ΕΥΡΩΠΗ-ΚΟΣΜΟΣ: Πόλο, Καλλιτεχνική κολύμβηση, Μπάσκετ (γ), Άρση βαρών – ΕΛΛΑΔΑ: Στίβος ΑμεΑ

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ:
Χάλκινες οι Κορασίδες στο ευρωπαϊκό Πόλο

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου στο 1ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κορασίδων, που διεξήχθη στο Κίρισι της Ρωσίας, ανέβηκε η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Κορασίδων (Κ15) επικρατώντας, μετά από εντυπωσιακή εμφάνιση στον μικρό τελικό, της Ολλανδίας 12-7. Τα οκτάλεπτα: 1-2 , 4-1 , 3-2 , 4-2.

Ελλάδα (Τάσος Παπαναστασίου): Καραγιάννη, Σάντα 2, Καλογεροπούλου, Σιούτη 2, Τσιμάρα 1, Χαλδαίου 2, Τορνάρου 3, Κυριακάκη, Ανδρεάδη, Τριχά 3, Λασκαρίδου, Κάσσαρη, Μήτσου.

Στον μεγάλο τελικό, η Ισπανία αναδείχθηκε πρωταθλήτρια στη διαδικασία των πέναλτι της οικοδέσποινας Ρωσίας με 14-13 (10-10 κ.δ.).

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΟΛΟ (Γ): Ξεκίνημα με βαριά ήττα για την Εθνική

Μια από τις πιο βαριές ήττες στην ιστορία της γνώρισε η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών από την Ισπανία με 14-4, στην πρεμιέρα των υποχρεώσεών της στον 3ο Όμιλο του 18ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, εδώ στην Γκουανγκζού της Νότιας Κορέας.

Τα οκτάλεπτα: 1-6. 2-2,0-3,1-3. Τα γκολ της εθνικής μας πέτυχαν οι: Τσουκαλά, Ασημάκη, Ξενάκη, Ελευθεριάδου.

Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής μας η Κούβα, που γνώρισε την ήττα από το Καζακστάν με 9-6, την Τρίτη (16/7) στις 12:30 τοπική (06:30 ώρα Ελλάδας, απευθείας ERTSPORTS).

Νίκη με σκορ-ρεκόρ 64-0 (!) πέτυχε η Ουγγαρία επί της Νότιας Κορέας, στην πρεμιέρα του τουρνουά γυναικείας υδατοσφαίρισης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Γκουανγκζού.

ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ: Πρώτη και «απόλυτη» η Εθνική

Με το απόλυτο νικών ολοκλήρωσε η εθνική υδατοσφαίρισης νέων ανδρών τις υποχρεώσεις της, στο πολύ δυνατό διεθνές τουρνουά του Βαράζντιν. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα είχε ήδη εξασφαλίσει την πρώτη θέση από χθες (13/7) το απόγευμα, μετά τη νίκη του με 12-11 επί του Μαυροβουνίου, αλλά δεν χαλάρωσε και κατάφερε να επικρατήσει και της …

ΠΟΛΟ ΕΛΛΑΔΑ: Άνοδος στην Α2 για ΑΕΚ, ΠΕΚΕΒ, Τρίαινα Βούλας και ΝΟ Καλαμάτας

Ολοκληρώθηκαν οι όμιλοι της τελικής φάσης του πρωταθλήματος της Β Ανδρών με την ΑΕΚ, τον ΠΕΚΕΒ, την Τρίαινα Βούλας και τον ΝΟ Καλαμάτας να παίρνουν την άνοδο στην Α2 πόλο ανδρών.

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ:

Όγδοη η εθνική στον προκριματικό του τεχνικού προγράμματος

Μία ακόμη πρόκριση σε τελικό πέτυχαν τα κορίτσια της Καλλιτεχνικής κολύμβησης αυτή τη φορά στο τεχνικό πρόγραμμα του Ομαδικού. Η νεανική και ανανεωμένη ομάδα μας κατετάγη 8ηστον προκριματικό συγκεντρώνοντας 86.0075 βαθμούς και θα διεκδικήσει μια θέση ακόμη πιο ψηλά ανάμεσα στις 11 ακόμη φιναλίστ στον τελικό που θα γίνει την Τρίτη 16 Ιουλίου στις 19:00 (13:00 ώρα Ελλάδας απευθείας ERTSports).

Την Ελληνική ομάδα αποτελούσαν οι: Ελένη Φραγκάκη, Κρυσταλένια Γιαλαμά , Μαρία Καραπαναγιώτου , Αναστασία Κουτσελίνη , Εβελίνα Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη, Γεωργία Βασιλοπούλου , Βιολέτα Ζουζούνη.

Στην 7η θέση η Πλατανιώτη στον τελικό του τεχνικού σόλο

Την 7η θέση όπως το 2013 και το 2017 κατέλαβε η Ευαγγελία Πλατανιώτη στον τελικό του τεχνικού προγράμματος του σόλο, του 1ου τελικού στα αγωνίσματα της Καλλιτεχνικής κολύμβησης στο 18ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Γκουανγκζού.

Την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ρωσίδα Σβετλάνα Κολεσνιτσένκο που συγκέντρωσε 95.0023β., το ασημένιο πήγε στην Ισπανίδα Όνα Καρμπονέλ που πήρε 92.5002β. και το χάλκινο στην Γιαπωνέζα Ιουκίκο Ονούι που βαθμολογήθηκε με 92.3084.

ΜΠΑΣΚΕΤ: Τελικός και άνοδος για την Εθνική

Με αντεπίθεση διαρκείας στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Εθνική Νεανίδων πήρε πανηγυρική πρόκριση στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Β΄ κατηγορίας, που φιλοξενείται στα Σκόπια, εξασφαλίζοντας παράλληλα την άνοδο!

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 27-32, 46-42, 56-58

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε με 58-56 της Τουρκίας στα ημιτελικά και αύριο (14/7, 22:00) θα αγωνιστεί για την πρώτη θέση, απέναντι στη Φινλανδία.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΣΗΣ ΒΑΡΩΝ:«Χάλκινος» ο  Μπακοχρήστος στα -54 κιλά

Ο Δημήτρης Μπακοχρήστος διπλασίασε τα ελληνικά μετάλλια στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα άρσης βαρών σε πάγκο που φιλοξενείται στη πρωτεύουσα του Καζακστάν, Νουρ Σουλτάν. Ο «χάλκινος» Παραολυμπιονίκης του Ρίο, κατέκτησε την τρίτη θέση στην κατηγορία των -54 κιλών, με 165 κιλά που σήκωσε στην δεύτρη προσπάθεια.

Ο Μπακοχρήστος είχε έγκυρη την πρώτη προσπάθεια στα 163 κιλά και άκυρη την τρίτη στα 170 κιλά. Την πρώτη θέση με νέο ρεκόρ Ευρώπης κατέκτησε ο Ρώσος Κριβούλια με 189 κιλά, ενώ δεύτερος ήταν ο Νιγηριανός Εζουρουίκε με 177 κιλά. Να θυμίσουμε ότι στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, ο Θανάσης Βαγενάς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα -80 κιλά νέων με διπλό πανελλήνιο ρεκόρ.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΤΙΒΟΥ ΑμεΑ:

Παγκόσμιο ρεκόρ η Σμαραγδή στο τριπλούν

Το δικό της παγκόσμιο ρεκόρ στο τριπλούν κατηγορίας 47 κατέρριψε η Στέλλα Σμαραγδή, στην πρεμιέρα του πανελλήνιου πρωταθλήματος στίβου ΑμεΑ 2019, στο ΟΑΚΑ. Η αθλήτρια από την Χαλκιδική, είχε καλύτερο άλμα στα 9,95μ, καταρρίποντας το προηγούμενο ρεκόρ 9.67μ, ενώ «έπιασε» στο μήκος με επίδοση 5.21μ., το όριο πρόκρισης για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που θα γίνει το Νοέμβριο  στο Ντουμπάι.

Παγκόσμιο ρεκόρ στην δισκοβολία ο Κωνσταντινίδης

Το ρεκόρ κόσμου στον δίσκο κατέρριψε ο Θανάσης Κωνσταντινίδης, στην πρεμιέρα του πανελλήνιου πρωταθλήματος στίβου ΑμεΑ 2019 στο ΟΑΚΑ. Ο κάτοχος δύο μεταλλίων από τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο το 2016, είχε καλύτερη βολή στα 20 μέτρα 86 εκατοστά, σχεδόν 2.5 μέτρα πάνω από το δικό του παγκόσμιο ρεκόρ (18.39μ.) πριν από δύο χρόνια στην Αθήνα.