Ελληνικές επιτυχίες σε διεθνείς διοργανώσεις Βόλεϊ, ΑμεΑ, Πόλο, Τένις, Ιστιοπλοΐας

ΒΟΛΕΪ: Νίκη με 3-1 της Εθνικής γυναικών επί της Σλοβενίας

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μετά την ήττα στις λεπτομέρειες το Σάββατο από την διοργανώτρια Ουγγαρία, επικράτησε 3-1 σετ (25-22, 23-25, 25-16, 25-19) σε 95 λεπτά της Σλοβενίας, ομάδα από την οποία είχε χάσει δύο φορές στον όμιλο του Silver European League στην αρχή του καλοκαιριού.

Ο κόουτς Ναράνχο άλλαξε το βασικό σχήμα της ομάδας σε σχέση με αυτό που παρέταξε στον εναρκτήριο αγώνα του τουρνουά. Ξεκίνησε στα άκρα με την Βλαχάκη αντί της Μερτέκη και στο κέντρο με την νεαρή Καλαντάτζε στη θέση της Εμμανουηλίδου. Επίσης χρησιμοποίησε στον αγώνα και τα δύο λίμπερο με την Αρτακιανού να βγάζει υποδοχή και την Κονόμη άμυνα.

Οι συνθέσεις:Ελλάδα (Ναράνχο): Λαμπρούση 6 (2 μπλοκ, 1 άσσοι, 3/7 επ.), Στράντζαλη 17 (12/31 επ., 32% υπ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Βλαχάκη 12 (11/26 επ., 44% υπ., 1 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 23 (17/40 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 8 (2/7 επ.,  2 μπλοκ, 4 άσσοι), Καλαντάτζε 9 (7/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), λίμπερο Αρτακιανού (47% υπ.) Κονόμη.

ΑμεΑ: Χάλκινο μετάλλιο για το γυναικείο tandem των Καλατζή/Μηλάκη

Επιστροφή στις διακρίσεις και τα μετάλλια για το ελληνικό γυναικείο tandem, το οποίο συνθέτουν οι Ελένη Καλατζή και Ηρώ Μηλάκη (πιλότος). Στο Παγκόσμιο Κύπελλο ποδηλασίας δρόμου που διεξήχθη στο Κεμπέκ του Καναδά, το ελληνικό δίδυμο κατέκτησε την τρίτη θέση στον αγώνα αντοχής απόστασης 76 χιλιομέτρων, είχε συγκομιδή 72 βαθμών στην παγκόσμια κατάταξη και πλέον τα ελληνικά πεντάλ… φλερτάρουν με την κατάκτηση δύο «εισιτηρίων» για τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

ΠΟΛΟ: Άνετα η δεύτερη νίκη της Εθνικής εφήβων, 11-1 τη Ρουμανία

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες στον Β` Όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στην Τιφλίδα, σημείωσε η εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των εφήβων, επικρατώντας 11-1 της Ρουμανίας. Έτσι η Ελλάδα επιβεβαιώνει τον χαρακτηρισμό της ως απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του Ομίλου, η οποία θα κριθεί οριστικά στον τρίτο αγώνα της, αυτόν κόντρα στη διοργανώτρια Γεωργία (αύριο 13/8, στις 18:00). Εάν η Εθνική μας νικήσει ή, τουλάχιστον, δεν χάσει στον συγκεκριμένο αγώνα θα είναι σίγουρα πρώτη και θα πετύχει την απευθείας πρόκρισή της στα προημιτελικά του τουρνουά.

ΤΕΝΙΣ: Νίκη και πρόκριση της Σάκκαρη

Στο δεύτερο γύρο του τουρνουά στο Σινσινάτι προκρίθηκε η Μαρία Σάκκαρη. Η «Σακ» ήταν εξαιρετική στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και με 6-3, 6-0 επικράτησε επί της Ιταλίδας, Καμίλα Τζιόρτζι. Στον επόμενο γύρο η Μαρία Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει την Πέτρα Κβίτοβα η οποία πέρασε χωρίς αγώνα τον πρώτο γύρο.

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ: Αργυρό ο 16χρονος Καρβουνιάρης στο Παγκόσμιο RSX U17

Ακόμη μία σημαντική επιτυχία για την ελληνική ιστιοπλοϊα, ήλθε από την Αγία Πετρούπολη και το παγκόσμιο πρωτάθλημα RSX youth. Ο 16χρονος Γιάννης Καρβουνιάρης, κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στην διοργάνωση, καθώς ολοκλήρωσε τις 10 ιστιοδρομίες με 132 βαθμούς ποινής και κατετάγη στην δεύτερη θέση, μεταξύ 12 συμμετεχόντων.