ΠΟΛΟ: Στον Πειραιά το κύπελλο (γ) – ΤΑΕ ΚΒΟ ΝΤΟ: 5ος στο Παγκόσμιο ο Χαμαλίδης – ΤΕΝΙΣ: Νίκες Τσιτσιπά και Σάκκαρη

Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός στο Πόλο (γ)

Στον Πειραιά παρέμεινε για έκτη διαδοχική χρονιά ο τίτλος του πρωταθλητή στην Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών. Ο Ολυμπιακός επικράτησε 7-5 της Βουλιαγμένης στο κολυμβητήριο “ Πέτρος Καπαγέρωφ” του Πειραιά, στον πέμπτο και αποφασιστικό τελικό των πλέι-οφ, και με 3-2 νίκες κατέκτησε τον τίτλο για δέκατη φορά στην ιστορία του και όγδοο από καταβολής Α1, το 1999. Μάλιστα, οι “ ερυθρόλευκες” είναι πλέον οι πολυνίκεις της Α1 κατηγορίας, αφήνοντας στα επτά πρωταθλήματα τον ΝΟΒ, ο οποίος πάντως διατηρεί τα “ σκήπτρα” στο σύνολο με έντεκα τρόπαια.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-2, 2-1, 2-1.

Τάε-κβο- ντο: Πέμπτος στο Παγκόσμιο ο Χαμαλίδης

Το εμπόδιο του Κορεάτη δις Ολυμπιονίκη και τρις «χρυσού» παγκόσμιου πρωταθλητή, Λι Ντάε Χουν αποδείχθηκε ανυπέρβλητο για τον Κωνσταντίνο Χαμαλίδη.

Ο «ασημένιος» Μεσογειονίκης στην Ταραγόνα το 2018, πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση -μέχρι στιγμής- από ελληνικής πλευράς στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Μάντσεστερ, καταλαμβάνοντας την 5η θέση στην κατηγορία των -68 κιλών.

Τσιτσιπάς και Σάκκαρη προελαύνουν στη Ρώμη

Εύκολη υπόθεση αποδείχθηκε ο νεαρός Γιάνικ Σίνερ για τον Στέφανο Τσιτσιπά. Ο μόλις 17 ετών Ιταλός (νο 263), ο οποίος μετέχει με wild card στο τουρνουά, μπορεί να θεωρείται το ανερχόμενο αστέρι του ιταλικού τένις και μάλιστα στον Α’ γύρο να έκανε την έκπληξη και να απέκλεισε τενίστα του «top-60», τον Αμερικανό Στιβ Τζόνσον, όμως στον Β’ γύρο και απέναντι στον Έλληνα άσο, βρήκε μπροστά του τα… δύσκολα. Ο Τσιτσιπάς δεν του άφησε κανένα περιθώριο, πήρε το πρώτο σετ με 6-3, το δεύτερο με 6-2 και μέσα σε 1 ώρα και 18 λεπτά ολοκλήρωσε με άνεση την πρεμιέρα του στην διοργάνωση.

Ο νεαρός Έλληνας πρωταθλητής σημείωσε και δεύτερη νίκη σε μία ημέρα, αφού μετά την εύκολη επικράτηση επί του Γιαννίκ Σίνερ το μεσημέρι, κατέβαλε και την αντίσταση του Ιταλού Φάμπιο Φονίνι στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, στο απλό Ανδρών.

Εξαιρετική και πάλι η Μαρία Σάκκαρη, πέτυχε σπουδαία νίκη απέναντι στην Ανέτ Κονταβέιτ και προκρίθηκε στον Γ’ γύρο. Η 23χρονη Ελληνίδα, νο 39 στον κόσμο, αντιμετώπισε στον Β’ γύρο την Εσθονή πρωταθλήτρια, νο 16 της παγκόσμιας κατάταξης και ήταν πραγματικά εντυπωσιακή, καθώς πήρε το πρώτο σετ με 6-3, το δεύτερο με 6-2 και την πρόκριση μέσα σε 1 ώρα και 13 λεπτά. Στην επόμενη φάση θα βρεθεί απέναντι σε ένα από τα κορυφαία ονόματα του τουρνουά, την 29χρονη Τσέχα Πέτρα Κβίτοβα