ΑμεΑ: 3ο χρυσό ο Μιχαλεντζάκης – 3η η Εθνική Τένις – Super League 1 – FIBA World Cup – Βόλεϊ – Πόλο

ΑμεΑ: Τρίτο χρυσό για τον Μιχαλεντζάκη

Τρίτωσαν οι παγκόσμιοι τίτλοι για τον Δημοσθένη Μιχαλεντζάκη στο Λονδίνο. Μετά τα 100μ. πεταλούδα και τα 100μ. ελεύθερο, ο κολυμβητής από την Αλεξανδρούπολη κατέκτησε την κορυφή και στα 50μ. ελεύθερο κατηγορίας S8 στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που φιλοξενείται για 5η ημέρα στο London Aquatics Centre. Στον τελικό ο «χρυσός» Παραολυμπιονίκης του Ρίο είχε επίδοση 26.54, βελτιώνοντας εκ νέου έτσι το πανελλήνιο ρεκόρ που είχε σημειώσει στον πρωϊνό προκριματικό (26.59).

ΤΕΝΙΣ: Νίκη και 3η θέση για την Εθνική

Διπλή «μάχη» έδωσε σήμερα στο Tatoi Club ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Από τη μία μεριά ο πολύ καλός Λετονός αντίπαλός του Μάρτινς Πόντζους και από την άλλη ο πολύ ισχυρός άνεμος. Όλα αυτά ήταν αρκετά για να μην προσφέρει το θέαμα που ήθελε ο 21χρονος Έλληνας τενίστας, δεν ήταν όμως αρκετά για να τον σταματήσουν κι έτσι νίκησε με 6-4, 6-4 τον Μάρτινς Πόντζους και σε συνδυασμό με τη νίκη νωρίτερα του Μιχάλη Περβολαράκη επί του Ρόμπερτ Στρόμπαχς, η Ελλάδα έκανε το 2-0 επί της Λετονίας και εξασφάλισε την 3η θέση στο Group III της Ευρωαφρικανικής Ζώνης. Αργότερα στο διπλό σαφώς ανώτερο το ντουέτο της Λετονίας, νίκησε το ελληνικό δίδυμο. Οι Μάρτινς Πόντζους και Ρόμπερτ Στρόμπαχς επικράτησαν με 6-4, 6-0 του Μάρκου Καλοβελώνη και του Πέτρου Τσιτσιπά.

SUPER LEAGUE 1:

Περιστέρι – ΠΑΟΚ 2-3

Συναρπαστικό παιχνίδι στο Περιστέρι με τον ΠΑΟΚ να παίρνει στις καθυστερήσεις τη νίκη κόντρα στον Ατρόμητο (3-2), στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Super League. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με τα γκολ των Ακπομ (17′) και Μάτος (22′), αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με δύο γκολ του Βέλλιου (45′, 52′). Ο Βαρέλα πέτυχε γκολ στο 88ο λεπτό, αλλά το VAR τον «συνέλαβε» σε θέση οφσάιντ, για έρθει στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κρέσπο να χαρίσει τη μεγάλη νίκη στους πρωταθλητές!

Ολυμπιακός – Βόλος 5-0

Ο Ολυμπιακός σταμάτησε το αήττητο σερί του Βόλου, υποχρεώνοντας τους Θεσσαλούς σε βαρύτατη ήττα με 5-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης». Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έκανε το «3χ3», έφτασε τον ΠΑΟΚ στην κορυφή και θα πάει να παίξει με πολύ καλή ψυχολογία απέναντι στην Τότεναμ, στο πρώτο παιχνίδι της στους ομίλους του Champions League. Τα γκολ σημείωσαν ο Γκιγιέρμε στο 12΄, ο Ελ Αραμπί στο 72΄, ο Γκερέρο στο 79΄,  ο Βαλμπουενά στο 84΄ (π) και ο Σουντανί στις καθυστερήσεις.

ΟΦΗ – Παναιτωλικός 3-1

Μετά τη νίκη επί του Παναθηναϊκού την 2η ημέρα στο ΟΑΚΑ και την ισοπαλία με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη στην πρεμιέρα, οι Κρητικοί φιλοξένησαν τον Παναιτωλικό, τον οποίο νίκησαν στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» με 3-1 κι έφτασαν τους 7 βαθμούς. Η ομάδα του Αγρινίου, που αγωνιζόταν από το 29΄ με δέκα παίκτες, γνώρισε την τρίτη συνεχή ήττα της και παραμένει στην προτελευταία θέση της κατάταξης.

FIBA WORLD CUP:

Σερβία – Τσεχία 90-81

Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς έβαλε 31 πόντους και η Σερβία νίκησε την Τσεχία 90-81, κατακτώντας την 5η θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας. Η Σερβία ήταν προφανώς επί 20 λεπτά η ομάδα με τη λιγότερη όρεξη στον αγώνα για τις θέσεις 5-6 του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Όλα άλλαξαν πάντως σε μία περίοδο. Όταν η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς άρχισε να παίζει άμυνα, επέβαλλε τους δικούς της κανόνες και νίκησε εύκολα την Τσεχία 90-81, κατακτώντας έτσι την 5η θέση στο τουρνουά. Μετά το τέλος του αγώνα ο Αλεκσάνταρ Τζόρτζεβιτς ανακοίνωσε την αποχώρησή του από τον πάγκο της Εθνικής Σερβίας.

ΗΠΑ – Πολωνία 87-74

Απογοητευμένοι επιστρέφουν από το Πεκίνο στις ΗΠΑ οι παίκτες του Γκρεγκ Πόποβιτς, καθώς η 7η θέση που κατέλαβαν στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας αποτελεί τη χειρότερη στην ιστορία των Αμερικανών στη διοργάνωση. Μια ομάδα που στερήθηκε μεν των μεγάλων αστέρων της από το ΝΒΑ, αλλά παρέμενε φαβορί για το βάθρο έστω και με τα… δεύτερα, στον καταληκτικό αγώνα της κλήθηκε να διεκδικήσει την 7η θέση απέναντι στην Πολωνία, την οποία νίκησε με 87-74. Τα δεκάλεπτα: 28-14, 47-30, 63-55, 87-74.

ΒΟΛΕΪ: Υποτάχθηκε στην ανωτερότητα των Γάλλων η Εθνική

Εντυπωσιακή η Γαλλία που επικράτησε με 3-0 της Εθνικής ομάδας στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Α’ ομίλου. Με τον σημερινό αγώνα ολοκληρώθηκε το δύσκολο πρόγραμμα για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, που αντιμετώπισε διαδοχικά Βουλγαρία, Ιταλία και αύριο Κυριακή θα έχει ρεπό.

Τα σετ: 0-3 (14-25, 18-25, 24-26) σε 71′.

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 13 (12/21 επ., 1 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1/2 επ.), Πετρέας 6 (3/7 επ., 3 μπλοκ), Πελεκούδας 5 (5/9 επ.), Φράγκος (0/4 επ., 83% υπ. – 17% άριστες), Πρωτοψάλτης 10 (10/17 επ., 48% υπ. – 20% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 56% υπ. – 25% άριστες), Ζήσης (λ, 33% υπ. – 33% άριστες), Ράπτης 11 (11/21 επ., 38% υπ. – 25% άριστες), Βουλκίδης.

ΠΟΛΟ: Ήττα για την Βουλιαγμένη

Με ήττα ξεκίνησε η Βουλιαγμένη τις υποχρεώσεις της στον 4ο όμιλο της Β΄ προκριματικής φάσης του Champions League υδατοσφαίρισης, ο οποίος διεξάγεται στο Βελιγράδι. Η ελληνική ομάδα έχασε 10-9 από το φαβορί του ομίλου, την Γιάντραν Σπλιτ (η οποία πέρυσι είχε μετάσχει στη φάση των ομίλων της διοργάνωσης), χωρίς όμως να απωλέσει τις ελπίδες της για μία από τις δύο προνομιούχες θέσεις, που οδηγούν στον Γ΄ προκριματικό γύρο.