ΕΥΡΩΠΗ: Εθνική Πόλο (Α), Βόλεϊ (Γ), Τένις – ΕΛΛΑΔΑ: Κύπελλο Μπάσκετ (Α)

ΠΟΛΟ: Άνετα η Εθνική 19-7 τη Γεωργία

Η εθνική υδατοσφαίρισης των ανδρών σημείωσε την πρώτη νίκη της στα προκριματικά του World League, καθώς επιβλήθηκε άνετα 19-7 της Γεωργίας στην Τιφλίδα, στον δεύτερο αγώνα της για τη φετινή διοργάνωση. Η ελληνική ομάδα πήρε από την αρχή τα ηνία του αγώνα, προηγήθηκε 5-0 λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου και έφτασε δια… περιπάτου στη νίκη, με τον Θοδωρή Βλάχο να κάνει διάφορες δοκιμές και να χρησιμοποιεί και τους δύο τερματοφύλακες (ο Μάνος Ζερδεβάς έπαιξε στο α΄ ημίχρονο και ο Κώστας Γαλανίδης στο β΄).

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί και στο πρόσφατο Ευρωπαϊκό της Βουδαπέστης (17-10 για τη «γαλανόλευκη») και θα συναντηθούν εκ νέου τον επόμενο μήνα, στο προ-ολυμπιακό τουρνουά του Ρότερνταμ.

ΒΟΛΕΪ: Πρόκριση-θρίλερ ο Ολυμπιακός (Γ)

Ο Ολυμπιακός φλέρταρε με έναν πρόωρο αποκλεισμό από το Κύπελλο Ελλάδας, όμως τη στιγμή που έπρεπε η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έδειξε το χαρακτήρα και το μέταλλο από το οποίο έχει σφυρηλατηθεί, νίκησε με 3-2 τον Παναθηναϊκό στο «φλεγόμενο» κλειστό του Αγίου Θωμά και προκρίθηκε στα προημιτελικά, συνεχίζοντας την προσπάθεια για την κατάκτηση του 10ου τίτλου της στη διοργάνωση.

Ο αγώνας χαρακτηρίστηκε από τις συνεχείς ανατροπές, με τις «ερυθρόλευκες» να προηγούνται 1-0 και 2-1 σετ, τις «πράσινες» να ισοφαρίζουν και να οδηγούν το παιχνίδι στο τάι-μπρέικ και τη συνάντηση να ολοκληρώνεται με άουτ επίθεση της Οικονομίδου, σε φάση που ελέγχθηκε από το video referee.

Τα σετ: 16-25, 25-14, 11-25, 25-20, 13-15.

ΤΕΝΙΣ: «Έσπασε το ρόδι» στο Ρότερνταμ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε με ανατροπή τον Πολωνό Χούμπερτ Χουρκάτζ με 2-0 (6-3, 6-1), στην πρεμιέρα του και προκρίθηκε, για πρώτη φορά στην καριέρα του, στο β΄ γύρο του τουρνουά του Ρότερνταμ, στην τέταρτη συμμετοχή του και ανήμερα των 23ων γενεθλίων του αντιπάλου του. Στον επόμενο γύρο ο Έλληνας πρωταθλητής θα αντιμετωπίσει τον Σλοβένο Αλιάζ Μπέντενε, που απέκλεισε με 2-0 σετ τον Μπενουά Περ.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ – ΜΠΑΣΚΕΤ:

«Αέρας» στον τελικό η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ επιβεβαίωσε τα προγνωστικά, «αρπάζοντας» από τον Διαγόρα Δρυοπιδέων την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου απέναντι στον Προμηθέα θα διεκδικήσει τον 5ο τρόπαιό της στο θεσμό (1981, 2000, 2001, 2018). Η Ένωση πέρασε νικηφόρα με 89-71 από το Αιγάλεω, στον χρονικά δεύτερο ημιτελικό, δίνοντας τέλος στα όνειρα των γηπεδούχων για τη συνέχεια στις εκπλήξεις. Μεγάλη εμφάνιση από τον Γιόνας Ματσιούλις, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους. Τα δεκάλεπτα: 13-18, 30-41, 43-70, 71-89.

Δίκαιη πρόκριση στον τελικό ο Προμηθέας

Με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη σε συγκλονιστική κατάσταση, με τους Κατσίβελη – Αγραβάνη έτοιμους για έναν αγώνα τέτοιας κρισιμότητας, με τον κόσμο στο πλευρό της, η ομάδα του Μάκη Γιατρά νίκησε (67-61) το Περιστέρι, πέτυχε τον στόχο της και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας που θα γίνει την Κυριακή στα Δύο Αοράκια του Ηρακλείου. Κακή η εικόνα του Περιστερίου στο τέταρτο δεκάλεπτο, με διαδοχικά λάθη, βιαστικές αποφάσεις και αναποτελεσματικότητα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Τα δεκάλεπτα: 17-16, 31-30, 52-47, 67-61.