ΕΛΛΑΔΑ: Κύπελλα Ποδοσφαίρου και Βόλεϊ ανδρών – ΕΥΡΩΠΗ: Τένις

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ – ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ:

Πέταξε… στους «4» ο Δικέφαλος του Βορρά

Η καλύτερη ομάδα στις διπλές αναμετρήσεις, Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ, ήταν αυτή που προκρίθηκε στους ημιτελικούς του Κυπέλλου. Μετά το 2-0 της Τούμπας, ο «Δικέφαλος του Βορρά» νίκησε και στο ΟΑΚΑ τους «πράσινους», με 1-0 (Σβιντέρσκι στο 11΄), και πήρε δίκαια το «εισιτήριο» για την τετράδα του θεσμού. Το όνειρο της ανατροπής-πρόκρισης για το «τριφύλλι» διήρκεσε ακριβώς 11 λεπτά στην αποψινή (12/02) ρεβάνς της προημιτελικής σειράς. Μπροστά σε 20.000 και πλέον φίλους του ο Παναθηναϊκός έμεινε εκτός από τον μεγάλο εφετινό του στόχο, καθώς και στα δύο ματς με τον κάτοχο του τροπαίου ήταν κατώτερος των περιστάσεων.

Πρόκριση με… χτυποκάρδια για Ολυμπιακό

Η Λαμία έβαλε πολύ δύσκολα στον Ολυμπιακό για μία ώρα στο «Γ. Καραϊσκάκης», με το φάντασμα του περυσινού αποκλεισμού των «ερυθρολεύκων» να πλανάται στην ατμόσφαιρα, αλλά δεν άντεξε στην ασφυκτική πίεση των γηπεδούχων στην επανάληψη, που έπαιζαν με την «πλάτη στον τοίχο» κυνηγώντας την ανατροπή του 0-1 (0-0 ο πρώτος αγώνας). Τελικά η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έφτασε στη νίκη με 3-2, χάρις σε τρεις κεφαλιές από τους Χασάν και Σισέ (2) που προήλθαν από ισάριθμες ασίστ του Βαλμπουενά (!) και εξασφάλισε τη συμμετοχή της ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Άρης στα ημιτελικά της διοργάνωσης

Το γκολ του Ντάνιελ Λάρσον στάθηκε αρκετό για να πάρει ο Άρης τη νίκη 1-0 επί του Ατρόμητου στο Περιστέρι και, παράλληλα, την πρόκριση για τους ημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι “κίτρινοι”, σε συνδυασμό με το 0-0 του «Κλεάνθης Βικελίδης» πήραν το εισιτήριο για τους «4» και ατενίζουν με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον τους στη φετινή σεζόν, αφήνοντας τον Ατρόμητο με την ψυχολογία στο ναδίρ ενόψει του «τελικού» της ερχόμενης Δευτέρας απέναντι στον ΟΦΗ για το πρωτάθλημα της Super League.

ΒΟΛΕΪ: «Μπρέικ» του Παναθηναϊκού στου Ρέντη

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός πρόσφεραν ένα συγκλονιστικό παιχνίδι διάρκειας μεγαλύτερης των 2,5 ωρών στον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς», στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη. Οι «πράσινοι» έκαναν μεγάλη ανατροπή, καθώς αν και βρέθηκαν πίσω με 0-2 στα σετ επανέκαμψαν και κατάφεραν να νικήσουν με 3-2, αποκτώντας προβάδισμα για την πρώτη κατάκτηση του τίτλου στην Ιστορία τους. Ο δεύτερος τελικός θα φιλοξενηθεί στο κλειστό του Αγίου Θωμά την ερχόμενη Τετάρτη, στις 19 Φεβρουαρίου. Τα σετ: 25-21, 25-21, 23-25, 24-26, 10-15.

ΤΕΝΙΣ: Στα προημιτελικά η Σάκκαρη – Εκτός προημιτελικών ο Τσιτσιπάς

Η Μαρία Σάκκαρη συνεχίζει την πορεία της στο διεθνές τουρνουά, που φιλοξενείται στην Αγία Πετρούπολη. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, που βρίσκεται στο Νο 21 της παγκόσμιας κατάταξης, επικράτησε της Γαλλίδας, Αλίζ Κορνέ (Νο 61 στον κόσμο) με 6-2, 6-4 και μετά από αγώνα διάρκειας μίας ώρας και 27 λεπτών. Αντίπαλος της 24χρονης Σάκκαρη, στον προημιτελικό, θα είναι η Ελβετίδα, Μπελίντα Μπέσιτς (Νο 5 στον κόσμο).

Την ήττα με 7-5, 6-4 γνώρισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς από τον Σλοβένο Αλιάζ Μπεντένε, στους «16» του τουρνουά του Ρότερνταμ, και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση. Ο Έλληνας τενίστας «πλήρωσε» την αδυναμία του να «σπάσει» το σερβίς του αντιπάλου του στο πρώτο σετ, οπότε είχε αρκετές ευκαιρίες.