Επιτυχίες για τις Εθνικές ομάδες Βόλεϊ (Α και Γ), Χάντμπολ, Νέων – ΜΠΑΣΚΕΤ – ΤΕΝΙΣ

«Περίπατος» με Βοσνία για την Εθνική ανδρών

«Ζωντανή» στη διεκδίκηση της πρώτης θέσης του Α’ ομίλου του Silver European League παρέμεινε η Εθνική Ομάδα βόλεϊ των Ανδρών, μετά τη νίκη της με 3-0 σετ επί της Βοσνίας στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη.  Τα σετ: 25-20, 25-15, 25-17.

«Ζωντανή» για την πρόκριση η Εθνική γυναικών

«Ζωντανή» στο κυνήγι της πρόκρισης στον τελικό του Silver European League έμεινε η εθνική βόλεϊ γυναικών, που επικράτησε 3-1 σετ της Εσθονίας στο Βραχάτι, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Β΄ ομίλου. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, αν κα έχασε το πρώτο σετ, στη συνέχεια ανέβασε την απόδοσή του και πανηγύρισε την τέταρτη νίκη του στη διοργάνωση, η οποία του επιτρέπει να παίξει έναν «τελικό» πρόκρισης το Σάββατο (15/6) στη Σλοβενία. Τα σετ: 27-29, 25-18, 25-20, 26-24.

Έχασε ευκαιρία η Εθνική χάντμπολ

Την ευκαιρία να πανηγυρίσει μία από τις σπουδαιότερες νίκες της ιστορίας της απώλεσε σήμερα η εθνική χάντμπολ των ανδρών, που ήρθε ισόπαλη 28-28 με την Ισλανδία στο κλειστό Λευκόβρυσης Κοζάνης, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 3ου προκριματικού ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2020.

Παίζοντας με ψυχή και πάθος και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα Πέτρο Μπουκοβίνα, η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 28-26 απέναντι σε μία κορυφαία δύναμη της παγκόσμιας χειροσφαίρισης, αλλά με δύο γκολ στα τελευταία 24 δευτερόλεπτα οι φιλοξενούμενοι “ έκλεψαν” το βαθμό της ισοπαλίας.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, για να πάρει την τρίτη θέση του ομίλου και να έχει ελπίδες πρόκρισης στα τελικά, θα πρέπει να νικήσει την Κυριακή (16/6) στα Σκόπια τη Βόρεια Μακεδονία, που σήμερα νίκησε πολύ δύσκολα στο Εσκισεχίρ την Τουρκία με 26-25.

Εθνική Νέων: Νίκησε και τη Βουλγαρία με 2-0

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Εθνική Νέων που μετά την επικράτηση επί του Κιργιστάν με 4-1 επικράτησε και της Βουλγαρίας με 2-0 στο πλαίσιο του διεθνούς τουρνουά Valentin Granatkin στην Αγία Πετρούπολη της Ρωσίας.

Το σκορ για την ελληνική ομάδα άνοιξε στο 10′ ο Φακκής με σουτ από κοντά ενώ το 2-0 διαμορφώθηκε από τον Τζίμα στο 33′ με γυριστό σουτ από το ύψος του πέναλτι, αυτό μάλιστα ήταν το τρίτο γκολ στο τουρνουά του ποδοσφαιριστή του Αστέρα.

Ελλάδα Κ18: Μανδάς, Αρβανίτης, Κοκοβάς, Γώγος, Τσακαλίδης (87′ Κάρδαρης), Βουτσάς, Βράκας (62′ Φέκκας), Τσέλιος (62′ Αθανασίου), Τζίμας (62′ Μιχελής), Τσακίρης (23′ Πουρνάρας), Φακκής.

«Αγκαλιά» με τον 38ο τίτλο ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα και από την Πάτρα, έγραψε το 2-0, και πλέον έχει την ευκαιρία την προσεχή Παρασκευή (14/6) να «σκουπίσει» τη σειρά των τελικών με τον Προμηθέα και να πανηγυρίσει στο κατάμεστο ΟΑΚΑ την κατάκτηση του 38ου πρωταθλήματος Ελλάδας της Ιστορίας του και τρίτου διαδοχικού. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 92-80 των Αχαιών, έχοντας οδηγό τον Νικ Καλάθη που έμεινε στο παρκέ 37 λεπτά (17π., 14ασ., 2κλ., 5ρ.). Τα δεκάλεπτα: 22-22, 39-49, 57-69, 80-92.

Πρεμιέρα «με το δεξί» για Σάκκαρη

Ιδανική πρεμιέρα για την Μαρία Σάκκαρη στο τουρνουά του Νότιγχαμ. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια και Νο33 στην παγκόσμια κατάταξη επικράτησε με 6-4, 6-3 της Χέδερ Ουότσον (Βρετανία) σε 84 λεπτά και πήρε άνετη πρόκριση στο δεύτερο γύρο του τουρνουά, όπου θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Ιβάνα Γιόροβιτς – Έλεν Πέρεζ. Να σημειωθεί ότι το τουρνουά διεξάγεται στο χορτάρι, αλλά λόγω βροχόπτωσης η «μάχη» της Σάκκαρη πραγματοποιήθηκε σε σκληρή επιφάνεια.

Το πάλεψε η Παπαμιχαήλ, αλλά ηττήθηκε

Η εκπληκτική προσπάθεια που κατέβαλε η Δέσποινα Παπαμιχαήλ στην πρεμιέρα της στο κυρίως ταμπλό του όπεν της Βαρκελώνης δεν συνοδεύθηκε από νίκη. Η 26χρονη Ελληνίδα τενίστρια μπήκε στο τουρνουά από τα προκριματικά και αντιμετώπισε την 19χρονη Ισπανίδα Μαρίνα Μπασόλς. Στο πρώτο σετ βρέθηκε να χάνει με 4-0, αλλά ισοφάρισε σε 4-4 και το έχασε με 6-4. Στο δεύτερο σετ βρέθηκε πάλι να χάνει με 4-0, αλλά με ένα απίστευτο κρεσέντο κατάφερε και πάλι να ισοφαρίσει σε 4-4 και αυτή την φορά το πήρε με 6-4, πετυχαίνοντας έξι σερί νικηφόρα γκέιμς. Στο τρίτο και τελευταίο σετ, οι δύο τενίστριες έδωσαν μεγάλη μάχη, πήγαν πάλι στο 4-4 και τελικά νικήτρια αναδείχθηκε η Μπασόλς με 6-4.