Ασημένιο και χάλκινο στο Ταε Κβο Ντο – Τζούντο, Τένις, Τραμπολίνο – Αποτελέσματα SuperLeague

ΤΑΕ ΚΒΟ ΝΤΟ: «Ασημένια» η Μητσοπούλου, 3ος ο Φακίνος

Συνεχίζεται η συγκομιδή μεταλλίων για τα στελέχη της Προολυμπιακής ομάδας. Στο βαθμολογούμενο τουρνουά κατηγορίας G1 που διεξήχθη στην Ρίγα, η Νάσια Μητσοπούλου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο της κατηγορίας των -67 κιλών, ενώ ο Λευτέρης Φακίνος ήταν τρίτος στα -58 κιλά.

Η Μητσοπούλου (No-2 στο κυρίως ταμπλό), η οποία με το μετάλλιο αυτό έφτασε τους 40 βαθμούς εφέτος σε G1 (σ.σ. το μέγιστο που μπορεί να φτάσει ένας αθλητής/ήτρια) σημείωσε δύο νίκες σε τρεις αγώνες, ενώ ο Φακίνος (No-3) είχε μια νίκη και μια ήττα.

Οι δύο αθλητές του Αίαντα Αγίου Δημητρίου, είναι μέλη της Προολυμπιακής ομάδας που έχει συσταθεί από την Ελληνική Ομοσπονδία Ταεκβοντό.

ΖΟΥΝΤΟ: O Μιχαήλ Τσουτλασβίλι χάρισε την πρωτιά στην Ελλάδα

Το χρυσό μετάλλιο του Μιχαήλ Τσουτλασβίλι στο φινάλε του 1st Chania Cadets European Judo Cup 2019, χάρισε στην Ελλάδα, την πρωτιά στο τουρνουά που φιλοξενήθηκε το τελευταίο διήμερο στο κλειστό γυμναστήριου Κλαδισού, με τη συμμετοχή αθλητ;ών και αθλητριών από 18 χώρες. Με το μετάλλιο του «χάλκινου» πρωταθλητή Ευρώπης στους U8 πριν από λίγους μήνες στην Βαρσοβία, η χώρα μας έφτασε τα τρία χρυσά, όσα και η Κύπρος, η οποία όμως είχε λιγότερες δεύτερες και τρίτες θέσεις.
Συγκεκριμένα η Ελλάδα ολοκλήρωσε τη διοργάνωση με τρία χρυσά, δύο ασημένια και πέντε χάλκινα, την ίδια στιγμή που η Κύπρος είχε τρία χρυσά και ένα χάλκινο. Την τρίτη θέση στον πίνακα των μεταλλίων πήρε η Ρουμανία με ένα χρυσό, ένα ασημένιο και ένα χάλκινο, ενώ ακολούθησε η Τσεχία (1-1-1). Αργεντινή, Μ. Βρετανία και Λίβανος είχαν επίσης από ένα χρυσό μετάλλιο.

ΤΕΝΙΣ: Πάλεψε, αλλά ηττήθηκε ο Τσιτσιπάς

Μακριά από τον καλό του εαυτό έμεινε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στον τελικό του China Open. Ο 21χρονος Έλληνας πρωταθλητής, Νο7 στην παγκόσμια κατάταξη και Νο3 του ταμπλό, ηττήθηκε στη μάχη του τίτλου με 1-2 σετ (3-6, 6-4, 6-1) από τον Αυστριακό, Ντόμινικ Τιμ, Νο4 του κόσμου και Νο1 του ταμπλό.

ΤΡΑΜΠΟΛΙΝΟ: Θετική εμφάνιση της Κασάπογλου στο Παγκόσμιο

Ακόμη μία θετική εμφάνιση πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Λίλα Κασάπογλου, η οποία συμμετείχε στο παγκόσμιο κύπελλο του Βαγιαδολίδ, στην Ισπανία, στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για το επερχόμενο προ-Ολυμπιακό παγκόσμιο πρωτάθλημα τραμπολίνο. Η 23χρονη πρωταθλήτρια, κατέλαβε την 39η θέση στον προκριματικό του ατομικού τραμπολίνο γυναικών με 96,805 βαθμούς.

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ – SUPER LEAGUE 1:

Νίκη με ανατροπή Άρης – Ολυμπιακός 1-2

Με 1-2 ο Ολυμπιακός «πέρασε» από την έδρα του Άρη και παραμένει μόνος, πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Άρης άνοιξε το σκορ πολύ νωρίς, με εύστοχη κεφαλιά του Ντιγκινί, κάνοντας το 1-0. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός μέσα σε 10 λεπτά πέτυχε δύο γκολ με τον Μασούρα και τον Ελ Αραμπί και έκανε το 1-2.

Νίκησε 2-1 ο ΠΑΟΚ στην Τρίπολη

Νικηφόρα πέρασε από την Τρίπολη ο ΠΑΟΚ επικρατώντας με 1-2 τον Αστέρα και πετυχαίνοντας μια σημαντική εκτός έδρας νίκη στον μαραθώνιο του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου. Ο Αστέρας Τρίπολης προσπάθησε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας. Κατάφερε να μειώσει σε 1-2 είχε την ευκαιρία να κάνει και το 2-2 αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ ήταν σε καλή μέρα.

Καταιγιστικός ο ΟΦΗ 4-1 τον Πανιώνιο

Στο Ηράκλειο ο ΟΦΗ ήταν καταιγιστικός και με τέσσερα γκολ δεν άφησε περιθώρια στον Πανιώνιο να ελπίζει σε κάτι, αν και προηγήθηκε μόλις στο 9ο λεπτό με 0-1. Ωστόσο στο 1ο ημίχρονο ο ΟΦΗ έκανε το 2-1 και στην επανάληψη πέτυχε άλλα δυο γκολ κάνοντας το τελικό 4-1.

Ανατροπή για τον Ατρόμητο και 2-3 στον Βόλο

Υπέροχο παιχνίδι στο Βόλο, όπου ο Ατρόμητος, αν και έχανε στο 36′ με 2-0, με ολική ανατροπή νίκησε τελικά με 2-3, παίρνοντας τους 3 πολύτιμους βαθμούς. Ο Βόλος προηγήθηκε στο 7′ με τον Τόρες, με τον ίδιο παίχτη να διπλασιάζει τα τέρματά του με ένα τρομερό γκολ στο 36′. Η ομάδα του Περιστερίου απάντησε στο 39′ με γκολ του Ανδρούτσου, ενώ στο 45′, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ο Μανούσος ισοφάρισε. Την ολική ανατροπή πέτυχε στο 62′ ο Γιακουμάκης.