Αποτελέσματα και βαθμολογίες Super League ποδοσφαίρου και Basket League

Super League – Αγωνιστική ημέρα 24η

Πλησιάζει η στέψη για τον ΠΑΟΚ

Ένα ακόμα πολύ σημαντικό βήμα για τον τίτλο έκανε ο ΠΑΟΚ ξεπερνώντας το εμπόδιο του φιλόδοξου Ατρομήτου με 3-0 στην κατάμεστη Τούμπα. Η 21η νίκη του ΠΑΟΚ ουσιαστικά εξασφαλίστηκε από το πρώτο ημίχρονο με δύο γκολ των Ολιβέϊρα με κεφαλιά στο 38′ και Μπίσεσβαρ με πέναλτι στις καθυστερήσεις. Νωρίτερα στο 16′ ο Βιεϊρίνια έχασε πέναλτι που απέκρουσε ο Θεοδωρίδης. Στο 82′ ο Σφιντέρσκι με υποδειγματικό πλασέ τριπλασίασε τα γκολ της ομάδας του μετά από ασίστ του  Μπίσεσβαρ. Ο Ατρόμητος τέλειωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες αφού ο Μπρούνο είδε δεύτερη κίτρινη στο 90′.

Ολυμπιακός γενέθλια με τεσσάρα

Με επιβλητική νίκη επί του Άρη, ο Ολυμπιακός «έσβησε κεράκια» για τα 94 χρόνια από την ίδρυσή του. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 4-1 για την 24η αγωνιστική της Super League και μείωσαν ξανά στο -7 από τον πρωτοπόρο, ΠΑΟΚ. Για την ομάδα του Μαρτίνς σκόραραν οι Μασούρας (27′), Ποντένσε (35′, 75′) Γκερέρο (90′). Για τον Άρη είχε μειώσει προσωρινά σε 2-1 ο Μαρτίνες (74′). Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας. Ο Άρης ήταν πολύ καλά στημένος και δεν άφηνε κανένα περιθώριο στον Ολυμπιακό. Οι Θεσσαλονικείς μάλιστα έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα στο 24′.

Όλα «μηδέν» στο ντέρμπι της Αθήνας

Στο «μηδέν» έμειναν ΑΕΚ και Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ, στο ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής της Super League. Ένα μέτριο ματς, όπως και το αντίστοιχο του α΄ γύρου που είχε επίσης ολοκληρωθεί 0-0. Η απουσία των δύο «μαέστρων» (τραυματίας ο Μάνταλος, τιμωρημένος ο Μπουζούκης) σήμαινε εκ των πραγμάτων αλλαγή πλάνων που ανέδειξε «νικητή» τον Παναθηναϊκό. Κι αυτό γιατί κατάφερε να κρατήσει εύκολα την τυπικά γηπεδούχο ΑΕΚ μακριά από την περιοχή του Διούδη, ενώ δημιούργησε και την πιο μεγάλη ευκαιρία του α΄ ημιχρόνου, με τον Μακέντα να φεύγει τετ-α-τετ με τον Μπάρκα από μπαλιά του Τάσου Δώνη και να πλασάρει πάνω από το δοκάρι.

Ξάνθη – Αστέρας 0-0: Μηδέν σε γκολ και θέαμα

Σε μια από τις χειρότερες αναμετρήσεις Ξάνθη και Αστέρας είχαν όλες κι όλες τρεις αξιόλογες φάσεις, δύο για την Ξάνθη με Γέντρισεκ, Μπεξεβανίδη, μία για τον Αστέρα με τον Μανιά – δεν σκόραραν και η λευκή ισοπαλία (0-0) θεωρείται απόλυτα πέρα δίκαιη. Συνεχίζουν τη μάχη της παραμονής οι Αρκάδες, πρακτικά αδιάφοροι οι Θρακιώτες.

«Χρυσό» βαθμό ο ΠΑΣ στη Λαμία

«Χρυσό» βαθμό πήρε ο ΠΑΣ Γιάννινα, στην προσπάθεια που κάνει για ν’ αποφύγει τον υποβιβασμό, στη Λαμία από την τοπική ομάδα με 1-1, για την 24η αγωνιστική της Super League. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 56′ με τον Καραμάνο, για να λυτρώσει την ομάδα των Ιωαννίνων ο Κάστρο στο 86ο λεπτό.

«Έσπασε» τα δοκάρια ο ΟΦΗ στην Ριζούπολη

Άτυχος και άστοχος ήταν ο ΟΦΗ στη Ριζούπολη, στον αγώνα κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης (0-0), στο «ντέρμπι» των ουραγών για την 24η αγωνιστική της Super League. Η κρητική ομάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς, τρία δοκάρια (!), πάνω από 20 τελικές προσπάθειες, αλλά δεν μπόρεσε να βρει τον τρόπο να πάρει τη νίκη, που θα ενίσχυε τις ελπίδες της ν’ αποφύγει τον υποβιβασμό.

Νίκη… μισή παραμονή για την ΑΕΛ

Σε ματς «χωρίς αύριο» και για τους δύο μονομάχους, η ομάδα που ήθελε περισσότερο το «τρίποντο» ήταν εκείνη που τελικά το πήρε. Η ΑΕΛ επιβλήθηκε με 2-0 του Λεβαδειακού στην «AEL FC Arena», για την 24η αγωνιστική της Super League και πήρε τεράστια «ανάσα» στη μάχη της παραμονής. Ο Ντέλετιτς στο 70΄ με πέναλτι και ο Σικάβκα στο 83΄ ήταν οι σκόρερ των 7εσσαλών. Οι Βοιωτοί παρέμειναν σε δυσχερή θέση (τρίτοι από το τέλος), ενώ από το 77΄ αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο λόγω της (άδικης) αποβολής του Παντελιάδη με δεύτερη κίτρινη για χέρι που δεν έκανε ποτέ!

«Πεντάσφαιρος» Παναιτωλικός διέλυσε τον Πανιώνιο

Αποκριάτικο πάρτι στην… χάρτινη άμυνα του Πανιωνίου έκανε ο Παναιτωλικός και με το εμφατικό 5-0 πέτυχε την πιο ευρεία νίκη του στο πρωτάθλημα. Η «σεμνή τελετή» στο Αγρίνιο είχε τελειώσει από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα πέτυχε τρία γκολ, με τον Άργκους στο 6΄, τον Μπαϊροβιτς στο 20΄ και τον Μάζουρεκ στο 41΄. Ο τελευταίος στο 49΄ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς και τέταρτο για τους γηπεδούχους, ενώ το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Μπαρμπόσα στο 71΄. Με 10 παίκτες τελείωσε το ματς ο Πανιώνιος, λόγω της αποβολής του Κότσιτς στο 59΄.