ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Αποτελέσματα αγώνων για το Κύπελλο Ελλάδας – ΤΕΝΙΣ: Sofia Open

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ

ΑΕΚ – Ατρόμητος  1-0

Προβάδισμα πρόκρισης στους ημιτελικούς του κυπέλλου Ελλάδας απέκτησε η ΑΕΚ, με τον Μανόλο Χιμένεθ στο τρίτο ντεμπούτο του στον «κιτρινόμαυρο» πάγκο, επικρατώντας 1-0 του Ατρόμητου στο Περιστέρι με πέναλτι του Πόνσε στο 86΄. Το ματς διεκόπη για περίπου 20 λεπτά στο β΄ ημίχρονο λόγω βλάβης στον φωτισμό του σταδίου. Αποβλήθηκε στο 89΄ ο σκόρερ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Εργοτέλης – Αστέρας 0-1

Ανώτεροι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ο Αστέρας νίκησε 1-0 τον Εργοτέλη στο Παγκρήτιο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου και έκανε βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά. Το γκολ που χάρισε τη νίκη στους Αρκάδες πέτυχε στο 50′ ο Μαρτίν Ρόλε. Ο Εργοτέλης μέχρι το 26′ έχασε δύο ποδοσφαιριστές με τραυματισμό, τον στόπερ Μπαχανάκ στο 18′ και τον επιθετικό Έφορντ στο 26′.

Λαμία – Ολυμπιακός 3-3

Συναρπαστικό παιχνίδι στη Λαμία όπου η τοπική ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με τον Ολυμπιακό, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας. Για τη Λαμία δύο τέρματα σημείωσε ο Τσούκαλος (9΄, 62΄) και ένα με αυτογκόλ ο Μπουχαλάκης (31΄), ενώ για τον Ολυμπιακό πέτυχαν τα πρώτα τους γκολ με την ερυθρόλευκη φανέλα, οι Ζιλ Ντίας (12΄) και Σολδάνο (51΄) και το τρίτο τέρμα σημείωσε ο Χασάν (61΄).

Πανιώνιος – ΠΑΟΚ 2-1

Ο Πανιώνιος νίκησε 2-1 τον ΠΑΟΚ στη Νέα Σμύρνη στον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και απέκτησε μικρό προβάδισμα για την πρόκριση του στη επόμενη φάση του θεσμού. Οι «κυανέρυθροι» αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με γκολ του Σφιντέρσκι (57′), κατάφεραν να πάρουν τη νίκη χάρη στα γκολ των Ντουρμισάι (74′) και Σταυρόπουλου (90+1).

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Εξελίξεις στην τεχνική ηγεσία της ΑΕΚ

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης αποτελεί πλέον παρελθόν και αντικαταστάθηκε από τον Μανόλο Χιμένεθ, σε μια αντιστροφή ρόλων από το περασμένο καλοκαίρι, όταν ο Μ. Ουζουνίδης είχε αντικαταστήσει τον Ισπανό τεχνικό μερικές βδομάδες μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος από την «Ένωση». Θα είναι η τρίτη θητεία του Χιμένεθ στην ΑΕΚ.

Η αποτυχία της ΑΕΚ να κερδίσει το κρίσιμο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, που συνοδεύτηκε για άλλη μια φορά από άσχημη εμφάνιση, αποδείχθηκε η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι στη συνεργασία με τον Ουζουνίδη, ο οποίος υπέβαλε την παραίτησή του. Στις επιτυχίες του πιστώνεται η πρόκριση στους ομίλους του Champions League, όπου όμως η ΑΕΚ τερμάτισε χωρίς βαθμό, ενώ εξίσου αποκαρδιωτική κρίθηκε και η εικόνα στο πρωτάθλημα, με την ομάδα να βρίσκεται 14 βαθμούς μακριά από την κορυφή και 8 βαθμούς από τη 2η θέση, και χωρίς νίκη σε ντέρμπι.

Μετά την παραίτηση Ουζουνίδη η διοίκηση της ΑΕΚ κινήθηκε άμεσα και ήρθε σε συμφωνία για συνεργασία 1,5 χρόνου με τον Χιμένεθ, που ήταν ελεύθερος μετά τη λήξη της συνεργασίας του με τη Λας Πάλμας.

Στα προημιτελικά του Sofia Open ο Τσιτσιπάς

Με νίκη απέναντι στον Γιάν Λέναρντ Στρουφ συνέχισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο Sofia Open. Ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε του Γερμανού αντιπάλου του με 7-6, 6-4 και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης, χωρίς να έχει χάσει σετ ακόμη. Στην Arena Armeec της βουλγαρικής πρωτεύουσας βρέθηκαν πολλοί Έλληνες φίλαθλοι για να υποστηρίξουν τον 20χρονο Τσιτσιπά, που αύριο (8/2) θα παίξει για μια θέση στα ημιτελικά απέναντι στον Γκαέλ Μονφίς.