γαλλίδα Νανσί Γκαρσία και βρέθηκε στο τρίτο σκαλοπάτι του πόντιουμ, θέση που της αποφέρει αρκετούς βαθμούς στην παγκόσμια κατάταξη, μέσω της οποίας δίνονται κάποια από τα «εισιτήρια» για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

EURO 2020: Ισοπαλία 1-1 με το Λιχνενστάιν η Εθνική στο αδειανό ΟΑΚΑ

Ούτε το Λιχτενστάιν δεν κατάφερε να κερδίσει η Εθνική ανδρών και το 1-1 του ΟΑΚΑ καταγράφει μια ακόμη κακή εμφάνιση στα προκριματικά του Euro 2020. Στο 33′ ο Mασούρας άνοιξε το σκορ, οι Κουλούρης και Μανωλάς είχαν δοκάρι, αλλά ο Σαλάνοβιτς ισοφάρισε στο 85′!

Το συγκρότημα του Γιον Φαν’τ Σιπ υποδέχθηκε την χειρότερη ομάδα του ομίλου που σε πέντε ματς μετρούσε ισάριθμες ήττες με 18 γκολ παθητικό. Και όχι απλά να μην κερδίσει αλλά να δεχθεί και γκολ! Ένα αποτέλεσμα που οι παίκτες του Λιχτενστάιν πανηγύρισαν σαν νίκη, με τους 1.500 φιλάθλους της Εθνικής μας να γιουχάρουν για μια ακόμα τραγική βραδιά που είδαν.

Ο Φαν΄τ Σιπ ξεκίνησε την Εθνική κόντρα στο Λιχτενστάιν με τον Μπάρκα στο τέρμα, τους Μπακάκη, το ένα από τα τρία νέα πρόσωπα, Μανωλά, Παπασταθόπουλο, Τσιμίκα, το δεύτερο νέο πρόσωπο στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Αμυντικοί μέσοι ήταν ο Σάμαρης, που είναι το τρίτο από τα τέσσερα νέα πρόσωπα, μαζί με τον Μπουχαλάκη, δεξιά ο Φετφατζίδης, το τέταρτο νέο πρόσωπο, αριστερά ο Μασούρας και δεκάρι ο Βρουσάι. Στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε για ακόμα ένα παιχνίδι ο Κουλούρης.

ΠΟΛΟ: Στην 5η θέση της Ευρώπης η Ελλάδα, 19-12 την Σερβία

Ακόμη μία σημαντική διάκριση για την ελληνική υδατοσφαίριση, αποτελεί η 5η θέση που κατέκτησε η εθνική νεανίδων, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, που ολοκληρώνεται απόψε στον Βόλο. Τα κορίτσια του Κώστα Δήμου, επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά και επικράτησαν άνετα με 19-12. Τα οκτάλεπτα: 3-7, 3-2, 5-6, 2-4.

ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Πρόκριση με δύο νίκες για τον Ολυμπιακό

Με πανηγυρικό τρόπο «σφράγισε» ο Ολυμπιακός το εισιτήριο για τον 2ο γύρο του EHF Cup ανδρών στο χάντμπολ. Οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν και στη Μπάνια Λούκα της Μπόρατς με 30-25 (ημίχρονο 12-12) και, σε συνδυασμό με το υπέρ τους 30-21 του πρώτου αγώνα στο κλειστό του Ρέντη, εξασφάλισαν την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσουν την Πολιτέκνικα Τιμισοάρα (5 ή 6 Οκτωβρίου στη Ρουμανία, 12 ή 13/10 στο «Μελίνα Μερκούρη»).