ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ: Μπάσκετ, Πόλο, Βόλεϊ, Ποδοσφαίρου, Τένις

ΜΠΑΣΚΕΤ: Στους «8» η Εθνική παίδων

Το «εισιτήριο» για τους προημιτελικούς του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U16, που διεξάγεται στο Ούντινε, πανηγυρίζει η Εθνική παίδων, μετά τη μεγάλη νίκη επί της Λιθουανίας με 67-56.
Τα 10λεπτα: 10-10, 25-27, 50-40, 67-56.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα αντιμετωπίσει στην φάση των «8» το νικητή του αγώνα, Ιταλία-Λετονία, με στόχο την πρόκριση στους ημιτελικούς. Ο Λευτέρης Μαντζούκας με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Σωτήρης Οικονομόπουλος με 17 πόντους ήταν αυτοί που έκαναν τη διαφορά.

ΠΟΛΟ: Στα προημιτελικά η Εθνική εφήβων

Την πρόκριση στους προημιτελικούς του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος εφήβων και την πρωτιά του γκρουπ εξασφάλισε η Εθνική ομάδα, μετά τη σημερινή (13/08) επιβλητική της νίκη επί της διοργανώτριας, Γεωργίας, με 18-7.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πήρε την πρώτη θέση του 2ου ομίλου, όπου συμμετείχαν ακόμη το Μαυροβούνιο και η Ρουμανία, ενώ ανήμερα της Παναγίας (15/08) στις 12 το μεσημέρι θα αντιμετωπίσει το νικητή του χιαστί αγώνα, Σερβία-Μάλτα.

Οι Σέρβοι τερμάτισαν στη δεύτερη θέση του Γ’ Ομίλου πίσω από την Ουγγαρία, από την οποία ηττήθηκαν με 12-3 στην πρεμιέρα των αγώνων, ενώ νίκησαν την Ολλανδία (9-8) και την Σλοβακία (14-4).

ΒΟΛΕΪ: Ήττα της Εθνικής γυναικών από την Γαλλία

Παρότι πήρε το πρώτο σετ, η Εθνική γυναικών ηττήθηκε από την Γαλλία με 3-1 σετ (26-24, 20-25, 17-25, 22-25), στο τρίτο της ματς του διεθνούς τουρνουά «Savaria Cup», που διεξάγεται στην Βουδαπέστη.

Οι Γαλλίδες κυριάρχησαν στο μπλοκ (16-7) κι έκαναν το 3Χ3 στη διοργάνωση. Οι δύο ομάδες συμμετέχουν στον Α’ όμιλο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και θα αναμετρηθούν εκ νέου στην Άγκυρα στις 24 Αυγούστου για την 2η αγωνιστική.

Οι δύο προπονητές δοκίμασαν διάφορα σχήματα με πολλές αλλαγές κατά την διάρκεια του αγώνα, ενώ ο Γκιγιέρμο Ναράνχο αποβλήθηκε από την αναμέτρηση μετά από διαμαρτυρίες προς τους διαιτητές, Τίλμαν και Μετζόφι. Την Τετάρτη (14/08) η «γαλανόλευκη» θα αντιμετωπίσει στις 18:00 την Ισπανία, η οποία νωρίτερα γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από την οικοδέσποινα του τουρνουά Ουγγαρία.

Αποκλεισμός με ψηλά το κεφάλι για τον ΠΑΟΚ

Είχε σκορ πρόκρισης για είκοσι λεπτά, ο ΠΑΟΚ, εν τέλει, δεν μπόρεσε να φύγει από τη «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα» με το αποτέλεσμα που ήθελε. Ηττήθηκε από τον Αγιαξ, στη ρεβάνς για τον γ’ προκριματικό γύρο του Champions League (σ.σ. 2-2 το πρώτο ματς στην Τούμπα), με 3-2 και θα συνεχίσει τη ευρωπαϊκή διαδρομή του στα πλέι οφ του Europa League, με αντίπαλο τη Σλόβαν Μπραντισλάβας.

Ο Μπίσεσβαρ έδωσε το προβάδισμα στον «Δικέφαλο» στο 23ο λεπτό και ο Τάντιτς, με πέναλτι, στο 43ο λεπτό έκανε το 1-1. Ο Σέρβος, νωρίτερα (32ο λεπτό) έχασε πέναλτι, με τον Πασχαλάκη να διώχνει την μπάλα.

Στο 79ο λεπτό, με κεφαλιά, ο Ταλιαφίκο έδωσε τα ηνία στον Αγιαξ (2-1) και στο 85ο λεπτό, με νέο πέναλτι, ο Τάντιτς «έγραψε» το 3-1. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα (94ο λεπτό) ο Μπίσεσβαρ.

Ένα βήμα ακόμη για τα πλέϊ οφ ο Ολυμπιακός

Την πρόκριση στα πλέι οφ του Champions League πήρε ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε με 2-0 την Μπασακσεχίρ στη ρεβάνς Γ΄ προκριματικού γύρου της διοργάνωσης. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Σα, ο οποίος με σπουδαίες επεμβάσεις κράτησε την ομάδα του ζωντανή. Ο Σεμέδο στο 55′ άνοιξε το σκορ και στο 78′ ο Βαλμπουενά με πέναλτι έκανε το 2-0. Δοκάρι για τους Πειραιώτες είχε στο 4′ ο Γκιγιέρμε. Για 4ο παιχνίδι ο Ολυμπιακός κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Ο Ολυμπιακός με το 1-0 του πρώτου αγώνα μπήκε δυνατά στο γήπεδο και κυνήγησε ένα γκολ που θα τον έκανε απόλυτο φαβορί για την πρόκριση. Οι Πειραιώτες άγγιξαν το γκολ στο 4′, αλλά ο «κεραυνός» του Γκιγιέρμε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη. Οι Τούρκοι ανέβασαν απόδοση και αν δεν είχαν βρει απέναντί τους τον εξαιρετικό Σα, τα πράγματα θα ήταν πολύ δύσκολα για τον Ολυμπιακό. Ο πορτιέρο των «ερυθρόλευκων» είπε αρχικά όχι στον Βίστσα στο 10′ και στο 35′ με τρομερή επέμβαση σταμάτησε τον Ρομπίνιο.

Τεράστια πρόκριση στα πλέι οφ ο ΑΠΟΕΛ

Η αλλαγή προπονητή στον ΑΠΟΕΛ, όχι μόνο έφερε γούρι στην ομάδα, αλλά και μία τεράστια πρόκριση στα πλέι οφ του Champions League εις βάρος της Καραμπάχ. Οι πρωταθλητές Κύπρου, μάλιστα, περιμένουν σε λίγες ώρες για να μάθουν τον αντίπαλό τους στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, που θα προκύψει από το νικητή του ζευγαριού, Άγιαξ-ΠΑΟΚ.

Η έλευση του Ντολ αντί του Τραμετσάνι οδήγησε τον ΑΠΟΕΛ σε μεγάλη νίκη στο Μπακού με 2-0 επί της Καραμπάχ, σκορ που λίγοι θα περίμεναν μετά την εντός έδρας ήττα της περασμένης εβδομάδας στο ΓΣΠ της Λευκωσίας με 2-1.

ΤΕΝΙΣ: Ήττα για Τσιτσιπά/Κύργιο στο διπλό

Την ήττα από το κορυφαίο δίδυμο του κόσμου στο διπλό του Σινσινάτι Όπεν γνώρισαν οι Στέφανος Τσιτσιπάς και Νικ Κύργιος. Με 6-1, 7-6 (8) οι Χουάν Σεμπαστιάν Καμπάλ/Ρόμπερτ Φάρα (νο 1 στον κόσμο) επικράτησαν του Έλληνα και του ομογενή από την Αυστραλία τενίστα, μένοντας εκτός δεύτερου γύρου. Τσιτσιπάς και Κύργιος είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς σε σούπερ τάι μπρέικ, καθώς βρέθηκαν με δύο σετ πόιντ στο τάι μπρέικ του δεύτερου σετ (5-6, 6-7), αλλά δεν τα κατάφεραν.

Προκρίθηκε στο μονό ο Κύργιος

Ο Νικ Κύργιος προκρίθηκε στον Β` γύρο του διεθνούς τουρνουά τένις, που διεξάγεται στο Σινσινάτι των ΗΠΑ. Ο Ελληνοαυστραλός τενίστας, επικράτησε στην πρεμιέρα του Ιταλού, Λορέντσο Σονέγκο με 7-5, 6-4 και συνεχίζει την πορεία του στην διοργάνωση.