ΤΣΣΚΑ και Εφές στον τελικό του EuroLeague – Τσιτσιπάς και Σάκκαρη στα ημιτελικά – Ερυθρόλευκος ο 1ος τελικός Χάντμπολ

EUROLEAGUE:
ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ρεάλ Μαδρίτης 95-90: Όσκαρ ανατροπής!

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ολοκλήρωσε μια απίθανη ανατροπή κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης, γυρίζοντας από το -14 (51-65, 26′), επικρατώντας με 95-90 κι εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον τελικό του Final 4 (19/5) όπου θα αντιμετωπίσει την Αναντολού Εφές! Μεγάλη εμφάνιση από τον Ντε Κολό στο δεύτερο ημίχρονο!

Η Ρεάλ Μαδρίτης… κατέρρευσε στο τέταρτο δεκάλεπτο του ημιτελικού με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας που έκανε επιμέρους σκορ 30-17 κι επιστρέφει στον τελικό του Final 4 με μπροστάρη τον Νάντο ντε Κολό. Ο Γάλλος γκαρντ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας 4 πόντους με 1/5 σουτ κι ολοκλήρωσε τον αγώνα με 23 πόντους και 27 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 43-45, 65-73, 95-90.

Η Εφές στον τελικό του Final Four νικώντας 92-73 την Φενέρ

Με εμφατικό τρόπο η Αναντολού Εφές πέρασε στον τελικό του Final Four αφού νίκησε με 92-73 την Φενέρμπαχτσέ στον ημιτελικό.

Η Εφές ήταν σαρωτική τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα και έδειξε ότι είναι φέτος σε πολύ καλή κατάσταση. Ειδικά από την γραμμή των τριών πόντων έκανε εξαιρετική δουλειά με την ευστοχία των περιφερειακών της. Στην άμυνα επίσης έκανε εξαιρετική δουλειά απέναντι στην Φενέρμπαχτσέ που δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να δείξει ότι είναι σε θέση να πάρει την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 40-45, 57-68, 73-92.

Ο αντίπαλος της Αναντολού Εφές στον τελικό της Euroleague θα προκύψει από το νικητή του ζευγαριού Ρεάλ Μαδρίτης-ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ενώ ο ηττημένος θα αντιμετωπίσει στο «μικρό τελικό» τη Φενερμπαχτσέ. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς θα πρέπει να περιμένει για τον 10ο τίτλο του στην Euroleague, ενώ η σημερινή ήταν η πρώτη ήττα του Κώστα Σλούκα σε ημιτελικά της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης (σ.σ. μέχρι σήμερα είχε 6/6 νίκες).

ΤΕΝΙΣ:
Τσιτσιπάς – Ναδάλ … μέρος δεύτερο

Δεύτερο «ραντεβού» μέσα σε μία βδομάδα έχουν σε ημιτελικό τουρνουά, ο Στέφανος Τσιτσιπάς και ο Ραφαέλ Ναδάλ. Ο Έλληνας πρωταθλητής, νούμερο 7 (πλέον) στον κόσμο, αντιμετωπίζει το Σάββατο στο τουρνουά της Ρώμης τον Ισπανό, νούμερο 2 στην παγκόσμια κατάταξη και επιθυμεί να επαναληφθεί το σκηνικό της Μαδρίτης πριν από περίπου έξι μέρες, όπου πήρε την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό.

Ο Σ. Τσιτσιπάς έφτασε στον ημιτελικό μετά την αποχώρηση του αντιπάλου του στα προημιτελικά, Ρότζερ Φέντερερ, λόγω ενοχλήσεων στο πόδι και βρέθηκε στους «4» της διοργάνωσης. Εκεί έφτασε και ο Ναδάλ μετά την επικράτησή του με 2-0 σετ (6-4, 6-0) κόντρα στον Φερνάντο Βερντάσκο.

Σημειώνεται πως ο Έλληνας πρωταθλητής δείχνει να είναι στην καλύτερη κατάστασή του ενόψει του Γκραν Σλαμ Roland Garros που ξεκινά την άλλη Κυριακή.

Μυθική Σάκκαρη στη Ρώμη

Η χθεσινή (16/5) μεγαλειώδης νίκη της Μαρίας Σάκκαρη επί της Πέτρα Κβίτοβα είχε και συνέχεια… Παίζοντας καταπληκτικό τένις μετά το πρώτο σετ, που έχασε στις λεπτομέρειες με 5-7, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια «κονιορτοποίησε» την Κριστίνα Μλαντένοβιτς και με 6-3, 6-0 (!) ανάγκασε το κοινό να την καταχειροκροτήσει, κατακτώντας την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης στην «αιώνια πόλη».

Αύριο (18/5) η 23χρονη Σάκκαρη θα παίξει για την πρόκριση στον τελικό, με αντίπαλο το νούμερο 7 της παγκόσμιας κατάταξης, την Τσέχα Καρολίνα Πλίσκοβα.

ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Εύκολα το 1-0 ο Ολυμπιακός

Ερυθρόλευκη «βάφτηκε» η πρώτη… παρτίδα των τελικών της Α1 χάντμπολ των Ανδρών. Ο Ολυμπιακός επικράτησε αρκετά άνετα της ΑΕΚ με 23-15 (ημίχρονο 12-6) στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη και σημείωσε την πρώτη από τις τρεις νίκες που απαιτούνται για την ανάδειξη του πρωταθλητή Ελλάδας.

Ο Δημήτρης Τζηράς με πέντε γκολ ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων, που στηρίχθηκαν κυρίως στην πολύ καλή τους άμυνα για να φτάσουν στην τελική επικράτηση.