ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ: Παγκόσμιος πρωταθλητής και στο σπριντ ο Λιβανός – Εθνικές ομάδες Μπάσκετ και Πόλο

Για δεύτερη ημέρα βρέθηκε στην κορυφή του βάθρου των νικητών ο Λιβανός

Μετά το Κέριν, ο Κωνσταντίνος Λιβανός στέφθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής και στο σπριντ. Ο Χανιώτης ποδηλάτης, στον τελικό του αγωνίσματος, νίκησε τον Ινδό Έσοου και για δεύτερη ημέρα βρέθηκε στην κορυφή του βάθρου των νικητών. Στα προκριματικά πέτυχε πανελλήνιο ρεκόρ με 10.118 στα 200 μέτρα, ενώ έφτασε στο τελικό μετά την επικράτηση επί του Ολλανδού Κουλ. Το παγκόσμιο πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας που φιλοξενείται στην Φρανκφούρτη, ολοκληρώνεται αύριο (18/7).

ΜΠΑΣΚΕΤΕλλάδα – Τουρκία 84-70

Με 84-70 η εθνική Ελλάδας νίκησε σήμερα την αντίστοιχη της Τουρκίας  στο πλαίσιο της 2ης ημέρας του τουρνουά «Ακρόπολις», κάνοντας το 2 στα 2. Αύριο Κυριακή στις 8:30 μ.μ. θα αντιμετωπίσει την Σερβία για την πρωτιά. Νωρίτερα, στις 6 μ.μ. θα γίνει ο αγώνας Τουρκίας – Ιταλίας. Με την Ελλάδα δεν αγωνίστηκε ο τραυματίας Κώστας Σλούκας, ενώ εκτός 12αδας έμεινε και ο Γιάννης Μπουρούσης για να ξεκουραστεί.

Εκτός Παγκοσμίου οι παίδες

Η εθνική μας ομάδα μπάσκετ των παίδων δεν τα κατάφερε απέναντι στην Τουρκία. Ηττήθηκε 75-62 και έμεινε στην έκτη θέση της τελικής κατάταξης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U16 που ολοκληρώνεται σήμερα στο Ούντινε. Με τη νίκη τους αυτή οι Τούρκοι πήραν το πέμπτο και τελευταίο εισιτήριο που οδηγεί στο Παγκόσμιο U17 του 2020. Δεκάλεπτα: 17-24, 30-41, 41-63, 62-75.

Η Εθνική Παμπαίδων 78-57 την Πορτογαλία

Την δεύτερη θέση στο διεθνές τουρνουά της Γκουανταλαχάρα κατέλαβε η Εθνική Παμπαίδων (U14), καθώς την τρίτη και τελευταία ημέρα, νίκησε με 78-57 το αντίστοιχο συγκρότημα της Πορτογαλίας. Τα δεκάλεπτα: 21-11, 37-22, 57-42, 78-57.

Δεύτερη ήττα για την Εθνική γυναικών

Και δεύτερη ήττα γνώρισε η Εθνική γυναικών στο διεθνές τουρνουά της Σιτσάνγκ στην Κίνα. Μετά την ήττα στην πρεμιέρα από την Ιαπωνία, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχασε και από το Πουέρτο Ρίκο με 74-53. Πρώτη σκόρερ για την Ελλάδα ήταν η Άρτεμις Σπανού με 14 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 12-16, 20-30, 31-63, 53-74.

ΠΟΛΟ: Το χάλκινο στο Ευρωπαϊκό θα διεκδικήσουν οι έφηβοι

Για το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υδατοσφαίρισηςτης Τιφλίδας θα αγωνιστεί αύριο Κυριακή (18/8) στις 18:00 η εθνική μας ομάδα των εφήβων, αφού στον ημιτελικό ηττήθηκε 13-8 από την ανώτερη Ιταλία. Τα παιδιά του Δημήτρη Κραβαρίτη θα αντιμετωπίσουν στον αυριανό «μικρό» τελικό την Ουγγαρία, που νωρίτερα ηττήθηκε από την Ισπανία με 8-5 στον πρώτο ημιτελικό. Τα οκτάλεπτα: 1-5, 1-2, 5-3, 1-3.

Πρωτιά στον όμιλο του Πυθία Καπ για την Εθνική Νεανίδων

Την 1η θέση στον όμιλό της εξασφάλισε η Εθνική Νεανίδων της υδατοσφαίρισης, κατά την 2η ημέρα του τουρνουά «Πυθία Καπ», που διεξάγεται στην Ιτέα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αναδείχθηκε ισόπαλο 11-11 με την αντίστοιχη ομάδα της Ουγγαρίας. Έτσι, πήρε την πρωτιά στον Α’ όμιλο, με καλύτερη διαφορά τερμάτων από την δεύτερη Ουγγαρία. Το βράδυ (20:00) η ελληνική ομάδα θα αγωνιστεί στα ημιτελικά με τη δεύτερη του Β΄ ομίλου Ολλανδία, η οποία ηττήθηκε 12-10 από την Ιταλία. Τα οκτάλεπτα: 2-2, 3-4, 2-4, 4-1.