ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ: 4 πανελλήνια ρεκόρ στο παγκόσμιο – ΠΟΛΟ: Πρωτθλήτρια στις νέες η ΝΕ Πατρών – ΤΕΝΙΣ: Κυπριακή άνοδος

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ: Ρεκόρ και εξαιρετικά πλασαρίσματα από τα ελληνικά πεντάλ στο παγκόσμιο της Ολλανδίας

Εντυπωσιακή εμφάνιση, η οποία συνδυάστηκε από τέσσερα πανελλήνια ρεκόρ, μια 5η και μία 6η θέση σε τελικούς, πραγματοποίησαν τα ελληνικά πεντάλ στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας που διεξήχθη στο Άπελντορν της Ολλανδίας.

Δύο πανελλήνια ρεκόρ σημείωσε το tandem των ανδρών αποτελούμενο από τους Χρήστο Σανδαλάκη και Σωτήριο Μπρέτα σε σπριντ και 1χλμ ατομικής χρονομέτρησης. Μάλιστα στο σπριντ κατέλαβε την 5η θέση στον τελικό, ενώ στα προκριματικά ήταν 4ο μεταξύ 20 πληρωμάτων. Ο χρόνος του ελληνικού tandem στο σπριντ ήταν 10.256, ενώ στο 1χλμ ατομική χρονομέτρησης 1:04.235.

Εξαιρετικός και ο Νίκος Παγγελής, ο οποίος συμμετείχε σε τέσσερα αγωνίσματα. Την καλύτερη θέση πήρε στο Σκρατς, όπου κατετάγη 6ος, ενώ σημείωσε και δύο πανελλήνια ρεκόρ στα 3χλμ. Ατομικού πουρσουίτ (3:59.010, 15η θέση) και στο 1χλμ. Ατομικής χρονομέτρησης (01:04.754, 21η θέση).

ΠΟΛΟΠρωταθλήτρια στις Νέες Γυναίκες η ΝΕ Πατρών – Συγχαρητήρια από το Δήμο Πατρέων

Μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, η ΝΕ Πατρών αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας στην κατηγορία των Νέων Γυναικών, καθώς επικράτησε του Ολυμπιακού με 11-8, στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (17/3).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε στο πρώτο οκτάλεπτο με 5-1, όμως η ΝΕ Πατρών κατάφερε να μειώσει στο ημίχρονο σε 6-5. Η ομάδα της Πάτρας, αφού ισοφάρισε σε 8-8, στην τρίτη περίοδο, στέφθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας στις Νέες Γυναίκες, φτάνοντας στη νίκη με 11-8.

Σε δήλωσή του, ο Τάκη Πετρόπουλος, σύμβουλος του δημάρχου Πατρέων σε θέματα αθλητισμού, αναφέρει ότι «η κατάκτηση από τη γυναικεία ομάδα πόλο της ΝΕΠ του πρωταθλήματος Ελλάδος έρχεται να αποτελέσει μια νέα ένδοξη σελίδα στον πατραϊκό γυναικείο αθλητισμό, στον οποίο η πόλη έχει μακρά παράδοση.

Εκφράζω τα θερμά μου συγχαρητήρια στις αθλήτριες, το τεχνικό τιμ και τη διοίκηση της ομάδας, για τη μεγάλη αυτή επιτυχία, η οποία πρέπει να αποτελέσει την αρχή μια νέας πορείας και παράδειγμα προς μίμηση για τα αθλητικά σωματεία της περιοχής».

ΤΕΝΙΣ: Ο Παγδατής κατέτησε το τουρνουά Σενζέν στην Κίνα

Το τρόπαιο του challenger τουρνουά της Σενζέν στην Κίνα κατέκτησε ο Κύπριος τενίστας Μάρκος Παγδατής, καθώς κέρδισε στον τελικό του τουρνουά τον Ιταλό, Στέφανο Ναπολιτάνο, με 2-1 σετ (6-2, 3-6 και 6-4), σε 2 ώρες και 32 λεπτά…

Ο Τιμ νίκησε τον Φέντερερ, κατέκτησε το Indian Wells

Ο Ντομινίκ Τιμ νίκησε στον τελικό του Indian Wells τον Ρότζερ Φέντερερ και κατέκτησε το τρόπαιο στην έρημο της Καλιφόρνια. Αυτός ήταν ο πρώτος μεγάλος τίτλος της καριέρας του, ενώ για 2η διαδοχική χρονιά χάνει στον τελικό της διοργάνωσης o Φέντερερ. Ο 25χρονος Αυστριακός επικράτησε με 3-6, 6-3 και 7-5, μετά από δύο ώρες αγώνα…