Europa League: Προκρίθηκε η ΑΕΚ, αποκλείστηκε ο Άρης – Πόλο, Βόλεϊ, Στίβος, Τένις

AEK – Κραϊόβα 1-1: Πρόκριση με προβληματισμό

Πολύ πιο δύσκολα από το αναμενόμενο η ΑΕΚ προκρίθηκε στα play off του Europa League, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Κραϊόβα στο κεκλεισμένων των θυρών ΟΑΚΑ. Έτσι, χάρη στη νίκη της 2-0 στο πρώτο ματς εξασφάλισε το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσει την Τραμπζονσπόρ (22/8 ΟΑΚΑ – 29/8 Τραπεζούντα). Το σκορ άνοιξε ο Πέτρος Μάνταλος στο 26΄ και ισοφάρισε ο Ιβάνοφ στο 63΄.

Ο,τι καλύτερο ήταν ο αρχηγός της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο. Όταν οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να αναπτυχθούν σωστά, ανέλαβε δράση και με καθαρά προσωπικές ενέργειες, έδιωξε το άγχος. Στο 24΄ η βολίδα που εξαπέλυσε έφυγε ελάχιστα άουτ, όμως δύο λεπτά αργότερα πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Ολιβέιρα πλησίασε δύο φορές το «παρθενικό» του γκολ, στο ντεμπούτο του με την Ένωση. Όμως στο 28΄ (μετά από μαγικό συνδυασμό Μάνταλου, Λόπες) είδε τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και στο 40΄ από εξαιρετική κάθετη του Ζεράλντες, νικήθηκε από τον Πιλιατσέλι (θα μπορούσε να έχει «σερβίρει» το γκολ στον Λιβάγια).

Άρης – Μόλντε 3-1: Ήταν παλικάρι, αλλά δεν άντεξε

Στο κατάμεστο Κλεάνθης Βικελίδης ο Άρης έφτασε πολύ κοντά στη μεγάλη ανατροπή, αλλά το τέλος της παράτασης βρήκε τη Μόλντε να προκρίνεται στα playoffs του Europa League. Οι «κίτρινοι» ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα στη Νορβηγία (3-0), η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση, αλλά οι φιλοξενούμενοι με γκολ στο 105′ μείωσαν σε 3-1 και τελικά πέρασαν αυτοί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης παρά το εις βάρος τους 3-1.

Το πρώτο γκολ ήρθε στο 25′ όταν ο Ματίγια με απίθανη εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0, προκαλώντας την… έκρηξη του Κλεάνθης Βικελίδης.

Στο 37′ ο Φετφατζίδης με ωραία πάσα από δεξιά βρήκε τον Δεληζήση και αυτός με κοντινή προβολή έκανε το 2-0!

Το πολυπόθητο τρίτο τέρμα ήρθε στο 84′! Ο Ντιγκινί με κεφαλιά από σέντρα του Σούντγκρεν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και το «Κλεάνθης Βικελίδης» έγινε… ηφαίστειο!

Μέχρι το 95′ δεν άλλαξε κάτι και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο 105′ ήρθε το… μοιραίο. Οι γηπεδούχοι αδράνησαν, ο Δεληζήσης κάλυπτε τον Μπολί, ο Ιβοριανός βρέθηκε απέναντι στον Κουέστα, τον «κρέμασε» και έγινε το 3-1.

Το 3-1 έμεινε μέχρι τέλους, η μεγάλη προσπάθεια για τους Θεσσαλονικείς δεν απέφερε καρπούς και στο τέλος επήλθε ο αποκλεισμός.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Σούντγκρεν, Ροζ, Δεληζήσης, Κόρχουτ (104′ Μπάσα), Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης (78′ Γιουνές), Λάρσον (64′ Μαρτίνες), Ντιγκινί (102′ Τόνσο), Ιντέγε.

ΠΟΛΟ: Στην 4άδα της Ευρώπης η εθνική εφήβων, 5-3 τη Σερβία

Η Εθνική πόλο εφήβων νίκησε 5-3 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Τιφλίδας, όπου θα επιδιώξει πλέον να κατακτήσει ένα μετάλλιο και -γιατί όχι- να βρεθεί στην κορυφή, όπως είχε κάνει πέρυσι η αντίστοιχη ομάδα στο Παγκόσμιο.

Παρά γεγονός ότι αγωνίστηκε για σχεδόν τρία οκτάλεπτα χωρίς έναν από τους καλύτερούς της παίκτες, τον Αριστείδη Χαλυβόπουλο, που δέχθηκε χτύπημα στο πρόσωπο και στο μάτι εκτός φάσης, η αρμάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη ήταν αχτύπητη και τα παλικάρια μας έκαναν κατάθεση ψυχής και πάθους.

Στον ημιτελικό, που θα γίνει το Σάββατο (17/8, 19:30), η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα Ιταλία – Γερμανία, που διεξάγεται αργότερα σήμερα.

Οκτάλεπτα: 2-2, 0-1, 1-1, 0-1.

ΕΛΛΑΔΑ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Ανδρεάδης, Κατσαγούνος, Βλάσσης, Μαθιόπουλος, Χαλυβόπουλος Αρ. 1, Κεχαλάρης 1, Γκίλλας 1, Μόκκας, Ζουρίδης, Τσαταλιός 1, Σγουρίδης 1, Κουγιούνης, Κουτρουλάκης.

ΒΟΛΕΪ: Δεύτερη θέση για την Εθνική γυναικών

Η νίκη της Σλοβενίας επί της Ουγγαρίας στην αυλαία του Savaria Cup έφερε στην δεύτερη θέση της διοργάνωσης την Εθνική ομάδα βόλεϊ γυναικών. Με απολογισμό δυο νίκες και δυο ήττες, τα κορίτσια του Ναράνχο επιστρέφουν στη βάση τους και αφού ξεκουραστούν την Παρασκευή, θα ξεκινήσουν προπονήσεις εκ νέου το Σάββατο.

Στον χθεσινό (14/8) αγώνα με την Ισπανία, η Ελλάδα επικράτησε με 3-0 σετ (25-21, 25-19, 25-19). Η Ανθή Βασιλαντωνάκη με 19 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης και με την Ελλάδα να υπερέχει σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες, ήρθε το τελικό αποτέλεσμα.

ΕΛΛΑΔΑ (Ναράνχο): Λαμπρούση 6 (3/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στράντζαλη 11 (9/20 επ., 2 άσσοι, 29% υπ. – 7% άριστες), Βασιλαντωνάκη 19 (14/29 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Καλαντάτζε 1 (1/3 επ.), Βλαχάκη 8 (6/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 28% υπ. – 17% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 33% υπ. – 6% άριστες), Κονόμι (λ), Παπαφωτίου 2 (2 μπλοκ).

ΤΕΝΙΣ: Σπουδαία πρόκριση της Σάκκαρη στα προημιτελικά

Η Μαρία Σάκκαρη βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ και 4-1 στο δεύτερο, όμως έκανε μια μεγάλη ανατροπή, επικράτησε με 7-6 (4), 4-6, 4-6 της Σαπαλένκα και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Σινσινάτι.

Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική νίκη της επί αθλήτρια Top 10, αφού στον προηγούμενο γύρο είχε πετάξει έξω την Κβίτοβα, ενώ στις τελευταίες τρεις αναμετρήσεις της κόντρα σε αθλήτριες της πρώτης δεκάδας μετρά ισάριθμες νίκες. Συνολικά, αυτή ήταν η έβδομη νίκη της κόντρα σε Top10 αντίπαλο.

Μία τέτοια θα αντιμετωπίσει και στον επόμενο γύρο αφού θα βρει απέναντι της την Άσλεϊ Μπάρτι (Νο2 στον κόσμο), η οποία με δύσκολη ανατροπή επικράτησε με 4-6, 7-5, 7-5 επί της Ανέτ Κονταβέιτ.

Αποκλείστηκε στο διπλό η Σάκκαρη

Την ήττα με 2-0 γνώρισαν οι Σάκκαρη και Κονταβέιτ στο Σινσινάτι και δεν κατάφεραν να μπουν στα προημιτελικά του διπλού. Οι Στρίκοβα – Σου-Βέι Σίε που ήταν το Ν1 του ταμπλό επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά και επικράτησαν με 6-4 και 6-3.

ΣΤΙΒΟΣ: Ισοφάρισε το φετινό του ρεκόρ ο Καραλής στο Σετζίν

Ξεπέρασε τα 5.71μ. ισοφαρίζοντας την καλύτερη φετινή του επίδοση ο Εμμανουήλ Καραλής που αγωνίστηκε σε μίτινγκ που έγινε στην πόλη Σετζίν της Πολωνίας. Ο Έλληνας πρωταθλητής πέρασε με την πρώτη προσπάθεια τα 5.41μ. Στη συνέχεια ο πήχης ανέβηκε στα 5.61μ. ύψος το οποίο ξεπέρασε με τη δεύτερη προσπάθεια. Στη συνέχεια ο Καραλής χρειάστηκε τρεις προσπάθειες για να ξεπεράσει το 5.71μ. επίδοση με την οποία ισοφάρισε την καλύτερή του φετινή.