ΒΟΛΕΪ: Θριαμβευτική πρόκριση η εθνική γυναικών – ΠΟΛΟ: Champions League – ΤΕΝΙΣ

ΒΟΛΕΪ: Μαυροβούνιο – Ελλάδα 0-3

Με έξι νίκες σε ισάριθμους αγώνες, χωρίς να χάσει σετ, η Εθνική Βόλεϊ Γυναικών και προκρίθηκε θριαμβευτικά στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Η «γαλανόλευκη» ομάδα νίκησε απόψε με 3-0 σετ (25-17, 25-21, 25-12) το Μαυροβούνιο στη Μπούντβα, ύστερα από μόλις 71 λεπτά αγώνα, έχοντας για όπλο το σερβίς, που απέφερε 11 άσους.

ΕΛΛΑΔΑ (Ναράνχο): Γιώτα 5 (2/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Οικονομίδου 12 (11/20 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 5 (2/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στράντζαλη 18 (13/20 επ., 5 άσσοι, 50% υπ. – 30% άριστες), Μερτέκη 5 (4/13 επ., 1 άσσος, 30% υπ. – 30% άριστες), Χριστοδούλου 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 30% υπ. – 10% άριστες), Ιακωβίδου (λ, 50% υπ. – 50% άριστες), Βεργίδου 1 (1/1 επ.), Γιοβάνη, Γεωργιάδου 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Τοτσίδου 4 (4/12 επ., 58% υπ. – 25% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 1 (1 μπλοκ), Βλαχάκη.

ΠΟΛΟ: Ολυμπιακός – Γιαντράν Σπλιτ 13-7

Σαρωτικός ο πρωταθλητής Ευρώπης, Ολυμπιακός, επικράτησε 13-7 της Γιαντράν Σπλιτ στο Παπαστράτειο για την 6η αγωνιστική του Champions League πόλο ανδρών, φτάνοντας στην τρίτη φετινή του νίκη στο Champions League έπειτα από έξι αγωνιστικές.

Πλέον, ακολουθούν οι διπλές αναμετρήσεις με τη Γιουγκ πρώτα στην Κροατία (23/01) και στη συνέχεια στον Πειραιά (06/02), που θα κρίνουν σε μεγάλο βαθμό τη διεκδίκηση της 1ης θέσης του ομίλου.

Τα οκτάλεπτα: 5-3, 2-2, 3-1, 3-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γούνας 5, Γεννηδουνιάς 4, Φουντούλης, Δερβίσης, Αργυρόπουλος, Μπούσλιε

ΤΕΝΙΣ: Νίκη για Γραμματικοπούλου στο Open Αυστραλίας

Σημαντική επιτυχία για την Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου στο Australian Open, καθώς νίκησε την Ρουμάνα αντίπαλό της με 2-0 σετ (6-3 και 6-2) και επόμενο εμπόδιο στα προκριματικά είναι η 18χρονη Καναδή, Μπιάνκα Αντρεέσκου.

Νίκη για τον Τσιτσιπά στο «Sydney International»

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε την επίσημη πρεμιέρα του στο 2019 ATP World Tour με νίκη επί του Αργεντινού, Γκουίντο Αντρεόσι, με 6-3, 6-4 στο Σίδνεϊ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του «Sydney International». Ήταν ο πρώτος επίσημος αγώνας για τον Ελληνα σταρ του τένις για το 2019.

Ήττα για Σάκκαρη στο τουρνουά Χόμπαρτ

Η Μαρία Σάκκαρη, στον πρώτο της αγώνα σε βαθμολογούμενο τουρνουά για το 2019, στο τουρνουά Χόμπαρτ της Αυστραλίας, «Hobart International», ηττήθηκε στον 1ο γύρο από την Μάγκντα Λινέτ, από την Πολωνία, με 6-3, 2-6 και 4-6.