ΕΛΛΑΔΑ: Αποτελέσματα και βαθμολογίες Ποδοσφαίρου – Βόλεϊ – Χάντμπολ

SUPER LEAGUE: Αποτελέσματα 19ης αγωνιστικής

Ισοπαλία, που δεδομένων των συνθηκών ισοδυναμεί με άθλο, απέσπασε ο ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ από την ΑΕΚ. Το ντέρμπι «Δικεφάλων» έληξε 1-1 (74΄ Πόνσε – 10΄ Μαουρίσιο), αλλά ο βαθμός ήταν «χρυσός» για τους Θεσσαλονικείς, καθώς έπαιξαν με παίκτη λιγότερο από το 32ο λεπτό λόγω της αποβολής του Ζαμπά (δύο κίτρινες). Η διαφορά του πρωτοπόρου από τον Ολυμπιακό μειώθηκε στους 6 βαθμούς, ενώ την επόμενη (20ή) αγωνιστική ο ΠΑΟΚ περιμένει τους «ερυθρόλευκους» στην Τούμπα για το ντέρμπι τίτλου.

Εξαιρετικός σε ακόμη ένα παιχνίδι εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε με 4-0 του Πανιωνίου. Οι Πειραιώτες αν και δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα πέτυχαν το πρώτο τους τέρμα με τον Χασάν (68′) και στη συνέχεια δεν σταμάτησαν να βρίσκουν δίχτυα. Γκερέρο (75′), Χριστοδουλόπουλος (79′ πεν) και Βούκοβιτς (86′) σκόραραν για τον Ολυμπιακό, που μείωσε στους 5 βαθμούς από τον ΠΑΟΚ, έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στην πρωτεύουσα της Βοιωτίας ανάμεσα στον Λεβαδειακό και τον Παναθηναϊκό. Οι ομάδες έμειναν στο 0-0, ύστερα από ένα παιχνίδι που είχε πάντως φάσεις και ρυθμό, με το αποτέλεσμα να μην εξυπηρετεί κανέναν από τους αντίπαλους, για εντελώς διαφορετικούς λόγους.

Χωρίς νικητή έληξε και το παιχνίδι ΟΦΗ και Ξάνθης, που  αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα 0-0. Μετά το αποτέλεσμα αυτό, οι Κρήτες ανέβηκαν στους 17 βαθμούς, όπου «συγκατοικούν» προσωρινά με τον ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ η Ξάνθη έφτασε στους 25 και στο -2 από την πρώτη πεντάδα της κατάταξης.

O Ματέο Γκαρσία, με πλασέ στο 76΄ χάρισε τους 3 βαθμούς στον Άρη, σημειώνοντας το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, 1-0, με τον ΠΑΣ Γιάννινα, στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Με γκολ του Γιώργου Μανούσου στο 89ο λεπτό, ο Ατρόμητος νίκησε με 1-0 την ΑΕΛ και «δραπέτευσε» με το «διπλό» από την AEL FC Arena για την 19η αγωνιστική της Super League.

Ο Παναιτωλικός έβαλε τέλος στο σερί των τεσσάρων εντός έδρας νικών που μετρούσε η Λαμία εντός του 2019, περνώντας νικηφόρα με 2-0 από την πρωτεύουσα της Φθιώτιδας και επιστρέφοντας στις νίκες ύστερα από πέντε παιχνίδια και συγκεκριμένα μετά το «διπλό» (1-2) στο «Κλεάνθης Βικελίδης. Η ομάδα του Δέλλα, που έφτασε τον Άρη στην έκτη θέση (με παιχνίδι περισσότερο), σκόραρε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, με τους Γουίλιαν στο 25ο και Μπαΐροβιτς στο 71ο λεπτό.

Ο Αστέρας Τρίπολης έφυγε νικητής από τη Ριζούπολη απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης, του οποίου επικράτησε 2-0 με γκολ του Μαρκ Φερνάντεθ στο 19ο και 58ο λεπτό, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής. Το συγκρότημα της Πελοποννήσου έφτασε στους 21 βαθμούς και πήρε το «οξυγόνο» που χρειαζόταν, ενώ η «Ελαφρά Ταξιαρχία» απλώς αναμένει το «μοιραίο»…