ΜΠΑΣΚΕΤ: Επιτυχίες των Εθνικών ομάδων – ΥΓΡΟΣ ΣΤΙΒΟΣ – ΤΕΝΙΣ – ΣΤΙΒΟΣ

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Εθνική κωφών Γυναικών

Το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κωφών Γυναικών στο Μπάσκετ, κατέκτησε η Εθνική Ελλάδας, επικρατώντας με 51-42 της Λιθουανίας στον τελικό της διοργάνωσης.

Έτσι το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μετά το Eurobasket το 2016 στη Θεσσαλονίκη και τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2017 ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου και στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που διεξάγεται στην Πολωνία.

Οι παίκτριες μας έφτασαν στη νίκη έχοντας τον έλεγχο του ρυθμού και του σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 9-9, 20-15, 34-24, 51-42.

Εθνική Νεανίδων: Δεύτερη σερί νίκη με εντυπωσιακό β’ δεκάλεπτο

Χάρη στο εντυπωσιακό β’ δεκάλεπτό της, η Εθνική Νεανίδων έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη απέναντι στη Ρουμανία (63-51) για τη δεύτερη αγωνιστική ημέρα του Πανευρωπαϊκού Β’ Κατηγορίας.

Το 2/2 στο Πανευρωπαϊκό Β’ Κατηγορίας των Σκοπίων έκανε η Εθνική Νεανίδων, σε ένα πολύ πιο απαιτητικό παιχνίδι σε σχέση με αυτό της πρεμιέρας. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε της Ρουμανίας (63-51) χάρη στην εντυπωσιακή απόδοσή της στο δεύτερο δεκάλεπτο, οπότε κι επέστρεψε από το -8.

Δέχθηκε μόλις 4 πόντους, κυριάρχησε κοντά στο καλάθι και πήρε διψήφιο προβάδισμα, το οποίο διαφύλαξε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης. Τα δεκάλεπτα: 19-11, 23-34, 41-51, 51-63.

Η Ιωάννα Κριμίλη (18 πόντοι) ήταν η πρώτη σκόρερ για την ομάδα του Γιάννη Γερεουδάκη, η οποία πάντως παρουσιάστηκε άστοχη αφού τελείωσε το παιχνίδι με 18/46 δίποντα και 5/22 τρίποντα. Η καλή άμυνά της όμως και η δυνατότητα να εκμεταλλευτεί τα πολλά ρουμανικά λάθη (21) έπαιξαν καθοριστικό ρόλο προκειμένου η νίκη να καταλήξει στην Ελλάδα.

Την Κυριακή (7/7, 19:45) η Ελλάδα κοντράρεται με τη Βόρεια Μακεδονία.

Για την 9η θέση με την Αυστραλία η Εθνική νέων Κ19

Η Ελλάδα πήρε «εκδίκηση» από την ομάδα που της «έκοψε το δρόμο» από το να διεκδικήσει κάτι καλύτερο στο Παγκόσμιο Κύπελλο U19, που φιλοξενείται στο Ηράκλειο της Κρήτης. Στη δεύτερη «κόντρα» με την Αργεντινή, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα απέδωσε πολύ καλό μπάσκετ, άφησε πίσω την ήττα στην φάση των ομίλων κι επικράτησε με 72-66, οπότε το μεσημέρι της Κυριακής (7/07, 15:30) θα διεκδικήσει απέναντι στην δυνατή Αυστραλία την 9η θέση στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 35-37 (ημ.), 48-55, 66-72.

Καταδύσεις: Επτά μετάλλια στην πρεμιέρα του Βαλκανικού

Οι Βαλκανικοί Αγώνες Καταδύσεων Νέων ξεκίνησαν την Παρασκευή (5/7) στη Βάρνα της Βουλγαρίας, με τους Έλληνες αθλητές να κατακτούν 7 μετάλλια στην πρώτη ημέρα (3 χρυσά, 2 ασημένια, 2 χάλκινα).

Ο Θεόφιλος Αυθίνος ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στο 1μ τραμπολίνο (α’ κατηγορίας) με 414.40 βαθμούς, ενώ ο Αθανάσιος Τσιρίκος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 367.05. Στη 2η θέση βρέθηκε ο Ρουμάνος Ντράγκομιρ με 403.50 βαθμούς.

Στα 10μ σταθερού βατήρα στα κορίτσια (α’ κατηγορίας), η Μελίτη Ευθυμίου τερμάτισε πρώτη με 329.45, ενώ το χρυσό μετάλλιο πήρε και ο Γρηγόρης Μήτρου με την Μαργαρίτα Γιαννοπούλου στα 3μ τραμπολίνο μικτών συγχρονισμένων καταδύσεων (γ’ κατηγορίας) με 138.42 βαθμούς.

Η Λυδία Γεωργοπούλου, στα 3μ τραμπολίνο (β’ κατηγορίας), πήρε το ασημένιο μετάλλιο με 277.80 βαθμούς και το χάλκινο η Άννα-Μαρία Σαχίνη με 242.35 βαθμούς. Ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε και η Σταυρούλα Χαλέμου στο 1μ τραμπολίνο (γ’ κατηγορίας), μαζεύοντας 215.70 βαθμούς, ενώ στο ίδιο αγώνισμα η Μαργαρίτα Γιαννοπούλου βρέθηκε στην 6η θέση με 167.95 βαθμούς.

Στο 1μ τραμπολίνο στα αγόρια (γ’ κατηγορίας) ο Γρηγόρης Μήτρου αναδείχθηκε 4ος, παίρνοντας 219.25 βαθμούς.

Με το τέλος της πρώτης ημέρας, ο Ομοσπονδιακός προπονητής Πέτρος Φυρίγος δήλωσε: «Η πρώτη ημέρα των αγώνων ολοκληρώθηκε εξαιρετικά, με τους αθλητές μας να κατακτούν 7 μετάλλια, πραγματοποιώντας πολύ καλές εμφανίσεις και ελπίζω ότι θα έχουμε και την ανάλογη συνέχεια».

Κολύμβηση: Πανελλήνιο ρεκόρ Εφήβων ο Κάχρης

Οι εξαιρετικές εμφανίσεις των Ελλήνων κολυμβητών συνεχίζονται στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων στο Καζάν με τον Αλέξανδρο Κάχρη να σημειώνει Πανελλήνιο ρεκόρ Παίδων και Εφήβων στα 800μ. ελεύθερο.

Ο Αλέξανδρος Κάχρης ξεχώρισε στην τέταρτη ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κολύμβησης Εφήβων-Νεανίδων στο Καζάν, καθώς πέτυχε Πανελλήνιο ρεκόρ Παίδων και Εφήβων στα 800μ ελεύθερο, ενώ τέσσερις κολυμβητές προκρίθηκαν στους ημιτελικούς, των αγωνισμάτων τους.

Ο αθλητής του ΝΟ Χανίων κατέλαβε την 1η θέση στην αργή σειρά, με χρόνο 8:02.83, ενώ στο ίδιο αγώνισμα, ο Δημήτρης Μάρκος κατετάγη 11ος με 8:19.29.

Στα 100μ πρόσθιο, ο Αρκάδιος Ασπουγαλής τερμάτισε 7ος με 1:02.69, παίρνοντας το εισιτήριο για τη συνέχεια, όπως και ο Σάββας Θώμογλου, ο οποίος βρέθηκε στην 12η θέση με επίδοση 1:03.52.

Ο Ιωάννης Χρήστου, πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση, προκρίθηκε στον ημιτελικό παίρνοντας την 4η θέση με 25.99, ενώ ο Στέργιος Μπίλας πέρασε ως 16ος με 26.45. Ο Θοδωρής Ανδρεόπουλος ολοκλήρωσε την προσπάθειά του στην 17η θέση με χρόνο 26.46, όμως δεν προκρίθηκε, καθώς μπορούν να περάσουν στην επόμενη φάση μόνο δύο Έλληνες, ενώ ο Χρυσόστομος Καταμπάς βγήκε 36ος με 27.50.

Στα 4Χ100μ μικτή ομαδική, ο Θοδωρής Ανδρεόπουλος, ο Σάββας Θώμογλου, η Γεωργία Δαμασιώτη και η Ζαχαρούλα Καλογέρη τερμάτισαν 12οι με 4:02.17, η Βασιλική Κιρτσόγλου πήρε την 23η θέση στα 100μ ύπτιο με 1:04.67 και ο Κωνσταντίνος Στάμου την 33η θέση στα 200μ ελεύθερο με 1:53.91.

Ο Αρκάδιος Ασπουγαλής αναφέρθηκε στην πρόκριση στον ημιτελικό των 100μ πρόσθιο, καθώς και στο χάλκινο μετάλλιο στα 50μ πρόσθιο: «Είναι τρομερό συναίσθημα να παίρνεις ένα μετάλλιο σε μια μεγάλη διοργάνωση και είμαι πολύ χαρούμενος που τα κατάφερα. Δούλεψα όλο το χρόνο σκληρά και θα συνεχίσω να το κάνω. Επόμενος στόχος είναι ο τελικός στα 100μ πρόσθιο».

Στίβος: Εξαιρετικός Τεντόγλου στη Λοζάνη

Ο Μίλτος Τεντόγλου κατέλαβε τη δεύτερη θέση στο Diamond League της Λοζάνης με καλύτερο άλμα στα 8,19μ. επίδοση που αποτελεί φετινό ρεκόρ του στο μήκος.

Έξι έγκυρα άλματα, πέντε προσπάθειες πάνω από τα 8,10 μ. και νέο φετινό ρεκόρ. Ο Μίλτος Τεντόγλου πραγματοποίησε σήμερα μία από τις σταθερότερες εμφανίσεις της καριέρας του, στη διάρκεια του Diamond League της Λοζάνης καταλαμβάνοντας την δεύτερη θέση με 8,19 μ. (0,5).

Ο 21χρονος βελτίωσε το 8,18 μ. των Χανίων και έδειξε έτοιμος για τον πρώτο μεγάλο του στόχο της σεζόν, το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23, την ερχόμενη εβδομάδα στο Γκέβλε της Σουηδίας.

Ο Τεντόγλου ξεκίνησε με 8.14 μ. και συνέχισε με 8,19 μ., 8,18 μ., 8,11 μ., 7,92 μ. και έκλεισε με 8,12 μέτρα για να δείξει πως είναι ένας από τους κορυφαίους άλτες του μήκους της φετινής σεζόν. Νικητής στο σημερινό αγώνα ήταν ο Γιαν Ετσεβαρία με 8,32 μ. και τρίτος πίσω από την Έλληνα, ο Λούβο Μανιόνγκα (Ν. Αφρική) με 8,13 μέτρα.

Αποκλείσθηκε και στο διπλό η Σάκκαρη

Στον δεύτερο γύρο σταμάτησε η πορεία της Μαρίας Σάκκαρη στο διπλό του Γουίμπλεντον. Με συμπαίκτρια την Αϊλα Τομλιάνοβιτς από την Αυστραλία, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, δεν κατάφερε να συνεχίσει στο κορυφαίο τουρνουά, καθώς για τον Β` γύρο, ηττήθηκαν με…