ΠΟΛΟ: Δεύτερη νίκη της Εθνικής (α) – Αποτελέσματα αγώνων Βόλεϊ (α – γ) και Χάντμπολ

Δύσκολη νίκη επί της Γαλλίας για την εθνική, που… βλέπει Ρουμανία

Με νίκη 12-10 επί της Γαλλίας, ολοκλήρωσε η εθνική υδατοσφαίρισης των ανδρών τις υποχρεώσεις της, στην Α΄ φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Βουδαπέστης. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα κατέλαβε τη δεύτερη θέση του Δ΄ ομίλου και τη Δευτέρα (20/1, στις 8 μ.μ. αν δεν υπάρξει αλλαγή στο πρόγραμμα) θα δώσει νοκ-άουτ αγώνα για την πρόκριση στους «8», όπου περιμένει η Κροατία. Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την τυπικά γηπεδούχο Γαλλία): 1-3, 1-3, 6-3, 2-3.

Αντίπαλος της εθνικής στο χιαστί πιθανότατα δεν θα είναι τελικά η Ολλανδία, αλλά η Ρουμανία. Η ομάδα του Σάκη Κεχαγιά έκανε νωρίτερα την έκπληξη, νικώντας 11-10 τη Ρωσία, και αν οι «οράνιε» δεν πάρουν το βράδυ θετικό αποτέλεσμα από την πανίσχυρη Σερβία, θα προκύψει τριπλή ισοβαθμία στον Β΄ όμιλο, όπου οι Ρουμάνοι θα καταταγούν τρίτοι, μπροστά από την Ολλανδία.

Volleyleague ανδρών – Αγωνιστική ημέρα: 9

Εντυπωσιακά ξεκίνησε το 2020 στη Volleyleague των ανδρών. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-2 σετ επί του ΠΑΟΚ στο κλειστό του Αγίου Θωμά μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι που είχε πολλές διακυμάνσεις. Τα σετ: 21-25, 25-21, 24-26, 25-16, 15-13.

Βόλεϊ A1 Γυναικών – Αγωνιστική ημέρα: 12

Ο ΠΑΟΚ ήταν φανερά ανώτερος, επικράτησε με 3-0 σετ επί του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής και έβαλε φωτιά στη μάχη της τετράδας στη Volley League γυναικών. Τα σετ: 3-0 (25-12, 25-23, 25-23).

Handball Premier – 1η αγωνιστική:

Μεγάλο ματς είχαμε στο ΟΑΚΑ, εκεί όπου η ΑΕΚ επικράτησε με 31-30 κόντρα στον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής στην Handball Premier. Οι κιτρινόμαυροι δεν είχαν καλή εικόνα απέναντι σε έναν εξαιρετικά διαβασμένο και παθιασμένο ΠΑΟΚ. Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-8, 10-10, 12-12, 15-14, 18-15 (ημχ.), 20-16, 21-18, 23-20, 25-24, 29-27, 31-30.

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 31-30

Ιωνικός – Ολυμπιακός 18-25

Αερωπός – Δράμα 30-19

ΑΣΕ Δούκα – Φίλιππος Βέροιας 30-26

Διομήδης Άργους – ΑΕΣΧ Πυλαίας 34-29

Άρης Νίκαιας – Φαίακας Κέρκυρας 23-23